Roman Ječmínek | foto: Dan Materna, MAFRA

Sazka je v úpadku, tvrdí člen vedení. Sám podal další insolvenční návrh

  • 204
Na Sazku padl další insolvenční návrh. Tentokrát ho podal sám člen vedení loterijní firmy Roman Ječmínek. Místopředseda představenstva v návrhu tvrdí, že se situace změnila, dluhy po splatnosti narostly a Sazka je v úpadku.

V nejnovějším insolvenčním návrhu (v rejstříku se objevil v pondělí ráno) Ječmínek argumentuje, že k pohledávkám, které přihlásila společnost Moranda a KKCG, přibyly další dluhy po splatnosti, mimo jiné nevyplacená výhra za jackpot ve výši 103 milionů korun.

Z návrhu smlouvy se společností Gladiolus, která měla Sazce poskytnout záchranný úvěr, také vyplývá, že k 10. březnu Sazka dluží 26 různým věřitelům 1,4 miliardy korun, píše se v návrhu.

V polovině března Sazka oznámila insolvenčnímu správci, že výrazně klesly tržby, a proto dlužník neuhradil pohledávku 53,5 milionu firmě T-Mobile a nebude schopen zaplatit další miliony například společnosti ČEZ, Manum nebo Veolia.

"Za této situace, kdy dlužník z důvodu nedostatku finančních prostředků zastavil platby, se místopředseda představenstva dlužníka domnívá, že dlužník je podle výše citovaných insolvenčního zákona v úpadku," uvedl Ječmínek s tím, že bylo v takovém případě jeho povinností návrh soudu podat.

Ječmínek, který je šéfem Autoklubu ČR (jeden z drobných akcionářů Sazky), zdůrazňuje, že jeho podání neznamená okamžité vyhlášení úpadku. "Soud má za povinnost se dotázat dalších statutárních orgánů na jejich názor a následně na základě svých zjištění rozhodnout," uvedl v tiskovém prohlášení.

V důvodech, které ho vedly k podání návrhu, mimo jiné stojí, že společnost není schopna hradit ani běžné provozní náklady a vyplácet výhry výherců. Proto také Sazka, byť neúspěšně, žádala nedávno o dočasné pozastavení provozování loterijní činnosti.

Ze stanov Sazky a obchodního rejstříku vyplývá, že Ječmínek je oprávněn jednat jménem dlužníka samostatně. To může teď Sazce přitížit.

"Je to dlužnický návrh. V takovém případě platí, že soud musí o návrhu rozhodnout v patnáctidenní lhůtě ode dne podání návrhu," sdělil iDNES.cz Michal Žižlavský, předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců. O úpadku Sazky musí tedy soud rozhodnout ve výrazně kratší době, a sice do 2. dubna.

Šéf Autoklubu Ječmínek také upozornil, že šéf Sazky Aleš Hušák už 14. března na mimořádném jednání představenstva předložil materiál, který jasně konstatoval, že společnost splňuje veškeré známky úpadku. "Přesto představenstvo společnosti o podání insolvenčního návrhu nerozhodovalo," řekl Ječmínek tisku. Statutární orgány Sazky tak zřejmě porušily svou povinnost.

Součástí nového insolvenčního návrhu je návrh na reorganizaci.

V současné době čelí Sazka třem insolvenčním návrhům. První podal podnikatel Radovan Vítek prostřednitvím své firmy Moranda, druhý společnost KKCG. Ta uvítala dnešní Ječmínkovu iniciativu.

"Velmi si vážíme toho, že doktor Ječmínek prozatím jako jediný splnil svou zákonnou povinnost a rozhodl se dle zákona situaci řešit. Dr. Hušák a zbývající členové představenstva Sazky by se měli neprodleně k podanému insolvenčnímu návrhu připojit," uvedl výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch.