O zavedení kontrolních systémů na brankových čarách se znovu začalo hovořit po loňském zápase MS, kdy rozhodčí neuznali Anglii v duelu s Německem regulérní gól

O zavedení kontrolních systémů na brankových čarách se znovu začalo hovořit po loňském zápase MS, kdy rozhodčí neuznali Anglii v duelu s Německem regulérní gól | foto: Alessandra Tarantino, AP

Konec sporných gólů? Premier League se chystá testovat jestřábí oko

  • 14
Nastane konec sporných gólů ve fotbale? Kontrolní systém tzv. jestřábího oka, který využívají tenisté, zřejmě vyzkouší na brankových čarách jedna z nejkvalitnějších fotbalových soutěží světa. V anglické Premier League by se mohlo testovat už v příští sezoně.

Zatím má jít pouze o testování s tím, že výsledky nebudou rozhodčím ve sporných situacích k dispozici a zůstanou nepřístupné také veřejnosti.

"Musíme najít vhodné stadiony pro naše zkoušky. Potřebujeme si v první řadě ověřit, co a jakým způsobem budeme vyhodnocovat," řekl agentuře AP vynálezce jestřábího oka Paul Hawkins. Podle něj by se jednalo zřejmě o tři stadiony.

"Očekáváme, že zatím nebudeme zveřejňovat výsledky, abychom neohrozili autoritu rozhodčích při posuzování sporných situací. Abychom mohli systém využívat v budoucnosti, nechceme ukázat, že se mýlí," dodal Hawkins.

Systém jestřábího oka poprvé vyzkoušel kriket a už pět let ho úspěšně používá také tenis v situacích, kdy není stoprocentně jisté, zda míček ještě dopadl do dvorce (na čáru) či už nikoliv.

Mezinárodní tenisová federace ho využívá na třech grandslamech, prosazuje se už i v Davis Cupu a Fed Cupu. Na právě probíhajícím turnaji mužů a žen v Indian Wells je technologie instalována poprvé na všech kurtech, kde se hraje.

Zjednodušeně řečeno je kurt snímán pod různými úhly několika kamerami, které dopad míčku vyhodnotí ve 3D technologii. Odchylka jestřábího oka je 3,6 milimetru, výsledky jsou k dispozici do několika sekund.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA už kontrolním systémům, které mají určit, zda míč přešel brankovou čáru či nikoliv, dala zelenou.

Na začátku roku se dokonce ve Švýcarsku uskutečnilo testování deseti technologií, žádná z nich ale FIFA zatím nepřesvědčila. Hawkins hodlá použití svého systému s mezinárodní organizací ještě konzultovat.

"Ale vypadá to pozitivně," řekl k očekávaným výsledkům jednání s FIFA Hawkins.

VIDEO: PŘÍKLAD VYUŽITÍ JESTŘÁBÍHO OKA V TENISU


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko