S Kaddáfím válčí už pět zemí, útoky přicházejí ze vzduchu i z moře

  • 5649
Spojenci zahájili operaci proti Libyi. Před šestou hodinou večer SEČ přišel první útok a francouzské stíhačky od té doby zničily Kaddáfímu několik tanků a obrněných vozidel. Později zahájily útok i USA, které vyslaly na libyjské cíle řízené střely z lodí. Mířily hlavně na Kaddáfího protivzdušnou obranu.

Vojenské operace v Libyi se už vedle Francie účastní také Spojené státy, Velká Británie, Kanada a Itálie. Ještě během noci by se měla přidat španělská letadla, později i letouny některých arabských zemí.

Cílem bojových akcí je ochromit protivzdušnou obranu režimu plukovníka Muammara Kaddáfího kolem Tripolisu a Misuráty, řekl agentuře Reuters zdroj z Pentagonu. Potvrzují to i zprávy z Libye. Spojenci se zaměřili podle nich na letecké základny na předměstí metropole Tripolisu a ve městě Misuráta.

Libyjská krize

V oblasti Středozemního moře kromě desítek stíhaček působí i 25 koaličních lodí, včetně tří amerických ponorek. Američané a Britové ze svých plavidel a ponorek vyslali na libyjské cíle 110 raket typu Tomahawk. Mířily na dvacet libyjských cílů, které představovaly hrozbu koaličním pilotům i civilistům. Jedním z nich byla například libyjská odpalovací zařízení pro rakety země-vzduch.

První fáze operace

Tato fáze operace byla pouze první z několika dalších, řekl americký viceadmirál William E. Gortney a dodal, že potrvá více než dvanáct hodin, než se podaří vyhodnotit úspěšnost sobotních úderů. Poté vzlétne do oblasti bezpilotní letoun, který by měl poskytnout spojeneckému velení v Neapoli lepší přehled o škodách způsobených strategickým cílům v Libyi.

Libyjská státní televize okamžitě po rozšíření vojenské operace obvinila spojence, že bombardují v Tripolisu a Misurátě kromě nádrží s palivem i civilní cíle. V metropoli si podle libyjské státní agentury útok vyžádal oběti z řad civilistů.

"Libye čelí barbarskému útoku, který způsobil škody na civilních cílech a lidských životech," odsoudil spojeneckou operaci Muhammad Zvah, šéf libyjského parlamentu. Zdůraznil, že jeho země respektuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Útok zahájili Francouzi

Vůbec první informace o intervenci v Libyi přišla v 15:15 SEČ, když nejmenovaný zdroj z francouzské armády prozradil agentuře Reuters, že nad Libyí přelétají francouzské průzkumné letouny.

O chvíli později prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, že spojenecké letouny zahájily operaci v Libyi a začaly bránit město Benghází před útoky Kaddáfího jednotek. "Další francouzská letadla jsou připravena zasáhnout proti ozbrojeným vozidlům, která ohrožují neozbrojené civilisty," dodal.

Zajistíme naplnění rezoluce OSN o Libyi všemi prostředky, prohlásil po jednání v Paříži Sarkozy s tím, že spojenci jsou stále otevřeni diplomacii. S Kaddáfím ale začnou jednat až poté, co přestane útočit na Libyjce.

Francouzský bojový letoun vypálil prvně v 17:45 SEČ. Střela mířila na vozidlo libyjské armády a zničila ho. "První cíl byl zaměřen a zničen," uvedl mluvčí ministerstva obrany Laurent Teisseire. Francouzi tehdy ještě operovali pouze na území zhruba 100 až 150 kilometrů kolem Benghází.

Jihozápadně od města později zneškodnili čtyři tanky libyjské armády, oznámila televize Al-Džazíra. "Ano zničili jsme několik tanků a ozbrojených vozidel," potvrdilo francouzské ministerstvo obrany s tím, že ještě neví přesné číslo.

Kvůli vojenskému zásahu v Libyi se spolu v sobotu sešli v Paříži s Nicolasem Sarkozym například britský premiér David Cameron, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, šéfové vlád některých zemí EU a představitelé arabských států.

Mandát pro vojenský zásah v severoafrické zemi jim dala čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN o ochraně libyjských civilistů, která zavedla bezletovou zónu nad Libyí.

Do operací se ještě mají zapojit některé arabské země a možná i NATO. Rozhodnutí o tom by mohlo padnout už v neděli, kdy zasedne na úrovni velvyslanců mimořádná Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán aliance. Praha by se do takové alianční akce zapojila asi jedině nepřímo.

K situaci v Libyi se po zasedání vyjádřil kromě Sarkozyho i britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová a ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. "Může za to plukovník Kaddáfí. Lže mezinárodnímu společenství, slíbil příměří a porušil ho... Nemůžeme dovolit, aby masakr civilistů pokračoval," nechal se slyšet Cameron.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se světové mocnosti shodují, že násilí v Libyi musí skončit. Německo se ale do vojenských akcí nezapojí, potvrdila. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že Spojené státy mají všechny důvody domnívat se, že Kaddáfí spáchá nevýslovná zvěrstva, pokud ho někdo nezastaví.

Libyjci prchají z Benghází poté, co na město zaútočili vojáci Muammara Kaddáfího.

Snímek z jednání spojenců v Paříži ohledně intervence v Libyi (19. března 2011)

Stíhačky Mirage se na vojenské základně v Dijonu připravují ke startu do akce v Libyi

Kaddáfí nejprve na rezoluci OSN zareagoval vyhlášením příměří a ukončením bojů, po celou sobotu přicházely ze severoafrické země zprávy o bombardování a střelbě v některých městech. I když Tripolis už od pátku tvrdí, že vládní jednotky nikde nebojují.

Ve městě Misuráta ale bylo prý zabito 26 lidí a stovky obyčejných Libyjců začaly opouštět dosavadní srdce nepokojů město Benghází, kam Kaddáfího jednotky údajně v sobotu vkročily. Povstalci ale odpoledne začali slavit, podařilo se jim prý libyjskou armádu z předměstí Benghází opět vytlačit.

Ráno byl dokonce sestřelen u Benghází bojový letoun, patřil ovšem pravděpodobně povstalcům (více o sobotním dění v Libyi čtěte zde).

Boje mezi povstalci a armádou na zemi prý pokračují

Libyjské vojsko údajně zaútočilo odpoledne i na město Zintán. Tanky plukovníka Kaddáfího město bombardují, řekl po zahájení spojenecké operace televizi Al-Arabíja jeden z místních obyvatel. "Teď nás v Zintánu bombardují z několika stran: ze severu i z jihu. Od jihu jede k Zintánu dvacet až třicet tanků, které útočí na obydlené čtvrti," popsal. Televize CNN hovořila i o bombardování Misuráty.

Kaddáfí po pátečním vyhlášení příměří v sobotu svá slova přitvrdil a rezoluci OSN ostře zkritizoval. Západu pohrozil, že bude litovat, pokud v Libyi zahájí vojenskou operaci. "Je to do očí bijící kolonialismus. Nemá žádné ospravedlnění. Bude mít vážné důsledky pro Středomoří a Evropu," čílil se dle televizní stanice Al-Džazíra Kaddáfí nad rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue