Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí při rozhovoru s portugalskou televizí (17. března 2011)

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí při rozhovoru s portugalskou televizí (17. března 2011) | foto: AP

Kaddáfí couvl před OSN a vyhlásil příměří. Úder Západu přesto hrozí

  • 1506
Libye vyhlásila příměří a okamžité zastavení všech vojenských operací v zemi. Režim Muammara Kaddáfího tak zareagoval na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která schválila vojenská opatření, aby chránila obyčejné Libyjce. Podle povstalců však boje pokračují dál. Francie, Británie a USA pohrozily vojenskou silou.

Přestože mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím řekl, že boje v celé Libyi ustaly, podle agentury Reuters se například o město Misuráta bojovalo i v pátek. Podobné svědectví přinesla i televize al-Džazíra.

"Vojáci jsou sice na okraji města, ale ostřelují odtud jeho centrum. Příměří není dodržováno, Kaddáfí stále nechává zabíjet lidi," citovala televize jednoho z povstalců z města Misuráta. Libyjská vláda však stále trvá na tom, že boje skončily.

Na znepokojivé zprávy z Libye v pátek večer reagovala Francie, která spolu s Velkou Británií, Spojenými státy a několika arabskými zeměmi dala Kaddáfímu ultimátum, podle kterého má okamžitě zastavit veškeré bojové operace v zemi.

Libyjský prostor v sobotu prověří první stíhačky

Libyjský vzdušný prostor zřejmě prověří v sobotu dopoledne francouzské a britské stíhačky. Bude to jakési politické poselství mezinárodního společenství Muammaru Kaddáfímu, uvedla agentura ČTK s odvoláním na francouzského diplomata. V Paříži se pak odpoledne sejdou kvůli Libyi představitelé EU, Ligy arabských států, Africké unie a šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Na summitu chtějí probrat situaci v Libyi a slib Tripolisu o vyhlášení příměří a zastavení vojenských operací v zemi pak prověřit.

Muammar Kaddáfí v pátek ustoupil nátlaku Rady bezpečnosti OSN a její nejnovější rezoluci, která zahrnuje i bezletovou zónu nad severoafrickou zemí. "Rozhodli jsme se na vyhlášení okamžitého příměří a okamžitém zastavení všech vojenských operací," prohlásil odpoledne libyjský ministr zahraničních věcí Músá Kúsa. "Libyi velmi záleží na ochraně civilistů," dodal šéf diplomacie Kaddáfího režimu.

Libyjská krize

Vyhlášení bezletové zóny nad Libyí Kúsa v televizním prohlášení přenášeném v Tripolisu odsoudil a řekl, že Libye je z tohoto opatření doslova velmi smutná. Později se snažil mezinárodní společenství ujistit, že Libye je připravena k dialogu.

Velitel povstalců Chalífa Haftár nicméně velké nadšení neprojevil, příměří považuje za Kaddáfího trik. "Celý svět ví, že je to lhář. Stejně jako jeho synové a další příbuzní," řekl.

Západ je zdrženlivý

Francie a Británie, které lobbovaly za zavedení bezletové zóny nejvydatněji, zůstaly po prohlášení Tripolisu obezřetné. "Musíme být velmi opatrní. Kaddáfí nyní začíná dostávat strach, ale na zemi se hrozba nezměnila," řekl mluvčí francouzské diplomacie Bernard Valero agentuře Reuters.

Určité pochyby o tom, zda je příměří myšleno vážně, vyjádřil také španělský premiér José Luis Zapatero: "Světové společenství se nenechá obelhávat a respekt k rezoluci OSN ověří všemi prostředky."

Korespondentka katarské televize al-Džazíra v Tripolisu soudí, že Kaddáfího režim chce tímto krokem pouze získat čas a podkopat oprávněnost bezletové zóny. Náhlá shoda o vojenské akci prý režim zaskočila.

KOMENTÁŘ MILANA VODIČKY:

Tenhle TOP GUN není dneska víc než jen gesto

V zemi zmítané už měsíc revoltou proti dvaačtyřicetileté vládě diktátora Muammara Kaddáfího se ale ještě krátce před prohlášením šéfa diplomacie stále bojovalo. Střílelo se například ve městě Misuráta. Kaddáfího jednotky prý odstřelovaly raketami kromě Misuráty i město Zintán.

Zatím ale není jasné, zda povstalce bombardovaly ještě před nebo až po vyhlášení příměří. Dle televize al-Arabíja při odstřelování zemřelo v Misurátě nejméně 25 lidí.

