Japonské město Iwaki zasáhlo silné zemětřesení. (11. března 2011) | foto: AP

V Japonsku jsou stovky Čechů, filharmonie kvůli zemětřesení zrušila koncert

  • 6
Japonským ostrovem Honšú brzy ráno otřáslo silné zemětřesení. Přírodní katastrofa zasáhla například do programu České filharmonie. Na japonském turné už musela zrušit jeden koncert. Informace od pracovníků české ambasády zatím nehovoří o žádných zraněných Češích.

Na české velvyslanectví je téměř nemožné se dovolat, informace proto do světa proudí zejména z Českého centra v Tokiu. "V hlavním městě se nikdo vážněji nezranil. Jsem v kontaktu s kolegy z velvyslanectví a ani oni nepotvrdili zprávu o tom, že by někdo byl zraněný," popsal ředitel centra Petr Holý.

Japonské tsunami

Nejpostiženější je prefektura Mijagi na severu ostrova. "Pokud tam nějací Češi žijí, dá se očekávat, že budou mít přinejmenším poničené domy. Nemám ale žádné informace, že by tomu tak mělo být," dodal.

Česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková je mimo ambasádu v Tokiu a zatím nemá v souvislosti s ranní událostí žádné informace o českých turistech.

Zemětřesení zasáhlo sever Japonska v pátek ráno středočeského času. Ohnisko bylo v desetikilometrové hloubce zhruba 130 kilometrů východně od města Sendaj na východním pobřeží ostrova Honšú. Otřesy následně vyvolaly mohutnou vlnu tsunami. Při živelní pohromě zemřelo nejméně 33 lidí.

Čeští hudebníci přišli o jeden koncert, nemusí být poslední

V pořádku jsou hudebníci České filharmonie, která se do země vydala na turné minulý týden. Nyní se nacházejí na jihozápadě země ve městě Fukuoka, které je na ostrově Kjúšú v jižním Japonsku.

"My jsme tomu utekli úplně, protože jsme ve čtvrtek opustili Tokio a vydali jsme se směrem na jih," popsal ČTK generální ředitel David Mareček. "Jsme v té poměrně malé oblasti, která tím nebyla vůbec nijak zasažena," dodal.

Pořadatelé ale museli kvůli zemětřesení zrušit koncert v Kawasaki u Tokia. Nyní jednají o případném zrušení vystoupení v Sendaj.

Zemětřesení přišlo mimo hlavní turistickou sezonu

Odhady Českého centra hovoří o tom, že v Japonsku žije zhruba 300 Čechů. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jsou v zemi také čeští turisté. Není jich ale mnoho.

"Hlavní sezona k návštěvě této země je od dubna do října, takže v tuto chvíli odhaduji, že je tam spíše jen několik desítek turistů," uvedl Okamura s tím, že zemi ročně navštíví pět tisíc Čechů.

Počty turistů ale nelze přesně zjistit, protože země nemá s ČR vízový styk a většina Čechů do Japonska cestuje na vlastní pěst. "Ty cestovní kanceláře, které se zaměřují na exotiku, tam vypravují maximálně dva tři zájezdy ročně," dodal Okamura.

Problémy mohou být na letištích

Letecká doprava z Česka zemětřesením nijak neutrpěla. "Napřímo do této země nelétáme," vysvětlila mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová s tím, že nejbližší destinací obslouženou přímými linkami je Jižní Korea.

Přímo v Japonsku je ale situace složitější. Podle agentury Kjódó byla na velké části jeho území zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Na největším japonském letišti Narita u Tokia pracovníci zkoumají stav přistávacích drah. Situaci komplikují také kolabující doprava v Tokiu a výpadky sítě mobilních telefonů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue