Libyjští povstalci na východě severoafrické  země

Libyjští povstalci na východě severoafrické země | foto: AP

Kaddáfího muži bombardovali východ Libye, povstalci prosí o pomoc

  • 98
Vojáci Muammara Kaddáfího na čas získali východolibyjskou Bregu. Město už je ale opět v rukou povstalců. Ve světě se zatím intenzivně jedná o zřízení bezletové zóny. Kaddáfí odmítá jakýkoli dialog a nově vyzval Rusko, Indii a Čínu, aby se zapojily do těžby libyjské ropy.

Střety mezi vojáky a povstalci na východě Libye neustávají. Kromě bojů o strategicky významné město Brega, zaútočili Kaddáfího vojáci i na Zuáru, která leží 160 kilometrů západně od Tripolisu. Večer se jim podařilo město v rukou povstalců dobýt. Letectvo dlouholetého diktátora také ostřelovalo muniční sklad ve městě Adžedábíja.

Tímto bombardováním režim nejspíš usiluje o izolaci místních rebelů od povstaleckých jednotek na východě. Kaddáfího armáda také vyhlásila amnestii pro dezertéry, kteří odevzdají zbraně a uznají svou chybu.

Svět mezitím intenzivně jedná o zřízení bezletové zóny, kterou žádají povstalci. O Libyi se hovořilo i v Paříži na zasedání ministrů zahraničí skupiny G8. Žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Bezletovou zónu prosazuje hlavně Francie s Británií. Tamní šéf diplomacie William Hague dokonce naznačil, že by Londýn nebyl proti vyzbrojení povstalců a že by o tom měl Západ začít navzdory zbrojnímu embargu proti Libyi jednat.

Proti bezletové zóně jsou však stále Spojené státy. Podle analytiků se Američané obávají, aby nechybovali podobně jako před lety v Iráku. Kaddáfí, který postupně dobývá ztracená města na východě, je prý schopen udržet si kontrolu nad libyjskou ropou a země by se tak ocitla rozpolcená a na prahu dlouhodobého vnitřního konfliktu.

Jmenujte nového prezidenta, navrhují Turci

Turecko přišlo s návrhem, aby Kaddáfí krizi ukončil jmenováním prezidenta, jenž by byl přijatelný pro většinu Libyjců. Podle tureckého premiéra Tayyipa Erdogana je intervence vojsk NATO naprosto nežádoucí. Poukázal přitom na neúčinnost podobných kroků v minulosti.

Jenže osmašedesátiletý plukovník ze severoafrické Libye nejeví žádnou ochotu k dialogu. Naopak vyzval Rusko, Indii a Čínu k zapojení do těžby libyjské ropy. Státní ropná společnost také chce, aby se zaměstnanci rafinérií vrátili do práce a pomohli obnovit těžbu. Ta se kvůli bojům propadla z denních 1,6 milionu barelů na 500 tisíc.

Rusko, které může v Radě bezpečnosti OSN vetovat rezoluci o bezletové zóně, v pondělí naznačilo, že by o ní mohlo uvažovat. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov si vyžádal další informace o tomto opatření.

Kreml oznámil striktní kroky proti Kaddáfímu a jeho klanu, když lidem z Kaddáfího nejbližšího okolí zakázal cesty do Ruska, a to i tranzitní. Zakázal také jakékoli finanční operace této skupiny v Rusku. Kromě Kaddáfího se opatření vztahuje na jeho dceru, syny, bratrance i ministra obrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video