Libyjští povstalci v Rás Lanúfu.

Libyjští povstalci v Rás Lanúfu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kaddáfí nařkl Západ z ropného spiknutí a poslal tanky na Závíju

  • 315
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v televizním projevu nařkl západní země, že osnují úklady proti jeho zemi, aby se zmocnily ropných polí. Jeho tanky pak obklíčily město Závíja jen padesát kilometrů od Tripolisu a rozpoutaly těžké boje, zaútočily i na východě země.

Kaddáfí v projevu označil povstalce za zrádce a znovu obvinil al-Káidu, že stojí za povstáním proti jeho vládě. Západ zároveň nařkl, že ho zajímá pouze libyjská ropa. Kaddáfího režim vypsal za zadržení vůdce povstalců Abdula Džalíla a jeho předání odměnu ve výši 500 tisíc dínárů (přes sedm milionů korun).

Libyjský vůdce pro tureckou státní televizi uvedl, že pokud Západ zavede nad zemí bezletovou zónu, vezme libyjský lid do ruky zbraně. "Pokud se tak rozhodnou, bude to pro Libyi užitečné. Libyjský lid uvidí pravdu - že chtějí Libyi ukrást její ropu," řekl plukovník. Bezletová zóna by znemožnila Kaddáfího letectvu útočit ze vzduchu na povstalce a civilisty.

Libyjští povstalci u přístavu Rás Lanúf (9. března 2011)
Libyjští povstalci u přístavu Rás Lanúf (9. března 2011)
Fešák. Libyjský povstalec kontroluje vizáž u přístavu Rás Lanúf (9. března 2011)

Povstalci dali Kaddáfímu ultimátum, ať do tří dnů opustí zemi a na oplátku nabídli, že ho nebudou stíhat. Necelý den po výzvě se v řeckém vzdušném prostoru na patnáct minut objevilo libyjské letadlo, které mířilo do Egypta. Některá média spekulovala, že stroj patří libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Kaddáfí vysílá emisary do světa

To však řecké ministerstvo zahraničí nepotvrdilo. Později egyptské úřady uvedly, že stroj převážel libyjského generála majora Abdara Rahmána bin Alí Saída Závího zodpovědného za zásobování a logistiku. Egypťanům prý přivezl poselství od Muammara Kaddáfího. Nejmenovaný egyptský armádní činitel řekl, že Záví žádal o setkání s vládnoucími armádními veliteli.

Později agentury doplnily, že libyjská vláda do Egypta a Evropské unie vyslala celkem tři letadla, na jejichž palubách cestovali libyjští emisaři. Mají za úkol vyjednávat s egyptskou armádou a chtějí být přítomni na summitech na Maltě, v Portugalsku a v Bruselu. Informaci potvrdil italský ministr zahraničí Franco Frattini.

S evropskými představiteli vyjednávají i libyjští rebelové. Ve čtvrtek přiletěli do Štrasburku na pozvání části poslanců Evropského parlamentu dva jejich zástupci. Emisaři jednali s šéfkou evropské diplomacie Catherine Ashtonovou a vysvětlovali svá stanoviska evropským zákonodárcům.

Dilema USA

Měsíc před zvolením v roce 2008 představil Barack Obama doktrínu pro americkou armádu, v níž se předpokládá intervence USA nejen v případě bezpečnostního rizika, ale i tehdy, kdy půjde o morální povinnost. Teď musí rozhodnout, zda humanitární intervenci neuvést do praxe.

Hlasy pro zavedení bezletové zóny se množí a ozývají se už i z europarlamentu, ale šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová upozornila, že rozhodnutí by se mělo udělat v OSN a ne ve Washingtonu. Rusko a Čína, které mají v Radě bezpečnosti právo veta, se však k záměru stavějí chladně.

Mezitím se opět rozhořely boje o Závíju, která leží jen padesát kilometrů od metropole Tripolisu. Podle svědků citovaných agenturou Reuters město obklíčily tanky a začaly pálit. Kvůli střelbě musela být uzavřena i důležitá rafinerie.

Na ulicích Závíji se povalují mrtvoly

O Závíju se přetahují prorežimní jednotky s rebely už několik dní. Teď prý Kaddáfího jednotky drží hlavní třídu a předměstí dvousettisícového města, povstalce už vytlačily i z centra a hlavního náměstí. Ti se však nemíní vzdát a Kaddafího jednotkám se pokoušejí vrátit úder.

Všude stojí Kaddáfího tanky a odstřelovači. Pro povstalce se situace nevyvíjí příliš příznivě. Podle agentury Reuters stály středeční střety v ulicích Zavíji život čtyřiceti lidí, mezi oběťmi jsou i ženy, děti a staří lidé. Podle televize Al-Džazíra padlo i několik vysoce postavených Kaddáfího důstojníků, včetně jednoho generála a plukovníka.

Podle svědků ze Závíji město ve své původní podobě už neexistuje. Na ulicích leží desítky těl, přerušeny byly dodávky elektřiny a vody a na střechách jsou armádní snajpři, kteří pálí po každém, kdo se objeví venku.

Kaddáfího věrní zahájili útoky i na východě země. Povstalci se dostali pod těžkou palbu poblíž ropného terminálu Es Sider.

Povstalcům se od 15. února podařilo získat východní část země a v obsazeném městě Benghází ustavili Národní radu. Kaddáfí nyní obyvatele Benghází vybídl, aby město sami osvobodili. Libyjská státní televize informovala o tom, že do centra města vyšlo několik skupinek lidí, kteří vyjadřují svoji podporu Kaddáfího režimu.

Silné exploze dnes otřásaly i ropnými terminály v Rás Lanúfu a Sidíru. Podle rebelů Kaddáfího letadla podnikla nálet na ropovod vedoucí do Sidíru a ropné tanky v oblasti Rás Lanúfu. Libyjská státní televize naopak tvrdila, že za výbuchy jsou odpovědné ozbrojené složky Al-Káidy.

Včera se boje soustředily do měst Závíja a přístavu Rás Lanúf.  Ropný terminál Rás Lanúf dobyli povstalci v pátek, prorežimní síly ale jejich další postup odrazily a bombardují jejich pozice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue