VIDEO: Nejmenší i nejtenčí na světě. Výstava nabízí hodinářské klenoty

  • 2
Jsou superdrahé, luxusními materiály se na nich nešetřilo a nosili je prezidenti i královny. Výstava k šesti stům letům pražského orloje přivezla na Staroměstskou radnici hodinářské značky toho nejzvučnějšího renomé.

Technicky nejsofistikovanější stroje nabízí bezpochyby slavná kolekce The Trilogy, věnovaná mistrům astronomie a astrologie. Ne náhodou, všechny tři zlaté hodinky totiž umí indikovat téměř jakýkoli vesmírný ukazatel, na který si vzpomenete.

Model Astrolabium s podtitulem Galileo Galilei tak například určí pozici Slunce a Měsíce i východ a západ Slunce spojený se svítáním a stmíváním v daném místě. Nechybí ani měsíční fáze, zatmění Slunce a Měsíce a v neposlední řadě také východ a západ Měsíce.

Automatické hodinky Planetarium věnované Mikuláši Koperníkovi vám poskytnou věčný kalendář (rok je indikován jako 365,24 dní) a informují vás o pohybu planet či jejich vzájemném postavení od Merkuru po Saturn, přičemž Slunce je znázorněno ve středu číselníku. Díky těmto hodinkám máte též představu o astronomických znameních.

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Pohled na rotaci planety Země s centrem na Severním pólu, který je zároveň středem hodinek, nabízí model Tellurium nesoucí jméno Johannese Keplera. Pomocí znázorněného obratníku Raka a Kozoroha s jejich pomocí určíte východ a západ Slunce v dané lokalitě, nechybí ani ukazatel měsíčních fází.

Pro panovníky i pro NASA

Poctu světu formule 1 vysekla legendární švýcarská značka Oris. "Zlatý náramkový chronograf Oris TT3 Formula Gold Limited Edition s karbonovým číselníkem je věnován třicetiletému výročí stáje Williams," říká kurátor výstavy Umění řemesla hodinářského Jan Lidmaňský. "Vyroben je v limitované sérii 300 exemplářů a každý z nich disponuje upraveným kalibrem ETA Valjoux 7750."

Dvě "nej" si vysloužila dvojice vystavených hodinek manufaktury Jaeger-LeCoultre. Nejmenší mechanický strojek na světě, nazvaný Calibre 101, který představila značka už v roce 1929, je sestavený z 98 součástek a jeho objem zabírá pouhých 0,2 centimetrů krychlových. Na výstavě je k vidění nejenom strojek samotný, ale také jeho zapouzdření v hodinkách s diamanty. Ty měla na svém zápěstí například královna Alžběta během své korunovace.

Druhou lahůdkou z dílny Jaeger-LeCoultre je nejtenčí mechanický strojek pro kapesní hodinky na světě. Na šířku měří pouhých 1,38 mm a s jeho výrobou se začalo v roce 1907.

Americké prezidenty pak zásobovala značka Vulcain, jejíž hodinky Cricket byly prvními, které se chlubily mechanickým alarmem.

Může se hodit

Výstava Umění řemesla hodinářského představuje dvacítku zahraničních vystavovatelů a šest českých a slovenských. Na Staroměstské radnici v Praze ji můžete zhlédnout do úterý 29. března.

Dalším švýcarským velikánem, který výstavě dominuje, jsou hodinky z manufaktury Girard-Perregaux, které zdobí zápěstí bohatých a mocných už od roku 1791. Manufaktura vyrobila v roce 1880 vůbec první sérii dvou tisícovek náramkových hodinek na světě. "Zakázku si u ní objednal císař Vilém I. Pruský," dodává Jan Lidmaňský.

S oslavami pražského orloje spojí ty své slavná švýcarská značka Fortis. Sto let existence připomene návštěvníkům například legendárním kalibrem 214 s logem Accutron, který doprovázel na vesmírných cestách velké množství misí NASA. Vyznačoval se ohromnou přesností a byl jakýmsi předvojem quarzových hodinek, které známe dodnes.

,