Japonci přestali chladit reaktory z vrtulníků, brání jim v tom radiace

  • 1399
Japonci se pokusili zabránit dalším požárům v elektrárně Fukušima 1 kropením mořské vody z vrtulníků. To se však kvůli vysoké radiaci ukázalo jako nemožné. Nyní zvažují, že to zkusí znovu. V boji s ohněm by měla pomoci i kyselina boritá. Bor utlumuje proces štěpení a zabraňuje dalšímu šíření ohně.

Ve středu Japonci zahájili nový způsob chlazení palivových tyčí v elektrárně Fukušima 1, kterou poničila vlna tsunami po pátečním zemětřesení. Mořskou vodu, s níž obnažené tyče chladí, začali k jadernému zařízení dopravovat helikoptérami. Vrtulník se však vznesl sotva jednou, ačkoli se měl k reaktorům vypravit mnohokrát a vždy jen nakrátko, aby se posádka vyhnula riziku ozáření. Záhy se totiž zjistilo, že kvůli přílišné radiaci není možné ani to.

Japonské tsunami

Podle provozovatele jaderné elektrárny firmy Tepco je velmi těžké dostat k reaktorům nutná zařízení na odstraňování škod. Cesty jsou totiž pokryty troskami.

Japonsko nově oznámilo, že ve Fukušimě hodlá využít armádu. Vojáci by měli začít pumpovat vodu do nejproblematičtějšího reaktoru 3, kde technici zaznamenali vysoký stupeň radiace. Hasit by měli také nádrž s vyhořelým palivem, která se s plameny potýká od úterka.

A obranné složky se nejspíš brzy znovu pokusí nasadit vrtulníky s vodou, napsala agentura Reuters.

Vodu technici vpouštějí i do reaktorů 4, 5 a 6. Požáry v nich patrně způsobily exploze vodíku. Oheň se místy daří hasit, na záběrech japonské televize byl však vidět kouř nad reaktorem a také dým vycházející z reaktoru číslo 3. To by ale mohla být i pára, která se vypařuje při zalévání palivových tyčí vodou.

Ze zpráv televize BBC a CNN vyplývá, že po úterní evakuaci většiny zaměstnanců museli po nejnovějším požáru opustit elektrárnu i zbývající pracovníci, kteří se snaží vodou chladit přehřívající se palivové tyče. Vyhnaly je vysoké hodnoty radiace v zařízení, po několika hodinách se ale zase vrátili. Kolem 3:30 SEČ bojovalo s hrozící jadernou katastrofou asi 180 zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.

K Japonsku výjimečně promluvil císař

K Japoncům poprvé promluvil i císař Akihito, což je v zemi vycházejícího slunce velice vzácné. Panovník k národu nepromlouvá, pravidlo porušuje pouze v případě národních krizí nebo války, připomněla televize CNN. Akihito v televizi reagoval na kritickou situaci v jaderné elektrárně Fukušima. Problémy označil za "nepředvídatelné" a řekl, že události po zemětřesení v zemi mu dělají "hluboké starosti".

Situace se výrazně zdramatizovala v úterý, kdy elektrárnou otřásly dvě exploze v reaktoru 2 a 4 a jednu z nich následoval požár. Při něm unikla radioaktivita přímo do ovzduší, a to v množství potenciálně nebezpečném pro pozdější vznik rakoviny a změny v genetickém kódu. Později ale začala opět klesat.

Infografika

Zdravotní rizika zasažení radiací

Jaká jsou zdravotní rizika zasažení radiací

Podle Reuters se zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení.

Také francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) hovoří o stupni číslo šest. Katastrofa v Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má ale situace ve Fukušimě 1 podle odborníků stále daleko.

Celkový počet mrtvých nebo pohřešovaných po pátečním zemětřesení a tsunami už přesáhl 11 tisíc, uvedla japonská televizní stanice NHK a podotkla, že páteční otřesy o síle 9 se staly nejhorší přírodní katastrofou v Japonsku od 2. světové války co do počtu obětí.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video