Músá v podvečer ujišťoval, že Kaddáfí slib dodržel a jeho jednotky boje ukončily. "Libye už plní příměří. Nebojujeme v Misurátě ani nikde jinde," řekl. Jeden z povstalců v Misurátě ale jeho slova popřel. "Vojáci jsou sice na okraji města, ale ostřelují odtud jeho centrum. Příměří není dodržováno, Kaddáfí stále nechává zabíjet lidi," popsal.

Kaddáfího režim v posledních dnech začal znovu získávat území na východě země, která před časem dobyli povstalci nespokojení s dlouholetou vládou autoritářského vůdce. Jeho jednotky se včera ocitly dokonce na dostřel od bašty rebelů Benghází a Kaddáfí prohlásil, že s rebely, kteří se nevzdají, nebude mít slitování.

Z bombardovaného letiště na předměstí Benghází stoupá kouř (17. března 2011)

Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa oznamuje příměří (18. března 2011)

Hlasování o bezletové zóně nad Libyí v Radě bezpečnosti OSN (17. března 2011)

Rada bezpečnosti OSN ale v noci ze čtvrtka přijala rezoluci zavádějící bezletovou zónu nad Libyí a otevřela cestu pro vojenský zásah v zemi (více o rezoluci zde).

Západní jednotky dosud vojensky v severoafrické zemi nezasáhly, ale dlouho se radily, jak docílit bezletové zóny, která by měla Kaddáfímu znemožnit bombardování povstaleckých měst a ochránit Libyjské civilisty.

Francie: Vše je připraveno k úderu

Na operaci jsou připraveny se podílet Francie, Británie, USA, Katar, Kanada, Norsko, Dánsko a Belgie.

Kaddáfí totiž vyhlášením příměří hrozbu vojenského úderu Západu v zemi zatím zcela neodvrátil. Šéf francouzské diplomacie Alain Juppe v pátek odpoledne prohlásil, že vše je připraveno k zahájení leteckých náletů a že příměří vyhlášené Muammarem Kaddáfím bude muset zahrnovat celou zemi.

"Jsme připraveni, ale nemůžu vám říct více detailů," odvětil Juppe na otázku agentury Reuters ohledně vojenského úderu.

Povstalci v Benghází slaví vyhlášení rezoluce Radou bezpečnosti OSN (18. března 2011)
Stroje amerických vzdušných sil a námořnictva na základně NATO Sigonella na Sicílii (18. března 2011)

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová později prohlásila, že je třeba počkat, jak se zachová Kaddáfího armáda. Musí podle ní významně ustoupit ze svých pozic na východě země. Německá kancléřka Angela Merkelová označila reakci Tripolisu za povzbuzující. I podle ní je ale třeba se přesvědčit, zda nejde o léčku nebo průtahy.

Kvůli Libyi vystoupil i prezident Spojených států Barack Obama. Kaddáfímu poslal z Washingtonu poslední varování - po plukovníkovi požaduje ukončení všech vojenských akcí a represí vůči povstalcům. Jinak prý proti němu zasáhnou USA spolu se svými spojenci Francií, Británií a arabskými státy silou.

Tripolis prý mezitím požádal Maltu a Turecko, aby pomohly dohlížet na dodržování příměří. "Nevíme, na koho se obrátit v Radě bezpečnosti, abychom s ním projednali technické aspekty příměří. To je problém, který se snažíme v tuto chvíli vyřešit," uvedl mluvčí libyjské vlády Mussá Ibrahím.

NATO ani Češi se do boje nechystají

Severoatlantická aliance jako taková se zatím do případných vojenských operací proti Libyi nezapojí. Vyplývá z  jednání velvyslanců členských zemí NATO v Bruselu. Aliance ale bude dál intenzivně pracovat na různých možnostech, jak by se mohla zapojit.

Jak potvrdil český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, plánování by mohlo být dokončeno do neděle. Aliance už souhlasila s plánem na humanitární operace, plánovači zatím dokončují postup pro dodržování zbrojního embarga a bezletové zóny, uvedl server Natoaktual.cz.

Doma zůstanou i čeští stíhací piloti, operace se totiž nezúčastní ani Česko. Případná akce by měla mít širokou mezinárodní podporu a důležitou roli by měla hrát Liga arabských států, uvedlo ministerstvo zahraničí (více zde).

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue