Nepřítelem není protikandidát, ale vláda, vzkázali straníkům Hašek a Sobotka

  • 50
Na brněnském sjezdu ČSSD dozněly projevy dvou kandidátů na křeslo předsedy. Bohuslav Sobotka i Michal Hašek si vzájemně poděkovali a za společného nepřítele označili vládu a její reformy. Sobotka kromě toho chce bojovat s korupcí, Hašek odmítl sliby voličům v podobě 13. důchodů.

Zatímco ještě ve čtvrtek si oba kandidáti vyměňovali ostřejší slova, před páteční volbou předsedy strany je nechaly stranou. Jejich projevy byly podobné a jediného, koho nešetřili, byl Petr Nečas a jeho kabinet.

"Je to nejhorší vláda, jakou Česká republika od roku 1989 vůbec měla. Zemi řídí mafie, je to Titanic, a tento názor sdílí čím dál více lidí. Sociální demokracie to může zachránit, jsme ochotni nabídnout slušnou alternativu," řečnil Michal Hašek, který se podle abecedy ujal slova jako první.

"Hrozí nebezpečí, že vláda nastartuje řadu změn v důchodové oblasti a zdravotnictví, které budou později obtížně korigovatelné," varoval Bohuslav Sobotka.

Volba bez Drymla

Do poslední chvíle to vypadalo, že Haškovi a Sobotkovi se postaví v boji o předsednictví také senátor Vladimír Dryml. Jeho šance ale nebyly od počátku velké. Předseda volební komise Jiří Havlíček před projevy kandidátů oznámil, že nominováni byli jen Sobotka a Hašek.

Právě reformy se staly středobodem obou projevů. Hašek i Sobotka odmítli současnou důchodovou reformu a připravované změny ve zdravotnictví označili za snahu systém zprivatizovat.

"Významná část voličů ČSSD reaguje na jakoukoliv zmínku o reformách negativně, tomu se nelze divit. Přitom může platit, že mohou být reformy přínosné, nebo ty škodlivé, reformy promyšlené, nebo zbrklé," dodal Sobotka.

Rozdavačem dávek jsem neoprávněně, míní Sobotka

Oba kandidáti si také vzájemně poděkovali a zároveň se nepřímo distancovali od kroků bývalého vedení strany. "Nemusíme si voliče kupovat sliby typu 13. důchody," řekl v projevu Hašek. ČSSD se jimi přitom voličům podbízela ještě před dvěma lety, kdy ji vedl Jiří Paroubek.

"ČSSD dostala v minulých letech nálepku rozdavače sociálních dávek. Je to nálepka trvanlivá, ale nespravedlivá," dodal Sobotka.

Sobotka do projevu vtáhl také boj proti korupci a označil jej za jednu z klíčových věcí. Mezi těmi, se kterými by ČSSD pod jeho vedením měla spolupracovat, jmenoval sociology Jana Kellera a Václava Bělohradského. Hašek mezi spojence jmenoval odbory a občanské iniciativy. ČSSD by podle něj mimo jiné měla spolupracovat s nevládní organizací Transparency International.

Delegáti si po obou projevech pochvalovali, že Hašek a Sobotka slova nemířili proti sobě.

"Považuji za velmi dobré, že ani jeden z kandidátů se v projevu nevymezil proti druhému. Co se týká vlastního obsahu, projev kolegy Haška byl razantnější. Protože ho znám z asociace krajů, tak jsem očekával takový tón i obsah. Je také vidět, že má blíž k reálné politice v regionech. U kolegy Sobotky se zase projevila větší zkušenost z působení zastupujícího předsedy," řekl iDNES.cz senátor a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Výsledky volby podle něj budou těsné, on sám volil Haška. "Výsledek budu očekávat s velkým napětím, protože to určitě bude velmi těsné. Já osobně se sázím, že nakonec vyhraje předseda asociace krajů," dodal Tesařík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue