Japonci kropili reaktor s plutoniem z vrtulníků, výsledek je nejistý

  • 1588
Japonští záchranáři se snažili ochladit reaktory jaderné elektrárny Fukušima 1. Reaktor 3, který využívá jako palivo i nebezpečné plutonium, kropili mořskou vodou z vrtulníků. Spíše než helikoptéry se ale osvědčila armádní vodní děla.

Armádní helikoptéry Chinook CH-47, které jsou vespod vyztužené ocelovou deskou, kropily reaktory 3 a 4 ze vzduchu tunami mořské vody. Snažily se tak zabránit tavení obnažených palivových tyčí.

Během prvních 20 minut uskutečnily čtyři přelety a na reaktor shodily 30 tisíc litrů vody. Kvůli radiaci ale nemohou nad poškozenými reaktory kroužit, pouze je přelétávají, takže se jim hůř míří. Nad Fukušimou 1 navíc vál silný vítr.

Japonské tsunami

Průlety podle všeho nebyly příliš úspěšné. Celkem se dnes uskutečnily pouze čtyři, odborníci ovšem tvrdí, že aby měly smysluplný efekt, muselo by jich být několik desítek.

Největší úspěch slavila armádní vodní děla. Ta dokázala okolo osmé hodiny japonského času na reaktor č. 3 nastříkat zhruba 30 tun vody. Tato děla lze ovládat dálkově, a tak mohla přijet blíže bez nebezpečí pro obsluhu.

Z třetího reaktoru stále uniká pára

Zatím není jasné, jak moc zásah zlepšil situaci. Výsledky záchranné akce budou nejspíše oznámeny až zítra ráno.

Provozovatel elektrárny, společnost Tepco, považuje za prioritu reaktor číslo 3, protože z něj stále uniká pára. Trojka je zároveň jediný z reaktorů ve Fukušimě, který funguje na smíšené palivo obsahující kromě uranu i plutonium, tzv. mox (mixed-oxide).

A to budí obavy mezi některými odborníky. Uměle vytvářené plutonium je vysoce toxický prvek, který je smrtelný už v malém množství. Dalším negativem prvku s vysokým poločasem rozpadu je, že k jeho roztavení a uvolnění do ovzduší stačí nižší teplota. Na druhou stranu odborníci uvádějí, že plutonium je poměrně těžké a vítr ho tak nemusí odnést daleko od elektrárny, napsala americká stanice NPR.

Další díl otázek rubriky Technet.cz ke stavu ve Fukušimě

Trhlinu v reaktoru neobjevili, Fukušimu ale trápí požáry paliva

Společnost Tepco později připustila, že kromě třetího reaktoru povážlivě rostou teploty i v těch ostatních. Vodu chtějí technici shazovat i na druhý reaktor a problematický je i reaktor číslo 4. Z jeho stropu prý už zbývá jen kostra a v nádrži pro vyhořelé palivo není podle amerických expertů žádná voda, uvedla ČTK. 

Úřady proto doufají, že se jim podaří obnovit dodávky elektřiny do elektrárny. "Pokud se nám to podaří, budeme schopní zprovoznit elektrická čerpadla a dostat vodu k reaktorům," vysvětlil mluvčí Tepco. Podle posledních zpráv se japonští technici chystají k připojení druhého reaktoru.

Podle mluvčího japonské vlády Jukia Edana se navíc ještě nezačalo s ochlazováním reaktorů 5 a 6, i když o tom ve středu informovala agentura Kjódó. Čím dál častěji se ukazuje protichůdnost zpráv z Fukušimy, což mnohé varuje. Čínská vláda své sousedy vyzvala, aby o vývoji v elektrárně a nebezpečí radiace podávali "okamžité a přesné" informace a Edano přiznal, že o nynějších dramatických událostech vláda občas informovala "s nepatrným zpožděním".

Pohled na poničený 4. reaktor jaderné elektrárny Fukušima 1 (17. března 2011)

Satelitní snímek ukazuje poničení jaderné elektrárny Fukušima 1 po zemětřesení a tsunami.

Helikoptéry na snímcích televize NHK kropí vodou třetí reaktor jaderné elektrárny Fukušima.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE) mezitím potvrdila, že jádro na reaktorech 1, 2 a 3 je poškozené, ale jejich bezpečnostní obaly jsou zřejmě v pořádku. Přesto agentura hodnotí situaci jako mimořádně vážnou. Její šéf Jukija Amano už se vydal do Japonska a chce elektrárnu navštívit.

Vítr odvane radioaktivitu nad oceán

Japonská jaderná agentura tvrdí, že úroveň radioaktivity v okolí elektrárny stále klesá. Nepřetržitě ji měří osm zaměstnanců elektrárny. Hodnoty jsou údajně nadprůměrné, ale nikoli nebezpečné.

Ve středu večer přístroje u západní brány objektu naměřily maximálně 338 mikrosievertů za hodinu. Jestliže by člověk zůstal venku rok, byl by vystaven radiaci o hodnotě 400 mikrosievertů. Příznivá zůstává meteorologická předpověď na čtvrtek, protože vítr stále vane na jihovýchod, tedy směrem od Japonska nad Tichý oceán.

Speciál o Japonsku

Vše o japonské katastrofě v přehledné grafice

Premiér Naoto Kan informoval amerického prezidenta Baracka Obamu o tom, jak Japonsko havárii řeší. Washington poslal do Japonska bezpilotní letoun určený k přeletům ve vysokých výškách. Ten už podle listu The Times poprvé obhlížel rozsah škod. Americké ministerstvo zahraničí ve středu vydalo povolení k dobrovolné evakuaci rodinných příslušníků amerického diplomatického personálu.

Následky zemětřesení v Japonsku (17. března 2011)
Následky zemětřesení v Japonsku (17. března 2011)
Následky zemětřesení v Japonsku (17. března 2011)

Americký ministr pro energetiku Steven Chu prohlásil, že zkáza ve Fukušimě je vážnější, než byla havárie jaderné elektrárny Three Mile Island v roce 1979.

Evakuačním centrům chybí teplé jídlo

Japonská policie hlásí, že následkem zemětřesení a tsunami zemřelo už 5 178 lidí, dalších 8 606 podle BBC pohřešuje. Problémy s elektrárnou zastírají potíže, v nichž se po zemětřesení a následné tsunami ocitly desítky tisíc Japonců.

Bez elektřiny je v mrazivém počasí 850 tisíc japonských domácností. Záchranné práce v postižených oblastech navíc ztěžuje sníh, který zasypal zdejší krajinu. Do oblastí teď míří více pomoci. Guvernér prefektury Fukušima si přesto stěžuje, že evakuačním centrům chybí základní věci a teplé jídlo. 

Odborníci upozorňují také na špatné hygienické podmínky, které mohou být daleko větší hrozbou než radiace. Na východním pobřeží totiž není dostatek pitné vody a těžce poničená je i kanalizace.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video