Libyjští povstalci poblíž města Brega (10. března 2011) | foto: AP

Kaddáfí postupuje k Benghází a slibuje válku až do samého konce

  • 230
Vládní síly Muammara Kaddáfího dále postupují podél pobřeží k centru odboje Benghází na východě Libye. Desítky povstalců se stáhly z města Briga poté, co bylo masívně bombardováno. Kaddáfího jednotkám se tak strategické město podařilo obsadit. Liga arabských států apeluje na vytvoření bezletové zóny.

Jeden ze synů plukovníka Muammara Kaddáfího Sajf Islám slíbil "válku až do samého konce" a prohlásil, že vládní síly už kontrolují 90 procent území Libye. V sobotu povstalci uprchli směrem na Brigu z města Ukajlá dále na východě, které padlo do rukou Kaddáfího armády.

Sprejem proti Kaddáfímu:

Arabské nepokoje žene lidová propaganda

"Město Briga bylo vyčištěno od ozbrojených band," uvedla nyní státní televize s odvoláním na vojenský zdroj.

Desítky rebelů se stáhly z Brigy již dříve, když bylo masivně bombardováno z děl před branami města. Frontová linie se tak posunuje stále více na východ a města držená povstalci padají jedno po druhém do rukou vládních sil. Armáda je nyní na 240 kilometrů od Benghází.

Útok na Misurátu, která se od soboty připravuje na úder prorežimních jednotek, nabral zpoždění. Rebelové oznámili, že v řadách Kaddáfího armády vypukla vzpoura a že vojáci bojují deset až patnáct kilometrů jižně od města mezi sebou. Podle Reuters nebylo možné zprávu ověřit. 

V Bahrajnu rozehnali demonstranty slzným plynem

Bahrajnská policie slznými granáty rozehnala protivládní demonstranty, kteří se shromáždili ve finanční čtvrti hlavního města Manámy. Podle svědků použila policie slzné granáty i na demonstranty tábořící v centru metropole a několik osob bylo hospitalizováno.

Policie bourala stany, které si protestující postavili. Demonstranti podle ministerstva na policisty zaútočili a osm příslušníků bylo zraněno a muselo být převezeno do nemocnice. Hospitalizováno bylo i několik účastníků protestu.

Přibližně 350 demonstrantů se rovněž pokoušelo lidským řetězem zablokovat přístup do finanční čtvrti. Řada lidí se tak nedostala do práce.

Další střety policie s demonstranty se odehrály u místní univerzity. Podle očitých svědků přívrženci režimu v civilním oblečením spolu s bezpečnostními jednotkami přerušili protestní shromáždění a uzamkli bránu do kampusu. Studenti, kteří se snažili uprchnout z místa násilností, se proto museli ukrýt ve třídách a přednáškových sálech.

Desítky vojáků prý odmítají zabíjet při útoku civilisty. Na stranu rebelů se jich proto přidalo už 32, z toho jeden byl dokonce v hodnosti generála.

Situace v centru Misuráty, která leží asi 150 kilometrů východně od metropole, je prozatím klidné. V ulicích se nebojuje a lidé se snaží obstarat potraviny, vodu a jiné věci potřebné pro život.

Vzhledem ke krvavému potlačování povstání, které si vyžádalo stovky životů a emigraci čtvrt milionu lidí, v sobotu Liga arabských států na své schůzce v Káhiře dospěla k závěru, že libyjský režim ztratil legitimitu, a vyzvala OSN, aby povolila zřízení bezletové zóny na ochranu libyjského lidu.

Šéf povstaleckého vedení Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl v sobotu prohlásil, že povstalci mají v záloze dost sil, které mohou vrhnout do boje.

"Dobrovolníci, kteří teď jsou na frontě, představují méně než třicet procent ze všech lidí, kteří jsou ochotni jít do boje. Naši lidé jsou připraveni a pevně rozhodnuti bojovat proti Kaddáfího silám," řekl.

Obsazení Benghází by byl ortel pro půl milionu rebelů

Džalíl nicméně vyzval mezinárodní společenství k urychlenému vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Pokud opatření nebude přijato, Kaddáfí podle povstalců dokáže do země dopravit další zbraně a žoldáky.

Džalíl rovněž upozornil, že pokud by Kaddáfího jednotky obsadily hlavní středisko rebelů Benghází, znamenalo by to smrt půl milionu lidí.

O vytvoření bezletové zóny nad Libyí usilují především Francie a Británie, podpořila to i LAS. Představitelé NATO ale dali najevo, že podobný krok by musel mít posvěcení Rady bezpečnosti OSN.

Vládní zdroje tvrdí, že přístav Briga padl do rukou Kaddáfího jednotek

Vládní zdroje tvrdí, že přístav Briga padl do rukou Kaddáfího jednotek


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video