Japonci evakuují pacientku nemonice v Otsuchi. (13. března 2011)

Japonci evakuují pacientku nemonice v Otsuchi. (13. března 2011) | foto: AP

Japonka prožila hodiny v bolestech, záchranářům se pak omluvila

  • 262
Třetí den pátrají záchranáři po lidech, kteří přežili páteční zemětřesení a vlnu tsunami v Japonsku. Je vidět, že ani děsivá katastrofa nezměnila typické rysy mnoha Japonců: ohleduplnost a snahu nikoho neobtěžovat. Naděje na záchranu dalších přeživších však postupně klesá.

Dlouhé hodiny strávila Hiroko Jamašitaová v bolestech. Osamocená čekala, zda se stejně jako stovky dalších dočká záchrany. Když se v pátek začala třást země, zavalila ji těžká knihovna, rozdrtila jí kotník a přimáčkla k zemi. Stará žena se nemohla hýbat, telefony nefungovaly a jí nezbylo než čekat.

Japonské tsunami

Ve chvíli, kdy se k ní konečně dostali záchranáři, zachovala se jako pravá Japonka. "Omluvila se jim, že je obtěžuje, a zeptala se, zda nejsou kolem jiní lidé, kteří potřebují pomoc více než ona," řekl reportérce listu Los Angeles Times zeť paní Jamašitaové.

Ani nejsilnější zemětřesení v dějinách země nedokázalo zatřást s charakteristickými rysy chování mnoha Japonců: ohleduplností a snahou neobtěžovat ostatní svými problémy. Navzdory tomu, že tisíce z nich jen o vlásek unikly smrti, postrádají své nejbližší a vyrovnávají se s těžkými ztrátami, často to na první pohled nedávají znát.

Hlavně nikoho neobtěžovat

Podobně jako žena, kterou reportér televize BBC zastihl v nouzové ubytovně poblíž města Sendaj. Poté, co se jí po dni stráveném čekáním na ošetření konečně dostalo lékařské péče, s několika zdvořilými úklonami poděkovala a pak se podělila o svůj příběh.

"Strhlo mě tsunami, po chvíli jsem se zachytila jednoho stromu a visela na něm, než kolem plavala tatami (tenká matrace, pozn.). Vylezla jsem na ni a nechala se unášet vodou. Moji dceru vzala voda také, ale zatím ji nenašli,“ vyprávěla žena, aniž dala znát stopu svých emocí.

Tři dny po zemětřesení a následné až desetimetrové vlně, která se přiřítila na východní pobřeží ostrova Honšú, stále tisíce Japonců věří, že se jim podaří najít lidi, o které mají strach. Většina z nich obchází nouzová azylová centra, zřízená ve školách či sportovních halách. Bez dechu pročítají tužkou popsané papíry nalepené na zdi. Na nich stojí jména lidí, kteří přežili a našli tam své dočasné přístřeší.

Kam posílat pomoc

Kdo chce pomoci obětem japonské katastrofy, může poslat dárcovskou SMS těmto organizacím:

Armáda spásy ČR - DMS ARMADASPASY na číslo 87 777.

ADRA ČR - DMS ADRA na číslo 87777.

Dárcovská SMS stojí 30 Kč, využito bude 27 Kč.

Mnozí dočtou až na konec se slzami v očích. Jméno, jež hledali, tam nebylo. "Doufám, že můj syn dokázal tsunami uniknout a někde našel přístřeší, stále se ho snažím najít,“ řekla televizi CNN roztřeseným hlasem mladá žena.
Desítky vrtulníků stále pročesávají pobřežní oblast prefektury Mijagi, nejhůře zasaženou páteční katastrofou, a snaží se vypátrat přeživší.

S přibývajícím časem se však poměr nalezených mrtvých a živých zvětšuje a stává se krutým nepoměrem. Řada lidí se pomalu smiřuje s tím, že už své blízké nikdy neuvidí. "Hledám své rodiče a staršího bratra. Ale když vidím, jak to tady všechno vypadá, skoro si myslím, že to nemohli zvládnout," rozplakala se čtyřiapadesátiletá Juko Abeová. "Ani nemůžu říct svým dalším příbuzným, že já jsem v pořádku, protože nefungují telefony.“

Sendaj, největší město oblasti, se změnilo ve změť bahna a trosek. Kde bývaly ulice, stojí sem tam vysoký dům, ale většinu prostranství naplňují rozdrcené automobily, kusy odplavených domů a vyplavené věci. Hasiči, vojáci i profesionální záchranáři prohledávají trosky, v akci je podle japonské vlády přes 100 tisíc mužů.

Řádění živlů je běžná součást života

Japonsko je zemí, jejíž obyvatelé se naučili řádění živlů brát jako běžnou součást života. Z páteční katastrofy se však budou vzpamatovávat dlouho. V některých zničených městech na zemědělském severu se bojí, že se jejich domovy z následků tsunami už nikdy nevzpamatují a zaniknou. "Není tu žádný průmysl, populace stárne a teď všichni mladí odejdou," strachoval se Tsuneo Onodera z města Rikuzentakata.

Zničená země se obává dalších otřesů. Seizmologové o víkendu zaznamenali v Japonsku přes 150 následných otřesů. Ty nejsilnější včera udeřily silou 6,2 stupně a epicentrum měly 180 kilometrů východně od Tokia. Japonská meteorologická služba vydala varování, že další otřesy mohou ještě přijít a mohou mít sílu sedmi či více stupňů. "Do tří dnů je pravděpodobnost 70procentní, v dalších dnech je 50procentní,“ uvedla s odvoláním na službu francouzská ambasáda v Tokiu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue