Kaddáfího protivzdušná obrana se ocitla pod palbou amerických stíhaček

  • 3867
Operace Úsvit Odysey v Libyi pokračuje druhým dnem. USA k Tripolisu už vyslaly své bojové letouny a zaútočily na Kaddáfího protivzdušnou obranu i pozemní cíle. V metropoli se v noci střílelo, duněly exploze i dělostřelecká palba. Podle Muammara Kaddáfího útoky Západu hraničí s terorismem.

"Nemáme strach," hřímal v neděli dopoledne osmašedesátiletý plukovník ve státní televizi. Stejně jako v noci ke svému lidu promluvil prostřednictvím telefonu, zřejmě aby nebylo možné zjistit, kde se nachází. Kaddáfí zdůraznil, že věří ve vítězství svých jednotek. Libyjci při poslechu emotivního projevu sledovali sugestivní obrázek zaťaté pěsti ničící americkou raketu.

Pozadí obrazovky státní televize při proslovu Muammara Kaddáfího (20. března 2011)

"Všichni Libyjci už mají zbraně. Libye se připravuje na dlouhou válku," pohrozil muž, který více než šestimilionovému státu na severu Afriky vládne už skoro 42 let. Zdůraznil, že jeho vojáci zmaří veškeré útoky Západu.

Letecké údery na Libyi v tzv. operaci Odyssey Dawn (Úsvit Odysey) v noci po Francii ohlásily i USA a Británie. Ke koalici se dále hlásí Kanada a Itálie. Velení nad spojeneckými jednotkami v sobotu večer po Francii dočasně převzaly Spojené státy.

Libyjská krize

Po prvotním úderu francouzských stíhaček a následném bombardování strategických cílů raketami typu Tomahawk z amerických a britských plavidel okolo libyjských břehů zaútočilo v noci i britské královské letectvo. Soustředilo se hlavně cíle v okolí metropole Tripolisu. "Akce zasáhla libyjský integrovaný protiletecký obranný systém. Většina cílů byla v oblasti Tripolisu," citovala agentura Reuters mluvčího britského ministerstva obrany Johna Lorimera.

Podle nejmenovaného amerického činitele se libyjskou obranu podařilo těžce poškodit. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí akci odsoudil jako "koloniální a křižáckou agresi".

Největší konflikt od Iráku

A spojenci ve snaze ochromit protileteckou obranu plukovníka Kaddáfího pokračují i v neděli. Útočí na ni francouzské letouny a zapojily se už i tři americké bojové letouny, které nelze zachytit radarem. Agentura Reuters uvedla, že udeřily i na pozemní cíle.

Americké a britské řízené střely zasáhly v sobotu dvacet z dvaadvaceti cílů a napáchaly škody různého rozsahu, řekl odpoledne mluvčí velitelství americké armády v Africe James Stockman. Střely mířily hlavně na libyjskou protivzdušnou obranu.

Další etapou koaličních úderů - které jsou největší intervenci západních sil v arabském světě od invaze do Iráku v roce 2003 - budou podle USA útoky na systémy zásobování Kaddáfího jednotek tak, aby spojenci omezili jejich bojovou sílu.

Libyjská vláda mezitím přišla s prohlášením, že začala rozdávat zbraně více než milionu mužů a žen. Lid bude vyzbrojen během několika hodin, oznámila po poledni libyjská státní agentura. Muammar Kaddáfí přitom ve svém ranním projevu prohlásil, že Libyjci už zbraně mají.

Režimem ovládaná státní televize tvrdí, že při leteckých a raketových úderech západních sil na Libyi zemřelo skoro sedmdesát lidí včetně žen a dětí a přes 150 dalších prý utrpělo zranění. To ale zatím nikdo nedokázal potvrdit. Kromě Tripolisu Západ zacílil i na města Syrtu, Benghází, Misurátu a Zuáru.

Z bašty libyjských rebelů Benghází je od nedělního poledne hlášen klid, ale ve městě a kolem něj jsou jasné stopy o nedávných krvavých bojích. Ještě dopoledne město ostřelovali i Kaddáfího muži, informovala televize al-Džazíra. Od soboty jde už o druhý útok na město. To také zatím nikdo nepotvrdil.

Americká armáda ale ráno prohlásila, že zastavila útok sil věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu proti rebelům v povstalecké baště Benghází (čtěte Zastavili jsme Kaddáfího útoky na Benghází, svrhnout ho nechceme, řekl americký admirál).

Záběry z úderu koaličních mezinárodních sil na strategické objekty v Libyi (19. března 2011)
Záběry z úderu koaličních mezinárodních sil na strategické objekty v Libyi (19. března 2011)
Americké a britské lodi vypálily přes sto řízených střel Tomahawk (19. března 2011)

Americká televizní stanice CNN mezitím informovala o dalších Kaddáfího útocích - jeho muži prý v Misurátě ničí přívody elektřiny a benzinové pumpy. Snaží se, aby to vypadalo na útok spojenců, uvedli svědkové. CNN pravdivost svědectví nepotvrdila.

Podle agentury Reuters do Misuráty vpadly Kaddáfího tanky, střechy zaplavili odstřelovači a přístav zablokovali vojáci na lodích. "Odstřelovači zabili dva lidi. Snajpři jsou pořád na střechách. Doprovázejí je čtyři tanky, které dohlíží nad městem. Pro lidi je velmi těžké dostat se ven," řekl Reuters svědek Sami po telefonu.

20. března 2011

Peking je znepokojen, Africká unie chce ukončení násilností

Čína, která se ve čtvrtek spolu s Ruskem zdržela hlasování Rady bezpečnosti OSN, nad vojenskou intervencí mezinárodních sil v Libyi vyjádřila politování a tamní ministerstvo zahraničí zopakovalo svůj odmítavý postoj k použití síly v mezinárodních vztazích. Peking zdůraznil, že respektuje suverenitu, nezávislost, jednotu a územní celistvost Libye, nicméně nevyzval k příměří. Informovala o tom ČTK.

K okamžitému ukončení násilností v zemi vyzvaly státy Africké unie. Ty také navrhly setkání zástupců Ligy arabských států, Organizace islámských států, Evropské unie a OSN 25. března v Addis Abebě. Na schůzce by chtěly ustavit mechanismus konzultací pro společné řešení krize v Libyi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue