Hušák: Úpadek Sazky by ohrozil 20 tisíc míst. Rozhodne se v pátek

  • 254
Sazka zatím nevyhlásila úpadek. S rozhodnutím čeká do pátku, kdy bude jasné, zda firma získá klíčový úvěr 2,5 miliardy nutný k zajištění chodu firmy. Šéf Sazky Aleš Hušák varoval, že pokud se úpadek vyhlásí, bude ohroženo 20 tisíc míst v zemi. Loterijní firma by se v takovém případě chtěla reorganizovat.

Hušákův plán je následující: pokud soud úvěr smete ze stolu, firma na sebe podá insolvenční návrh. Poté soudu předloží svůj plán restrukturalizace, ve kterém navrhne stoprocentní splacení všech dluhů a trafikantům garance za kauce, které mají u Sazky za využívání sázkových terminálů.

Co je úpadek

Úpadek rovná se bankrot. Jde o soudem definovanou neschopnost dlužníka platit dluhy věřitelům. Úpadek může být řešen dvěma způsoby - konkurzem, nebo reorganizací. V rámci reorganizace se ve firmě provedou změny, které by měly vést k jejímu ozdravení, společnost pak dál funguje. V případě Sazky by se zřejmě vyměnilo vedení i majitel. Druhá varianta, konkurz, pak už může znamenat likvidaci firmy s cílem zpeněžit majetek, který si v poměru k výši dluhů rozdělí věřitelé.

Důležitý úvěr se Sazka snaží už delší dobu získat od společnosti Galdiolus, za níž stojí uchazeči o Sazku Penta a E-Invest.

Hušák na tiskové konferenci ujišťoval, že loterie i vyplácení výher běží dál a že firma nemá problémy s penězi. Tvrdí, že na účtech Sazky leží stovky milionů korun.

Přitom minulý týden firma poslala soudu dopis v němž přiznala, že nemá na peníze na vyplácení výher ani na běžný provoz. Podle Hušáka šlo o preventivní krok, firma se prý obávala nepřátelského převzetí.

Sazka však nyní nemůže bez souhlasu insolvenčního správce, kterého nyní nemá stanoveného, vyplácet výhry nad půl milionu. Někteří trafikanti už navíc výhry Sazky nevyplácejí. Obávají se o kauci v řádech desítek tisíc, kterou mají u Sazky složenou za půjčení terminálu. Někteří z nich chtějí se Sazkou ukončit smlouvu.

Podle Hušáka ale provozovatelé terminálů (hlavně trafikanti a pošta) posílají Sazce peníze ze sázek dál a smlouvu zatím vypovědělo jen pět z 6 500.

"za posledních 14 dní obstaravatelé (provozovatelé terminálů) odvedli většinu z toho, co měli," uvedl Hušák.

"Sazka je na prahu úpadku"

Aleš Hušák na tiskové konferenci ostře odsoudil kroky místopředsedy představenstva Romana Ječmínka, který v pondělí podal zatím poslední insolvenční návrh na Sazku. Podle Hušáka k tomu Ječmínek neměl mandát představenstva a zřejmě svůj krok koordinoval s věřiteli, kteří usilují o převzetí Sazky.

"Krokem doktora Ječmínka jsme se ocitli na prahu úpadku," řekl Hušák a dodal.

Ječmínek je však přesvědčen, že nepochybil. K podání insolvenčního návrhu jej prý opravňoval mandát, který mu umožňuje jednat jménem společnosti.

Hušák zároveň prohlásil, že je v případě úpadku Sazky ohroženo 20 tisíc pracovních míst. Měl tím na mysli nejen zaměstnance Sazky, ale všechny subjekty, které jsou na byznys loterijní firmy navázané - například právě trafikanti.

Místopředseda představenstva Sazky a šéf Autoklubu ČR Roman Ječmínek podal svůj návrh soudu v pondělí. V něm konstatoval jako první z vedení úpadek firmy. Den poté se na mimořádném jednání Sazka usnesla na tom, že situace úpadku nastala.

Ústřední automotoklub ČR, který je největším svazem Sdružení sportovních svazů, tedy minoritního akcionáře Sazky, zvažuje podání trestního oznámení na Sazku. Konkrétně by šlo o trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, ke kterému mohlo dojít ze strany statutárních zástupců loterijní firmy.

Nejdůležitější události v kauze Sazka

16. prosince 2010 - Realitní magnát Radovan Vítek se stal největším věřitelem Sazky. 

7. ledna - Vedle Penty a Vítka se o vstup do Sazky uchází firma E-Invest Martina Ulčáka a loterijní skupina Synot.

12. ledna - Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře Sazky, nedoporučil přijmout nabídky, jež mění vlastnickou strukturu Sazky. 

17. ledna - Vítek poslal Sazku do insolvenčního řízení

2. února - Skupina KKCG Karla Komárka oznámila, že se stala jedním z největších věřitelů Sazky.

7. února - Předseda ČSTV Pavel Kořan oznámil, že Sazka přijme pomoc od firem Penta a E-Invest.

15. února - Společnost KKCG Structured Finance Karla Komárka požádala soud o ustanovení předběžného insolvenčního správce. K tomuto návrhu se 16. února připojil i Vítek.

21. února - Vítek nabídl za 100 procent akcií miliardu korun.
    - Městský soud v Praze určil Josefa Cupku předběžným správcem pro insolvenční řízení se Sazkou.
    - Skupina KKCG předložila nabídku na navýšení základního kapitálu o 2,8 miliardy korun. Za to požadovala 67 procent akcií a garantovala svazům 250 milionů korun ročně po dobu 15 let.

4. března - Společnost KKCG Structured Finance podala u Městského soudu v Praze vlastní insolvenční návrh na Sazku.

8. března - Insolvenční správce Cupka požádal soud, aby vedení Sazky mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Cupkovi se nelíbily smlouvy, které Sazka uzavřela se společností Gladiolus, kterou založily Penta a E-Invest. Soud Cupkovu návrhu vyhověl.
14. března - Sazka přiznává, že nemá peníze na vyplacení jackpotu a dluží i mobilním operátorům. Firma podala prozatímnímu insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi návrh k dočasnému zastavení loterijní činnosti
15. března - Mimořádná valná hromada Sazky neodvolala Aleše Hušáka z jeho funkcí a zamítla návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora. Po skončení valné hromady byl Hušák hospitalizován.
16. března - Ministerstvo financí poslalo do Sazky kontrolu, která má zjistit, zda firma plní podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence.

21. března - Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek podal na firmu insolvenční návrh. Ječmínek současně navrhl, aby úpadek společnosti byl řešen její reorganizací.
    - Skupina PPF převzala od podnikatele Radovana Vítka jeho pohledávky za Sazkou.

,