Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie. (11. března 2011) | foto: ČT

Zásah ozbrojenců v ČT prověřuje státní zástupce i samotní vojáci

  • 64
Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová nařídila vnitřní prověrku ozbrojeného zásahu v České televizi. Konkrétně chce prověřit důvodnost a zákonnost postupu dozorového státního zástupce, který navrhl soudu prohlídku budovy zpravodajství ČT. Zásah prověří i inspekce Vojenské policie.

"Také jsem vydala dozorovému státnímu zástupci pokyn k tomu, aby do středy přezkoumal postup Vojenské policie. A to z hlediska dodržení ustanovení trestního řádu a Listiny základních práv a svobod, včetně přezkoumání rozsahu zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení," řekla MF DNES Hercegová.

Televize žádá vrátit věci dnes

Česká televize už v sobotu proti akci policistů podala trestní oznámení. Zároveň poslala na státní zastupitelství žádost o vrácení zabavených věcí. "Ve chvíli, kdy žádost obdrží, mají věci vrátit zpět. Chápeme, že o víkendu se tam nepracuje, ale očekáváme, že se zabavené věci vrátí během dneška," řekl iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha.

O schůzku s Petrem Nečasem nyní televize neusiluje. "Stačí nám vyjádření předsedy vlády a standardní právní kroky, zvlášť když v tuto chvíli nikdo nepochybuje, že zásah vojenské policie byl jemně řečeno furiantství," dodal Šticha.

"Inspekční orgán Vojenské policie přezkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či načasování prohlídky," sdělil ČTK mluvčí vojenských policistů Jan Čermák.

Vojenská policie obsadila budovu ČT v pátek krátce před sedmou večer. Vojáci v kuklách, s automatickými puškami a neprůstřelnými vestami vtrhli do kanceláře číslo 145 redaktora Karla Rožánka. Hledali dokument, který byl podle ministra obrany Alexandra Vondry odcizen z vojenské rozvědky ještě v době, kdy byl tajný.

ČT tento dokument ukázala ve vysílání na začátku února. Vojáci dokument nenašli, odnesli si však sedm pytlů dokumentů, starší archivní kazety, diáře, vizitky a počítače dvou redaktorů.

Ministr obrany Vondra i další politici považují zásah za neuvěřitelně hloupou demonstraci síly. Vondra proto postavil dva důstojníky vojenské policie, kteří akci řídili, mimo službu. Stejně jako ředitele služby Vladimíra Ložka. Ten se nyní k zásahu podřízených nechce vyjádřit, zdůvodňuje to tím, že je od pátku bez bližších informací o případu.

11. března 2011

Prověrku postupu státního zástupce schvaluje i vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula. "Městská státní zástupkyně v tuto chvíli správně koná a já jí hodlám dát čas. Až od ní dostanu informace z prověrky, což bude do konce týdne, rozhodnu se, jak budu dále postupovat," řekl Rampula.

Ten také dodal, že státní zástupce musí prověřit, jaké věci vojenská policie v České televizi zabavila. "Pakliže přímo nesouvisejí s případem či s ním souvisí jen okrajově, budou České televizi nepochybně vráceny," ujišťuje Rampula.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová upozornila, že dozorový státní zástupce nemůže podle zákona přezkoumat taktiku, kterou zvolila Vojenská policie, to musí inspekce vojáků.

Šéf státních zástupců: zásah se nezdál být přiměřený

"Vojenská policie v žádném případě neútočila na svobodu slova ani na televizi jako takovou," brání své lidi Čermák. 

Zenklová také upozornila, že zákon o rozhlasovém a televizním vysílání neumožňuje ČT poskytovat ochranu zdroji a obsahu informací v případech, kdy se vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Tak je tomu i v tomto případě.

Také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman požaduje prošetření zásahu. "Každou domovní prohlídku je třeba chápat jako zásah do lidských práv, a proto by měl být zásah vždy adekvátní okolnostem a situaci. Asi tak, aby lidská práva byla co nejvíce chráněna. Nejvyšší státní zástupce si vyžádá zprávu a zváží další kroky," řekla Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Sám Zeman pak dodal, že ve vztahu k České televizi jde o zásah do svobody slova. V každém takovém případě je nutné vážit to, aby byl zásah přiměřený, což se v tomto případě tak nejeví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue