VIDEO: Ital radí, jak na pultu poznáte čerstvou rybu

  • 4
Čerstvá ryba má mít výrazně červené žábry, lesklé oko a na sobě sliz. To jsou tři hlavní ukazatele, podle kterých byste se měli při nákupu rozhodovat, jestli si rybu z obchodu odnést nebo raději nechat ležet.

To vše platí jak pro sladkovodní, tak pro mořské ryby. Vždycky si zkontrolujte žábry, ty musí mít jasnou barvu do červena, oko ryby má být lesklé, nepropadlé a nezakalené. V ideálním případě má na sobě ryba i nevábný sliz, který je ale dokladem toho, že je opravdu čerstvá.

Ke sladkovodním rybám už na hobby.cz najdete spoustu receptů a rad. Vyzkoušet můžete například báječný guláš ze sumce, hranolky z kapra, které nejsou cítit rybinou nebo kapra se zeleninou a pivní omáčkou. Postup, jak vykostit kapra či připravit filety ze pstruha, najdete v článku Jak bleskově vykostit rybu, radí šéfkuchař.    

Kterou z mořských ryb si vybrat a co s ní

Se znalostí těch mořských je to ale někdy horší. Podle Itala je vynikající například mořský vlk i mořský ďas, který má dokonale jemné maso a málo kostí. "To je ideální ryba pro ty, co s konzumací ryb začínají," doporučuje italský kuchař Emanuele Ridi.

Zleva losos, mořský vlk, mořský ďas.

Čerstvé chobotnice a další mořské plody.

Losos, to je kapitola sama pro sebe, toho už snad zná každý. Jeho růžové maso je ideální na přípravu rychlých pochoutek, viz Tatarák z lososa, blesková pochoutka na poslední chvíli nebo Lososové rizoto, návod krok za krokem. Využijete ho i na přípravu sushi, viz Návod na přípravu sushi snadno a rychle s Okamurou.

Další zajímavou skupinou mořských ryb jsou makrely, skvělé na pečení, i sardinky, které jsou nejlepší na grilu. Ropušnice je také vynikající ryba, která má sice víc kostí, dokáže to ale vykompenzovat chutí. A štítník, ten je nejlepší dušený a s omáčkou.

Podle Emanuela jsou zbytečně podceňované hlavně makrely "Lidé si myslí, že když jsou levné, tak nebudou stát za to. Přitom mají sice jednoduché, ale výborné masíčko," radí Ital nepodceňovat to, co je dostupné. Aby to dokázal, přidává recept své babičky na zapečenou makrelu, kterou mu dělávala, když byl malý.

Recept na zapečenou makrelu neboli sgombro al forno

Na 4 porce si připravte 1 kg filetů z makrely, stroužek česneku, citronovou kůru, rozmarýn, tymián, olej extra virgin, sůl a pepř.

Z každé makrely si připravte dva filety. Jakmile zjistíte, jak na to, je to otázka chviličky; Ital to názorně předvádí na našem videu.

Filetování sardinky.
Při filetování sardinky jedete nožem podél páteře až k ocasu.
Kostičky z filetu snadno odkrojíte, stačí si je zvrchu pod nožem pěkně přidržet.

Filet začnete odřezávat za žábrami, zbavíte ho ploutvičky, a jedete nožem dál podél páteře až k ocasu. Pak filet ještě zbavíte kostiček u hřbetu ryby.

Za žábrami rybě odříznete ploutvičku a zajedete nožem až k páteři; podél páteře pokračujete v odřezávání filetu až k ocasu.

Makrela podle Emanuela patří mezi tak zvané modré ryby, které jsou výrazně cítit. Proto je filet ještě potřeba pečlivě omýt pod tekoucí vodou.
Omyté filety osušte papírovou utěrkou.
Očištěné filety z makrely poskládejte do zapékací misky.

Filet pečlivě opláchnete pod tekoucí vodou, vysušíte papírovou utěrkou a můžete dát péct.

Odříznutý filet pečlivě omyjete pod studenou tekoucí vodou, osušíte papírovou utěrkou a můžete se pustit do další přípravy.

Podle chuti přidejte na plátky pokrájený česnek.
Filety v zapékací misce polijte olivovým olejem.
Přidejte snítky tymiánu a rozmarýnu.

Přidejte na plátky pokrájený česnek, filety polijte olivovým olejem a přidejte snítky tymiánu a rozmarýnu.

Makrelu v zapékací misce lehce osolte, přidejte plátky česneku, polijte olivovým olejem a přidejte snítky tymiánu a rozmarýnu.

Navrch nastrouhejte trochu citronové kůry.
Pečenou makrelu můžete po vychladnutí nastrkat do sklenice, zalít olivovým olejem a strčit do lednice. Vydrží zhruba 5 až 7 dní.
Zapečená makrela (Sgombro al forno).

Navrch nastrouhejte trochu citronové kůry a dejte péct. Po vychladnutí můžete přendat do sklenic, proložit kousky citronové kůry a zalít olivovým olejem.

Navrch ještě nastrouhejte citronovou kůru, případně ještě trochu zakapejte olejem. Pečte 10 minut při 180 stupních Celsia. Podávat můžete samozřejmě teplé s přílohou. Nebo je nechte vystydnout, přendejte do zavařovacích sklenic a přitom ještě prokládejte kousky citronové kůry, a zalijte olivovým olejem. V lednici vám pečená makrela takto vydrží 5 až 7 dní.

Jak na chobotnice a sépie

Zhruba kilovou chobotnici snadno uvaříte opravdu do měkka už za půl hodinky. Pak ji nechte ve vývaru ještě tak čtvrt hodinky odpočívat a máte výborné maso.

Sépie stačí lehce orestovat a jsou za 2 až 3 minuty měkké. Jsou ale na přípravu trošku zrádné. "Když je restujete déle, tak ztvrdnou, ale po půl hodince zase změknou," upozorňuje Ital.

V článku Naučte se vytahovat střeva ančovičkám a zbavovat očí kalamáry najdete spoustu dalších rad, jak si poradit s přípravou mořských ryb a plodů. Podívejte se na video, jak se čistí kalamáry:

27. června 2010