Americká letadlová loď USS Ronald Reagan veze k japonským břehům humanitární pomoc (14. března 2011)

Americká letadlová loď USS Ronald Reagan veze k japonským břehům humanitární pomoc (14. března 2011) | foto: AP

Americká loď s humanitární pomocí vplula do radioaktivního mraku

  • 424
Námořníci americké letadlové lodi USS Ronald Reagan, která veze do Japonska humanitární pomoc, byli nejméně hodinu vystavení radiaci. Vpluli přímo do radioaktivního mraku, který se vytvořil po sobotním výbuchu v jaderné elektrárně Fukušima I.

Loď podle britského listu The Daily Telegraph plula asi 160 kilometrů od pobřežní elektrárny Fukušima I, v níž se v sobotu po výbuchu zřítila část budovy prvního reaktoru. Přestože k explozi došlo mimo reaktor, část radioaktivního materiálu se uvolnila do ovzduší. (více zde)

Elektrárnou Fukušima 1 otřásl druhý výbuch

Z 3. bloku se valí kouř, ale plášť reaktoru není poškozený.

Zvýšenou radiaci kolem USS Ronald Reagan v neděli nejprve detekovaly vojenské vrtulníky, které se vracely na palubu po vyložení části humanitární pomoci u břehů Japonska.

14. března 2011

Zvýšené hodnoty naměřily také ostatní americké lodi. Hlásily, že se pohybují v oblasti vyšší radiace, kterou nese vítr vanoucí od Fukušimy. Všechny musely obrátit a radioaktivnímu mraku se vyhnout. Velitel 7. flotily Jeff Davis oznámil, že se u žádného z námořníků neprojevily zdravotní problémy.

Japonské tsunami

Humanitární pomoc zdevastovanému Japonsku nabídlo kromě Američanů dalších 69 států a organizací, informovala televize n-tv. Podle agentury AP je mezi nimi i Čína, jejíž záchranný tým už pracuje v prefektuře Iwate. Peking svým sousedům také poskytl v přepočtu asi 80 milionů korun a do oblasti vysílá skupinu třiceti lékařů, zdravotních sester a specialistů na radioaktivitu, uvedla ČTK.

Do oblasti zamířili i záchranáři z Británie, Jižní Koreje, Tchaj-wanu či Mongolska. A pomoc je připravena nabídnout i Česká republika, jak přes Evropskou unii, tak i bilaterálně.

Japonsko je na řádění přírodních živlů poměrně zvyklé. Páteční zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály a následnou tsunami, která poničila dlouhý pás severovýchodního pobřeží Honšú, ale v neděli zhodnotil japonský premiér Naoto Kan jako nejhorší katastrofu od konce druhé světové války.

Počet obětí podle oficiálních odhadů může překročit 10 tisíc. Mrtví jsou hlášeni z více než dvanácti z celkem 47 japonských prefektur, nejvíc obětí hlásí prefektury Fukušima, Mijagi a Iwate. Na záchranných pracích se podílí sto tisíc vojáků a záchranářů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video