Kaddáfí promluvil u poničené rezidence, podle USA hledá spojence ve světě

  • 1154
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vystoupil před svou rozbombardovanou rezidencí v Tripolisu s krátkým vzdorovitým projevem. USA prohlásili, že jeho lidé navazují po světě kontakty a hledají cestu z krize. Spojenci zvažují zásah proti Kaddáfího vojákům ve městě Misuráta, bojí se však civilních obětí.

"My budeme nakonec vítězové," vykřikl Muammar Kaddáfí v úterý večer v závěru své krátké řeči před svým tripoliským komplexem Bab al-Azízia, jenž se v neděli také stal jedním z cílů útoku spojenců. Koaliční síly při náletu údajně poničily budovu armádního velení. (více zde)

V několikaminutovém projevu osmašedesátiletý plukovník, který v čele Libye stojí už 41 let, povzbudil své přívržence slovy, že se k němu záhy přidají "všechny muslimské armády". Byl to jeho první veřejný proslov od začátku spojeneckých náletů.

"Nebojím se bouří valících se nad obzorem ani letounů šířících černou zkázu. Budu dále vzdorovat, můj dům je zde v mém stanu. Mně patří budoucnost, kterou jsem vytvořil. Jsem zde. Jsem zde. Jsem zde," zakončil osmašedesátiletý despota svůj projev a za bouřlivého jásotu se vzdálil.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí řeční v Tripolisu (23. března 2011)
Kaddáfího stoupenci během jeho projevu v Tripolisu (23. března 2011)
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí řeční v Tripolisu (23. března 2011)

Mezinárodní koalice zvažuje možnost zásahu proti Kaddáfího silám v poslední baště rebelů na západě země, Misurátě. Americký admirál Samuel Locklear prohlásil, že podle zpráv rozvědek zde vládní jednotky útočí na civilisty.

Spojenci prý zvažují všechny možnosti zásahu v Misurátě, panují ale obavy, že by nálet v městské oblasti mohl způsobit velké civilní ztráty, uvedla ČTK. O kontrolu nad městem ležícím asi 200 kilometrů východně od Tripolisu bojují Kaddáfího jednotky už týdny a humanitární situace se den ode dne zhoršuje.

"Situace v místní nemocnici je katastrofální. Lékaři jsou vyčerpaní za hranice fyzických možností, další se do nemocnice kvůli tankům a ostřelovačům vůbec nemohou dostat," řekl BBC jeden z lékařů.

Misurátu stejně jako město Zintán u tuniských hranic v úterý ostřelovaly tanky. V Misurátě zemřelo na 40 lidí, v Zintánu patnáct, uvedli místní lékaři.

Libyjci hledají odpověď na Západě

Podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové si lidé okolo plukovníka Kaddáfího vítězstvím nejsou tak jistí. Údajně navazují po světě kontakty a snaží se najít východisko z krize, řekla Clintonová televizi ABC.

"Slyšeli jsme, že lidé blízcí (Muammaru Kaddáfímu) kontaktují lidi, které znají, v celém světě - v Africe, na Blízkém východě, v Evropě, v Severní Americe i jinde - a ptají se: Co máme dělat? Jak se z toho všeho máme dostat?" řekla ministryně zahraničních věcí.

Clintonová neví, jestli tyto kontakty navazuje sám Kaddáfí, ale Libyjci prý jednají jeho jménem. Podle Clintonové je to jen divadlo.

"Je to poněkud nepředvídatelné. Ale víme, že pro plukovníka Kaddáfího je to způsob, jak zjistit všechny možnosti, kam by mohl odejít, co by mohl dělat," uvedla podle ČTK šéfka americké diplomacie a zdůraznila, že tento postoj podporuje.

Spojenci dumají nad novým velením

Spojenci nad Libyí operují od soboty. Zelenou jim minulý čtvrtek dalo schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN na ochranu libyjského lidu. Nad zemí zmítané od poloviny února povstáním proti Kaddáfímu byla vyhlášena bezletová zóna.

Koaliční síly dosud provedly asi 300 přeletů a vypálily 162 raketových střel Tomahawk, napsala britská stanice BBC.

Británie, Francie a USA se nyní snaží především zajistit nové velení, protože Spojené státy chtějí své zapojení v operaci postupně tlumit. Spojenci by velení nejraději předali NATO, kde ale zapojení do bezletové zóny blokuje Turecko. Aliance v úterý rozhodla o nasazení námořních a vzdušných sil k prosazování zbraňového embarga.

Představitelé NATO uvedli, že alianční lodě by mohly u libyjských břehů začít hlídkovat už ve středu. A podle diplomatů se začíná rýsovat i dohoda o tom, jak Aliance převezme odpovědnost za udržování bezletové zóny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue