Kaddáfí prý používá civilisty jako živé štíty, Britové rušili nálety

  • 1756
Britské letectvo odvolalo nálety proti cílům v Libyi. Podle ministerstva obrany se letouny RAF vrátily na základny, protože v cílových oblastech náletů se vyskytovali civilisté. Povstalci tvrdí, že Kaddáfího jednotky používají civilisty jako živé štíty. Rebelové víří i zprávy, že se jim podařilo zabít plukovníkova syna.

Letouny Královského letectva typu Tornado se ráno vrátily na základnu v Norfolku. Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci se shromažďují na letištích, aby zde vytvořili lidské štíty.

Bitva o Libyi

"Věříme, že do zacílené oblasti bylo přemístěno mnoho civilistů," objasnilo zrušení bojové mise britské ministerstvo obrany. Podle mluvčího povstalců Kaddáfího jednotky nahánějí do města Misuráta civilisty z okolních vesnic, aby zde sloužili jako živé štíty proti spojeneckým náletům.

Ve městě vzdáleném přibližně 200 kilometrů od metropole Tripolisu se údajně pohybují Kaddáfího ozbrojené jednotky, ale v civilním oblečení. Zprávy povstalců není možné nezávisle ověřit.

Město je údajně obklíčeno Kaddáfího jednotkami a jeho obyvatelé jsou prý stále odříznuti od přístupu k vodě.

"Kaddáfí čtvrtý den po sobě ostřeluje město. Centrum města je srovnáno se zemí a Kaddáfí kontroluje hlavní ulici, podél které jeho síly rozmístily asi 200 odstřelovačů. Snažíme se je zahnat, ale mají převahu v palebné síle," uvedl mluvčí rebelů.

Kaddáfího vojáci se údajně ve městě dopustili střelby do lidí. "Obyvatelé Misuráty vyšli neozbrojení do ulic, aby Kaddáfího jednotkám zabránili ve vstupu do města. Když se shromáždili v centru, Kaddáfího jednotky do nich začali střílet z děl a pušek. Podle nemocnice zahynulo nejméně devět lidí," řekl jeden z obyvatel po telefonu.

Povstalci z Benghází míří na západ

Naopak na východě země vyrazili z Benghází povstalci a zamířili na západ směrem k městu Adžedábíja. I zde proti Kaddáfího jednotkám zasáhly západní letouny, podle ČTK však plukovníkovi muži rebely odrazili.

Grafika

Podívejte se odkud startují letadla mezinárodní koalice a na které cíle v Libyi míří.

infografika - Pozice spojeneckých sil proti Libyi

Podle libyjského režimu během víkendových leteckých útoků zahynulo 60 lidí. Francie i Pentagon to popírají. Proti bombardování se ale ozvala Liga arabských států.

V pondělí její předseda Amr Músá uvedl, že respektuje rezoluci RB OSN, která schválila vojenskou akci proti Libyi. "Je to kvůli obraně civilistů a to je to, o co nám jde," prohlásil Músá během tiskové konference v Káhiře.

V noci z neděle na pondělí spojenecké letouny bombardovaly i Kaddáfího komplex Bab al-Azízia v Tripolisu. Nejmenovaný zdroj z Pentagonu BBC prozradil, že Kaddáfí je legitimní vojenský cíl. Francie prohlašuje, že cílem útoků není odstranění osmašedesátiletého diktátora, Londýn odmítá o cílech útoků spekulovat.

Podle ČTK povstalci na svých serverech tvrdí, že Kaddáfího syn Chámis zemřel na následky popálenin, když v sobotu do jeho domu narazil sebevražedný pilot. Vládní zdroje ale tyto zprávy popřely.

Putin: Rezoluce OSN připomíná výzvy ke křižáckým výpravám

Spojenci v noci z neděle na pondělí na libyjské cíle vystřelili 10 až 12 raket.  Počet útoků se tak od předchozí noci podstatně snížil. V sobotu koaliční síly na 22 libyjských cílů vystřelily 110 raket. "Prvních 24 hodin jsme zajišťovali podmínky pro bezletovou zónu a nyní přecházíme do hlídkového stavu," řekl mluvčí amerických sil v oblasti Vince Crawley.

Libyjci oslavují na tancích armády Muammara Kaddáfího. (20. března 2011)

Uprchlíci z Libye na tuniské hranici (21. března 2011)

Francouzský letoun Mirage startuje k misi nad Libyí (21. března 2011)

První přelety nad Libyí uskutečnily dvě španělské stíhačky F-18. Kromě Francie, Británie, USA a dalších západních zemí se operace účastní i Katar a Spojené arabské emiráty.

Proti leteckým útokům se ostře ohradil ruský premiér Vladimír Putin. Podle něj Kaddáfího režim nesplňuje demokratická kritéria, což ale neospravedlňuje vojenskou intervenci. 

"Ta rezoluce je špatná a plná chyb. Dovoluje úplně všechno. Připomíná středověké výzvy ke křížovým výpravám," komentoval Putin rezoluci RB OSN schvalující zřízení bezletové zóny nad severoafrickým státem. Toto přirovnání ale jako nepřijatelné odmítl ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Mezinárodní společenství rezoluci schválilo ve čtvrtek, aby zamezilo Kaddáfího útokům na civilisty. V zemi bohaté na ropu vypuklo v polovině února povstání, které se osmašedesátiletý plukovník pokouší utopit v krvi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue