Japonci zvažují pohřbít Fukušimu do betonového sarkofágu jako Černobyl

  • 604
Z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 opět stoupá kouř. Technici se dál snaží zchladit reaktory kropením z vodních děl a pokoušejí se nouzově připojit chladící systémy k elektrické síti. Japonští experti připouštějí i řešení známé z Černobylu: zakonzervování reaktorů pískem a betonem.

Japonští odborníci nicméně zdůrazňují, že se stále především soustředí na chlazení reaktorů. "Není nemožné zapouzdřit reaktor do betonu. Teď je ale naší prioritou zchladit ho," řekl představitel společnosti Tepco.

Japonské tsunami

Kromě toho se experti snaží zavést do zařízení elektrický proud, který by zprovoznil chladicí systémy. Elektřinu by podle BBC k reaktoru 2 mohli dovést ještě dnes v noci a do reaktorů 3 a 4 nejpozději do neděle.

I když se jim to podaří, není jisté, jestli vodní pumpy budou funkční. Mohlo je poškodit zemětřesení nebo následné tsunami. Podle odborníků z USA může chlazení trvat až týdny.

Situace v elektrárně je nadále napjatá. Dnes stoupal kouř nebo pára z reaktorů 2, 3 i 4. Příčina kouře zatím není jasná, ale například reaktorem číslo 2 otřásla v úterý exploze, která zřejmě poškodila chladicí prostory pod jádrem reaktoru.

Pohled na poničený 4. reaktor jaderné elektrárny Fukušima 1 (17. března 2011)

Třetí reaktor japonské elektrárny Fukušima 1 (16. března 2011)

Japonští hasiči hlídkují u elektrárny Fukušima 1 (18. března 2011)

Reaktory 3 a 4 odborníci stále kropí vodou. Včera shazovaly vodu na reaktory vojenské vrtulníky, dnes se s jejich nasazením nepočítá. Televizní záběry ukázaly, že většina vody dopadla mimo cíl. Na místě je ale větší počet cisteren, které dorazily až z 240 kilometrů vzdáleného Tokia. (o kropení reaktorů čtěte zde)

Speciál o Japonsku

Vše o japonské katastrofě v přehledné grafice

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano zdůraznil, že stav prvního reaktoru je lepší než reaktorů 3 a 4. Také reaktory 5 a 6 by měly být poměrně stabilní. Edano Japonce uklidňoval, že současná radiace nemůže ohrozit lidské zdraví.

Zároveň zdůraznil, že největším nebezpečím zůstává reaktor 3, který na rozdíl od ostatních spaluje vysoce toxické plutonium. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano v Tokiu řekl, že záchrana elektrárny je soubojem s časem.

Odborníci zvýšili stupeň vážnosti havárie

MAAE vyšle do poničeného zařízení čtyři odborníky. Organizace zároveň zvýšila stupeň vážnosti jaderné havárie ze čtyřky na pětku, což znamená, že dosáhla úrovně havárie na zařízení Three Mile Island v roce 1979. Stupnice MAAE má sedm stupňů.

Příznivý zůstává směr větru, který i nadále vane převážně směrem od elektrárny nad Tichý oceán. Zástupce Světové zdravotnické organizace v Číně Michael O'Leary znovu ubezpečil, že radiace mimo areál Fukušimy 1 nepředstavuje bezprostřední riziko pro lidské zdraví.

Podle poslední bilance zahynulo po zemětřesení a tsunami 6 405 lidí a 10 259 jich je nezvěstných. Japonská policie však mezi oficiální mrtvé počítá pouze identifikované lidi se jmény. Podle agentury Kjódo se reálná čísla počítají v řádech desetitisíců.

Lidé napříč Japonskem dnes drželi přesně týden po zemětřesení a následné tsunami minutu ticha. Katastrofa zničila úplně nebo zčásti přes sto tisíc budov. Na 380 tisíc lidí zůstává v provizorním ubytování. V mnoha evakuačních centrech je málo vody a topné nafty. 

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue