Libyjský režim vzal západní novináře na obhlídku následků bombardování v Tripolisu (22. března 2011) | foto: AP

Homér ani beduín, libyjské odysee daly jméno regule Pentagonu a náhoda

  • 44
Spojenecká operace Odyssey Dawn pokračuje v Libyi už pátým dnem, dosud koaliční síly uskutečnily přes 300 přeletů. Proč ale akce získala název, který odkazuje na slavný Homérův epos? Nehledejte žádnou romantiku, jde o písmenka a náhodu.

Úsvit odysey nebo také Počátek odysey, jak se název spojenecké akce překládá do češtiny, nemá podle mluvčího velitelství americké armády v Africe (AFRICOM) Erica Elliotta žádnou spojitost s Libyí, natožpak s "šíleným beduínem" Muammarem Kaddáfím, který severoafrickému státu vládne 41 let.

"Máte operační názvy jako Desert Storm (Pouštní bouře) nebo Iraqi Freedom (Svoboda Iráku), které souvisejí s určitým posláním a jsou podle něj vybrány Bílým domem nebo ústředím v Pentagonu," řekl Elliott v rozhovoru pro americký deník The Washington Post.

"Jiné, jako třeba operace African Lion (Africký lev) zase označují určitou lokalitu. Odyssey Dawn ale nepatří tam, ani tam," dodal mluvčí a jeho následné vysvětlení ukázalo, že vymyslet pro laiky leckdy absurdní přízviska může vojenským elitám zabrat dlouhé hodiny.

Kaddáfí prý přestal ostřelovat Misurátu

Nálety spojenců údajně zastavily plukovníkovy vojáky

Pentagon nařizuje velitelům v daných oblastech, aby pro vojenská cvičení či operace vymýšleli názvy složené ze dvou slov. Důstojníci ale musí postupovat podle instrukcí určených ministerstvem obrany. Ty každému vojenskému rozkazu přidělí určitý rozsah písmen, ze kterého mohou velitelé vybírat první slovo.

AFRICOM může používat slova, která začínají písmeny JS-JZ, NS-NZ a OA-OS. Nedávné cvičení armáda nazvala "Judicious Response" (Uvážlivá odpověď), další ponese jméno ze sloupku NS-NZ, takže na libyjskou operaci zbylo OA-OS.

"Cílem je vytvořit název, který nemá absolutně nic společného s naším konáním v regionu, abyste mohli například procházet ulicemi Washingtonu a plánovat následující kroky, aniž by kdokoli tušil, že mluvíte o Libyi," pokračoval Elliott.

Libyjský povstalec před městem Adžedábíjá se chlubí svojí výzbrojí (23. března 2011)
Libyjský dělník stojí u trosek námořní základny Búsetta v Tripolisu (22. března 2011)
V Libyi havaroval americký letoun F-15E. (22. března 2011)

Armáda se při tvoření nového názvu musí vyhnout jakýmkoli slovům, která označují válku či nepřátelství a samozřejmě nesmí urazit žádné sociální, náboženské ani jiné skupiny. Také se nesmějí používat výrazy typu "projekt", "cvičení" a už vůbec není možné kouzlit se slovem "operace".

O tom, že to v hlavním stanu občas musí vypadá jako na sjezdu lingvistického kroužku, vypovídá i fakt, že kódové označení nesmí tvořit složenina (v češtině třeba slovo horolezec). Zákaz mají i exotická slova, klišé nebo třeba názvy známých komerčních značek. Nehrozí proto, že by se některá z příštích operací nazývala třeba Ranní Microsoft.

A proč zrovna Odyssey Dawn?

Takže jak to vypadalo v praxi s názvem "Odyssey Dawn"? Skupina podplukovníků a majorů vybrala před několika týdny při prvotních úvahách o možné operaci z daného výběru slov termín "Odyssey". "Pak dali hlavy dohromady a zamysleli se nad druhým zcela náhodným slovem, které by se hodilo k tomu prvnímu," vysvětlil Elliott název vojenské operace, která za necelý týden USA vyšla na stovky milionů dolarů.

Jen do úterka totiž vypálily americké a britské jednotky na vojenské cíle v Libyi nejméně 160 řízených střel typu Tomahawk. Naprostá většina z nich patřila Američanům. Cena jedné se přitom pohybuje mezi milionem a 1,5 milionu dolarů, upřesnila ČTK. Další udržování bezletové zóny, kterými spojenci chtějí chránit libyjské civilisty, prý Spojené státy vyjde na 100 až 300 milionů dolarů (1,7 až 5,1 miliardy korun) týdně.

22. března 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video