Libyjští rebelové slaví mezi troskami Kaddáfího transportérů (20. března 2011)

Libyjští rebelové slaví mezi troskami Kaddáfího transportérů (20. března 2011) | foto: AP

Libyjští rebelové slaví mezi ohořelými mrtvolami, děkují zásahu shůry

  • 100
Letecké údery zastihly Kaddáfího vojáky uprostřed spánku. Na silnici do Benghází rebelové slaví uprostřed pokroucených plechů tanků a ohořelých mrtvol. Takovou spoušť napáchaly rakety západních stíhaček. Povstalci mají jasno: sami by nebyli schopni despotického plukovníka takto zasáhnout.

Třicet kilometrů před libyjským Bengházím je země poseta troskami armády Muammara Kaddáfího. Jsou tu rozdrcené tanky s utrženými věžemi. O pár metrů dál uprostřed dýmajících zbytků války leží na rozkvetlé louce devět mrtvých těl se zčernalými obličeji a prázdnýma očima. Pach pálící se gumy se mísí se zápachem rozkládajících se těl, píše reportér listu The Washington Post.

Grafika

Podívejte se odkud startují letadla mezinárodní koalice a na které cíle v Libyi míří.

infografika - Pozice spojeneckých sil proti Libyi

Na tuto oblast podle svědků zaútočily v neděli spojenecké rakety a za úsvitu se idylická venkovská krajina změnila v obraz apokalypsy. Nálety vedené Francií tu vyryly stopu zkázy, která se táhne více než dvacet kilometrů podél dálnice do Adžedábíji, dalšího města ovládaného silami loajálními Kaddáfímu.

Tato zkáza přinesla novou naději libyjským povstalcům, snažícím se skoncovat s vládou plukovníka Kaddáfího. O necelých čtyřiadvacet hodin dříve byli na kolenou. Kaddáfího tanky a obrněné transportéry mířily k Benghází, kolébce měsíc trvající libyjské rebelie. Na město pršel déšť dělostřeleckých granátů, které toto druhé největší město Libye s milionem obyvatel změnily v stín sebe sama.

Ale jakmile dopadly rakety západních letounů, vše se změnilo. "To udělala francouzská letadla!" křičel pětadvacetiletý bojovník Valíd Huás a triumfálně mával kalašnikovem. "To je tak skvělý pocit. To je nejlepší pocit, jaký jsem měl za hodně dlouhou dobu."

Proti krysám

Nálety v nedělních časných ranních hodinách byly prvním důkazem vojenského zásahu USA a jejich evropských spojenců v této části východní Libye. Útok na Kaddáfího pozemní jednotky měl zasadit tvrdou ránu jeho ambicím na převzetí kontroly nad Bengházím.

"Doufáme, že nám tohle pomůže osvobodit naše bratry v Misurátě a Závíji," řekl devětadvacetiletý povstalecký bojovník Adam Libí s odvoláním na dvě města ovládaná silami loajálními Kaddáfímu.

Útoky pocítil i Kaddáfí

Raketa zničila budovu v Kaddáfího rezidenci, údajně v ní sídlilo velení

Spojenecké nálety přeměnily osm tanků a stejný počet obrněných transportérů na zmuchlané kusy rozpáleného kovu. Zničeny byly i ruské raketomety Grad, nákladní automobily ježící se kulomety, obojživelná obrněná vozidla i těžké tahače pro přepravu tanků, jejichž trosky lemují obě strany silnice.

Množství těžké vojenské techniky, kterou Kaddáfí nahromadil podél silnice, naznačovalo, že se jeho síly připravovaly na velký útok na Benghází. "Jsme tu, abychom bojovali proti krysám," napsali plukovníkovi stoupenci na zeď necelých osm kilometrů od Benghází.

Přestože se povstaleckým bojovníkům podařilo v sobotu útok Kaddáfího sil odrazit, mnozí obyvatelé Benghází očekávali, že v neděli na ně znovu zaútočí. Většina obchodů zůstala zavřená a doprava celý den proudila jen slabým pramínkem. Po spojeneckých náletech se ale tisíce lidí vyhrnuly na silnici z Benghází navzdory možné hrozbě číhajících odstřelovačů, aby viděly jejich výsledek.

Tanec na troskách

Mnozí fotografovali a nahrávali videozáznamy na mobilní telefony. "Tady uvnitř je shořelé tělo!" křičel třicetiletý řidič Imad Susí, který vyšplhal na vršek maskovaného zeleného tanku. Povstalci se svými lehkými zbraněmi by nikdy nebyli schopní napáchat na Kaddáfího vyspělé vojenské technice takovéhle škody.

Americká loď USS Barry vystřeluje střelu Tomahawk. (19. března 2011)

Britský letoun Tornado GR4 se připravuje na start v Norfolku (19. března 2011)

V noci oblohu nad Tripolisem protínaly raketové střely spojenců (20. března 2011)

"Kdyby vstoupili do Benghází, nikdy bychom je nemohli takhle zničit," řekl. "Nikdy jsem takovéhle druhy zbraní neviděl," dodal Susí. "Kaddáfí to všechno nakoupil za peníze lidu." Ve změti pozůstatků po náletu lidé probírali spoustu běžných věcí, kusy uniforem, popraskané talíře, cigarety, jablka, malé kostky mýdla.

Těla několika mrtvých vojáků ležela na matracích na důkaz toho, že Kaddáfího vojáci tvrdě spali, když na ně začaly pršet střely. Mezi mrtvými leželo i pět těl s tmavší kůží, což přihlížející vedlo ke stejnému závěru: tohle jsou černí afričtí žoldáci placení Kaddáfím, aby zabíjeli jeho vlastní lid.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue