Fornasari Astrobionix | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Zápisky z Ženevy: průšvihy, šílené výroky a úpadek Evropy

  • 50
Ženeva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tohle je manuál k použití ženevského autosalonu. Obsah: Jděte se podívat k Volkwagenu, Ferrari, Alfě Romeo, Škodovce, Saabu a Fordu. Vyhněte se obloukem stánku jménem Invader.

V Ženevě se koná možná nejlepší autosalon za poslední roky. Pokud chcete vidět autonovinky naživo, máte poslední dva tři dny na to, abyste vyrazili na cestu. Zavírají v neděli večer.

Nikdo tu výrazně neční nad ostatními, ale snad na každém stánku je něco k vidění, tedy když pominete Daihatsu, které pomalu začíná v Evropě balit kufry.

Na výstavišti proběhlo velké stěhování.  Automobilky měnily po roky obsazené pozice podle toho, jak se za poslední rok navzájem kupovaly, rozcházely, slučovaly. Ferrari tak už nenajdete proti Bugatti, ale hezky "u svých", s hejnem značek ovládaných Fiatem. Stejné to je třeba s Giugiarovým Italdesignem, který nedávno přešel pod křídla Volkswagenu.

I na Palexpu potkáte, stejně jako na českých autovýstavkách,  prodavače cetek – falešných oblečků Ferrari, nablýskaných (a taky falešných) koncovek výfuků, nebo modýlků aut. Když ale nesháníte vyvažovačku na kola, nebo lavor na vyjetý olej, nemusíte na ně vůbec narazit.

Co se slyší jen na autosalonu

Ke stánku Saabu zašel Fabrizio Giugiaro pozdravit starého známého Jasona Castriotu. První je syn zakladatele studia Italdesign a designér, druhý navrhoval ferrari a maserati. Povídali si o novém konceptu švédské značky a pak přišla řeč na Lancii. "Mamma mia," chytil se Giugiaro za hlavu a rozčepýřené vlasy se mu na ní snad ještě víc narovnaly. Castriota jich má na hlavě mnohem míň, ale vypadal stejně zděšeně. "Co to provedli, tohle nemůže fungovat, ta značka skončí špatně." Asi mají pravdu, chryslery převlečené za lancie vypadají opravdu podivně, ještě podivněji než na obrázcích.

Lancia Ypsilon
Lancia Flavia

Kráska a zvíře: lancie ypsilon a flavia

Lehkost a rafinovanost vlastní italským autům jsou jim cizí. Nová thema s flavií jsou prostě stále svalnaté chryslery, kterým šmrncovní elegance – milovníci amerik prominou – chybí. Šikézní nový ypsilon, jediná opravdová italská premiérová lancia, vypadá skvěle. Ze zbytku ale spíš bolí hlava.

Přání otcem myšlenky

O to šíleněji působí slova Oliviera Francoise, který vede Lancii i Chrysler. "Značky mají identickou DNA," řekl o nich. "Jsou jako dvojčata, která rozdělili a jedno poslali za oceán, to druhé vyrostlo tady. Mají trochu jiný přízvuk, ale stále to jsou dvojčata. Lancia a Chrysler jsou geneticky propojené."

"Thema může být jedinou opravdovou alternativou německým konkurentům v Evropě," dodal ještě. To se pak nemůže nikdo divit, že si do italsko-amerického spojenectví Fiatu (vlastník Lancie) a Chrysleru rád naváží Ferdinand Piëch. Za svůj Volkswagen si opět nezapomněl rýpnout do Fiatu a jeho další značky Alfy Romeo, která dnes vyrábí auta, co se všem líbí, ale málokdo je kupuje.

Alfa Romeo 4C

Italská automobilka přivezla asi nejobletovanější exponát. Malý lehký sporťák jménem 4C navíc uvedla se slovy, že chystá jeho výrobu. Vyvolalo to pořádný poprask. Piëch na to reagoval suše a pichlavě: pod vedením Volkswagenu by prý bylo Alfě líp a do pěti let by zečtyřnásobila prodeje.

Prohlížejte si auta

Giugiaro (kdysi namaloval první VW Golf nebo legendární hranatý Fiat Panda) a jeho studio Italdesign začíná v Ženevě novou kapitolu života. Přešlo totiž pod křídla VW. Bude zajímavé sledovat, jakou roli v německém koncernu převezme. Každá ze značek (Seat, VW, Audi, Škoda, Lamborghini, Bentley...) má totiž vlastní a velmi silný tým stylistů. Navíc v koncernu neohroženě vládne jedna z největších osobností autodesignu dneška, Giugiarův krajan Walter de Silva. Italdesign do Ženevy přivezl dvě velmi povedené studie Tex a Go!.

Italdesign Volkswagen TEX

Italdesign Volkswagen GO!

K velmi čistému a výraznému designu asi nejvíce nepasují velká loga VW na čumácích. Fabrizio Giugiaro pro italský server Autoblog.it vysvětlil, že Italdesign zůstane samostatným studiem fungujícím společně s ostatními designcentry VW. Bude pracovat na svých projektech a bude dělat návrhy pro všechny značky. Každý rok chce představit jeden koncept a zároveň nabízet alternativy k návrhům stylistů jednotlivých značek. Aby to ale nedopadlo opačně, třeba Ford kdysi takhle "zařízl" proslulé italské studio Ghia.

Ještě jeden zajímavý postřeh k designu a designérům na autosalonu: slavné studio Bertone přivezlo do Ženevy uhrančivou limuzínu se značkou Jaguaru (v minulosti pro ni Bertone namaloval několik zajímavých studií). Šéf kočkovité automobilky Adrian Hallmark se ale o konceptu B 99 vyjádřil velmi chladně. "Toto není prototyp vhodný pro aktuální Jaguar," řekl. "Oceňuji zájem a vášeň, kterou projevili ke značce Jaguar. Oceňuji také práci, která vedla k vytvoření konceptu. Ale B 99 jednoduše není pro nás."

Znalci, které automobilový design baví, zjistí ještě jednu zajímavou věc. Na stánku Renaultu stojí dva koncepty. Jmenují se Captur a R-Space, oba mají zlaté lakování, bláznivý interiér a druhý z nich přetaví automobilka do nového Renaultu Espace. Když se autosalonový harcovník na oba koncepty zadívá, zjistí, že jsou mu ta dvě auta v něčem povědomá.

Renault Captur

Podobně rozvlněné a velmi futuristické koncepty vídal ještě nedávno u Mazdy. Dnešní šéf vzhledu renaultů, Nizozemec Laurens van den Acker totiž ještě předloni maloval mazdy. A nějak se z té japonské futuristické rozevlátosti ne a ne dostat...

Ekovzdělanost

Autosalon je samozřejmě zelený, ekologický, ale ta zelená má jiný odstín než v předchozích ročnících. Už žádné velké transparenty s čísly o vypouštěných emisích. Teď už se považuje za samozřejmé, že jsou všichni ekologičtí (i 1115koňový Koenigsegg, který se rozjede na stovku za 2,9 sekundy) a ovzduší neškodí. U některých elektromobilů ani automobilka nekřičí na každém kroku, že nejezdí na benzin. Mnohdy ten elektromotor odhalíte až při pročítání katalogu.

Citroën Metropolis

Krize asi opravdu ustoupila. Na autosalonu těžko hledáte automobilku, která nepřivezla novinku, nebo aspoň koncept. Má to ale i odvrácenou tvář. Evropa si musí přiznat, že v plánech automobilek není na prvních místech zájmu. Prázdné garáže, dálnice a autachtiví zákazníci čekají v Asii. Takže si některé novinky výrobci syslí na šanghajský a další autosalony. Třeba Citroën koncept přivezl, už loni v dubnu ho ale viděla Čína; je totiž přesně podle jejího gusta. Citroën Metropolis je asi největší auto, které na autosalonu najdete, má hodně přes pět metrů.

Místa uvolněná značkami, které skončily, nebo jim účast v Ženevě přijde zbytečná, zabraly tuningové firmy. Takhle to ve stísněných prostorách výstaviště Palexpo chodí už delší dobu. Ladičské firmy asi budou mít hromadu peněz vždycky.

Autosalon Ženeva

Kromě tradičních úpravců mercedesů, porschí a BMW dorazila i příšera z Japonska jménem Invader. Nebo tradičně tajemný italský úpravce Fornasari se svým oranžovým zářícím speciálem, který sem asi omylem zabloudil z mise na Mars. Monstrum jménem Astrobionix pohání sedmilitrový osmiválec s výkonem 600 koní. Probrodí 90centimetrový potok a na dálnici se rozparádí až na 280 km/h.

Poučná je návštěva u stánků Toyoty a Subaru. Značky už dlouho společně vyvíjejí nový sporťák. Říká se mu toysubaru, bude mít poháněná zadní nebo všechna kola a pod kapotu má dostat lehkonohý točivý motor boxer od Subaru.

Toyota FT-86 II
Subaru

Když si prohlédnete u Toyoty koncept FT-86 II a u Subaru průhledný exponát odkrývající naleštěnou mechaniku, budete o to natěšenější, co z toho nakonec vznikne.

Další postřehy:

Auta, o která je největší zájem: Volkswagen Bulli, nové Ferrari FF, Lamborghini Aventador (obě na letošek vyprodané) a Pagani Huayra. Hlavně to poslední stojí opravdu za prohlídku, nejen proto, že je jedním z nejrychlejších aut planety a na českých silnicích ho hned tak nepotkáte. Hlavně ale pro neskutečnou péči o detail. Nemusí se vám líbit, ale výjimečnost mu upřít nemůžete.

Ferrari FF

Matové barvy už nejsou extravagantní hříčkou tuningových firem a několika málo fajnšmekrů. Už je oblékají i konzervativní mercedesy. Na stánku automobilky je bledě modrý matový roadster SLK.

Čínská auta stále smrdí jako tenisky z tržnice. Automobilka BYD dorazila do Ženevy po roční přestávce a chlubí se elektromobilem. Když auto otevřete, uvítá vás gumovo-umělo-lepidlový puch.

Nejpříjemnější překvapení: koncept Ford B-MAX, který míří do výroby i se svými parádními dveřmi. Otevřou celý bok a nepřekáží za nimi prostřední sloupek.

Volkswagen Bulli

Nesmíte minout: hipísácký koncept Volkswagen Bulli. A pak že jsou volkswageny sterilní a nudné.

Povinné: Jdete se podívat na koncept Škoda Vision D. Ne proto, že se škodovky vyrábí v Česku, ale protože patří k tomu nejlepšímu v Ženevě vůbec . Vision D ukazuje, že angažmá Jozefa Kabaně na post šéfdesignéra Škodovek je to nejlepší, co mohli její šéfové udělat.

Tak zajímavý, designérsky čistý a zároveň nápaditý koncept už dlouho nikdo nepředstavil. Auto má silný design i bez rozmáchlých kudrlinek a přehnaných blyštivých detailů.


Elektromobil