Japonce zmátla zpráva o přeživším, v potravinách naměřili radiaci

  • 117
Japonští inženýři v jaderné elektrárně Fukušima 1 poškozené zemětřesením pokračují ve zprovozňování čerpadel. Ta by pomohla ochladit palivové tyče a zamezit tak šíření radiace. Ta se mezitím objevila v potravinách vyráběných v okolí elektrárny.

Radiace nad národním limitem byla podle mluvčího vlády naměřena v mléce a špenátu pěstovaném nedaleko elektrárny Fukušima 1. Velice nízké množství radioaktivního jódu bylo podle CNN naměřeno také ve vodě ve vodovodu v Tokiu.

Vláda tak poprvé přiznala kontaminaci potravin, ujišťuje však, že zdraví lidí ohroženo není. Později přiznala, že zvažuje opatření, které by zakázalo prodávat potraviny vyprodukované v okolí Fukušimy. Opravila tak informace, že už zákaz vydala.

"Ačkoli má radioaktivní jód poločas rozpadu asi osm dní a přirozeně se rozkládá, existuje krátkodobé riziko pro lidské zdraví, pokud by se potravina s touto látkou dostala do těla," uvedla v prohlášení Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

"Zázrak" trval jen krátkou chvíli

Japonce osm dní po mohutných otřesech a následné vlně tsunami zaujala zpráva o nalezení živého člověka v troskách. Média však zprávu nedlouho poté dementovala. "Zázračně" zachráněným byl podle mluvčího japonské armády citovaného agenturou AFP člověk, který přišel do svého domu v prefektuře Mijagi zjistit rozsah škod.

Agentura Reuters uvedla, že muž byl předtím v evakuačním středisku a krátce před "nalezením" se vrátil do svého poničeného bydliště, kde si lehl a přikryl se dekou. Podle dřívějších zpráv byl muž údajně ve věku mezi 20 a 30 lety v šoku převezen do nemocnice.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály zasáhlo Japonsko 11. března. Vyvolalo několikametrové vlny tsunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tokai. Podle policie si katastrofa oficiálně vyžádala 7 600 mrtvých. Asi 11 tisíc lidí se pohřešuje.

V poničené elektrárně Fukušima 1 i v sobotu pokračovaly práce na obnově elektrického vedení. Přístupové místo elektrárny se podle prohlášení energetické společnosti Tepco podařilo napojit na externí elektrické vedení. Společnost zároveň potvrdila, že elektřinu je možné přivádět.

Šest pracovníků fukušimské elektrárny bylo vystaveno dávce radiace větší než 100 milisievertů, což je japonský limit pro případy pohotovosti v jaderných zařízeních. "Na jejich zdraví to nemělo bezprostřední vliv," uvedla Tokijská elektrárenská společnost. Údajně stále pracují v elektrárně a není ani známo, jestli byli převeleni na jinou práci.

Podle agentury AP úřady očekávají, že nejdříve přivedou elektřinu z vnějšího zdroje do druhého z šesti reaktorů. Operátoři přitom doufají, že čtyři z šesti bloků znovu napojí ještě v sobotu, další pak v neděli. Tři desítky hasičských cisteren v noci znovu pod silným tlakem stříkaly vodu na budovu reaktoru číslo tři. Úřady doufají, že dopadne do nádrže s palivem a ochladí ho.

Japonská tisková agentura Džidži v sobotu bez uvedení zdroje oznámila, že premiér Naoto Kan přivede do vlády zástupce opozice, aby pomohli prosadit opatření na obnovu země.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue