Nejhorší katastrofa od Nagasaki. Japonsko očekává až deset tisíc obětí

  • 961
Japonská policie je přesvědčena, že počet mrtvých po zemětřesení a tsunami překoná desetitisícovou hranici. Tolik lidí prý zemřelo jen v nejhůře zasažené prefektuře Mijagi. Jaderná elektrárna Fukušima hrozí explozí dalšího reaktoru. Premiér země katastrofu zhodnotil jako nejhorší od konce druhé světové války.

Japonský premiér Naoto Kan řekl, že se země potýká s nejhorší katastrofou za posledních 50 let, možná i od konce druhé světové války, kdy USA svrhly atomové bomby na město Hirošima a následně Nagasaki.

Premiér vyzývá k "vybudování nového Japonska." Specializovaná společnost  AIR Worldwide odhaduje, že škody v zemi mohou být až kolem 35 miliard dolarů.

Úřady v oblasti Mijagi s řadou měst na pobřeží Pacifiku ohlásily už v sobotu, že pohřešují deset tisíc lidí v přístavním městě Minamisanriku. V něm žilo před katastrofou 17 tisíc obyvatel.

Největší zemětřesení v historii

Podívejte se na přehled katastrof

Vůbec nejsilnější zaznamenané zemětřesení zasáhlo Chile v roce 1960, dosahovalo 9,5 stupňů Richterovy škály. Japonské otřesy byly páté nejsilnější.

"Nemám pochybnosti o tom, že počet obětí dosáhne této výše," řekl šéf místní policie Naoto Takeuchi stanici NHK. Tu následně citovaly další agentury Kjódó, Reuters či BBC.

K dnešnímu ránu bylo v Mijagi původně oficiálně potvrzena smrt 379 lidí. Japonci ale uznávají za mrtvé jen oběti, které identifikují.

Předchozí celkové odhady japonské vlády uváděly kolem 900 mrtvých, nyní už ale agentura Kjódó odhaduje až 2 000 obětí.

Bilance obětí bude dále stoupat, dle agentury AFP do ní totiž dosud nebylo zahrnuto 300 až 400 obětí objevených v přístavu Rikuzentakata. Dalších více než 200 těl bylo nalezeno v lokalitě Higašimacušima.

Podle mluvčího japonské vlády navíc hrozí výbuch v třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I. Zřejmě by se opět jednalo o únik vodíku, nikoli štěpnou reakci. Té technici zabraňují pomalým vpouštěním mořské vody do elektrárny.

VIDEO:

Desetimetrová tsunami hrne auta, lodě i celé domy

K explozi v prvním bloku došlo už včera. Úřady okamžitě začaly s evakuací dvacetikilometrového okruhu kvůli hrozící radiaci.

Ve třetím reaktoru elektrárny Fukušima 1 ale podle agentury AP možná už probíhá částečné tavení paliva a operátoři se snaží horečně ochlazovat zařízení mořskou vodou. Na snižování teploty pracují i v dalších elektrárenských jednotkách.

V elektrárně Tokai 2 přestalo fungovat čerpadlo chladícího systému, záložní je ale v provozu. V elektrárně Onagawa na severovýchodě Japonska byl vyhlášen nejnižší stupeň stavu ohrožení, protože byl v komplexu zaznamenán zvýšený výskyt radioaktivity přesahující limit povolený pro pásmo v blízkosti elektrárny.

Že může znovu uniknout radiace, připustil i mluvčí vlády Yukio Edano. Také podle něj je možné, že se palivo v reaktoru už částečně taví. Zdůraznil však, že jsou přijata opatření pro případ, že se tak děje.

Vláda čelí kritice za pomalý zásah v elektrárně

Japonská vláda dnes začala čelit velké kritice za to, že reagoval příliš pomalu na výbuch v jaderné elektrárně. "Způsob, jakým vláda poskytovala informace vyvolává otázky," soudí například nejvydávanější japonský deník Jomiuri šimbun, který se zabýval právě explozí v jaderné centrále Fukušima I.

Výbuchem se zřítila konstrukce kolem jednoho z reaktorů, ten sám ale nebyl poškozen. Vláda se snažila ubezpečit místní obyvatelstvo, že úniky radiace do okolí elektrárny nebyly vážné a že tamní radioaktivita  brzy po výbuchu poklesla.

Kam posílat pomoc

Kdo chce pomoci obětem japonské katastrofy, může poslat dárcovskou SMS těmto organizacím:

Armáda spásy ČR - DMS ARMADASPASY na číslo 87 777.

ADRA ČR - DMS ADRA na číslo 87777.

Dárcovská SMS stojí 30 Kč, využito bude 27 Kč.

Podle deníku Jomiuri šimbun ovšem vládě trvalo plných pět hodin od výbuchu, aby všechny tyto informace shromáždila. "Je to příliš pozdě, že ano?" napsal list. Dalším japonským médiím se zase nelíbilo, jak pomalu úřady evakuovaly lidi a zdlouhavě rozšiřovaly evakuační pásma. Původních šest kilometrů se nakonec rozšířilo o dalších čtrnáct.

Podle ředitele Českého centra v Tokiu  Petra Holého by si však kritiku zasloužili hlavně představitelé elektrárny. "Nebyli schopni odpovídat na otázky novinářů," řekl Holý Radiožurnálu. Vláda se podle něj snaží dělat maximum, dodal.

Jeho slova potvrzuje i japonský list Mainiči šimbun, který se pustil do státní energetické společnosti Tepco, která elektrárny provozuje. Podle deníku nepřijala firma potřebná opatření pro takovýto druh nehod. "Překonává to veškerou naši představivost," podotkl list.

Z okruhu 20 kilometrů kolem Fukušimy 1 už bylo evakuováno asi 110 tisíc lidí. Dalších zhruba padesát tisíc bylo evakuováno z desetikilometrového okruhu kolem elektrárny Fukušima 2, kde rovněž nastaly problémy s chladícím systémem.

Seizmologové varují: hrozí další zemětřesení

Japonští seizmologové ale upozorňují na to, že páteční katastrofa může ještě pokračovat. Počet následných otřesů se totiž vyšplhal na několik desítek a pět z nich přitom přesáhlo sílu 6,0. Tento počet je podle odborníků natolik velký, že může přijít další zemětřesení o síle 7,0. Uvedl tak pro Českou televizi ředitel Českého centra v Tokiu  Petr Holý.

Japonští seizmologové upravili i hodnotu síly pátečního zemětřesení. Namísto původních 8,8 nyní uvádějí číslo 9,0. Američtí odborníci však zatím k žádné úpravě nesáhli a stojí si za původním číslem 8,9.

Zemětřesení posunulo ostrov Honšú

a vychýlilo zemskou osu

Počet zraněných v celém Japonsku byl zatím stanoven na 1 570. O střechu nad hlavou přišlo 215 tisíc lidí. Bez elektřiny je 5,6 milionu domácností a milion jich nemá pitnou vodu.

Evakuováno bylo už zhruba 300 tisíc lidí, některá média hovoří o 400 tisících obyvatelích. V postižených oblastech pomáhá už 100 tisíc vojáků a záchranářů a přijíždějí posily ze zahraničí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video