Kateřina Elhotová (vpravo) z USK Praha proniká pod koš Kanuasu přes Giedre Paugaiteovou z Kaunasu. | foto: ZVVZ USK Praha

Elhotová s Horákovou Evropě nepomohly, basketbalovou exhibici ovládl Svět

• 6
Už tradiční Utkání hvězd Euroligy basketbalistek došlo netradičního výsledku. Výběr zbytku světa přerušil tříletou nadvládu Výběru Evropy a radoval se z výhry 116:85. Česko mělo v polské Gdyni dvě zástupkyně: Kateřinu Elhotovou ze ZVVZ USK Praha a Hanu Horákovou z Fenerbahce Istanbul.

Především jednadvacetiletá Elhotová se mezi hvězdami neztratila. Křídelní hráčka přitom v původní nominaci nahradila zraněnou spoluhráčku Evu Vítečkovou - nakonec si ale za 15 minut připsala 14 bodů, čtyři doskoky a dvě asistence. Už v poločase měla na svém kontě osm bodů a navíc zvítězila ve vložené soutěži ve střelbě trojek.

Vybrané hráčky v ní měly k dispozici 15 míčů a půl minuty, aby nastřílely co nejvíce košů z tříbodové vzdálenosti. Elhotová se trefila šestkrát stejně jako Američanka Allie Quigleyová, a tak musel následovat rozstřel. V něm si Češka připsala hned devět bodů a získala prestižní ocenění.

Velké chvíle Hany Horákové přišly před samotným utkáním. To začalo slavnostním ceremoniálem: ve chvíli, kdy se Horáková poprvé dotkla míče, byl zápas přerušen a kapitánka českých vicemistryň světa z minulého roku převzala cenu pro nejlepší basketbalistku Evropy. V samotném zápase však rozehrávačka Fenerbahce příliš nezářila a připsala si dva body a čtyři doskoky.

Výběr světa složený výhradně z Američanek na výhru zadělal již v první čtvrtině, kdy využil volných obran a přesnou střelbou z dálky dal 40 bodů a získal náskok 16 bodů.

Evropanky pak sice snížily na rozdíl šesti bodů i zásluhou dvou rychlých trojek Elhotové, která byla v jednu chvíli nejlepší střelkyní zápasu, ale soupeř i v exhibičním tempu znovu utekl a náskok už nepustil.

Smeč Sylvie Fowlesové:

Nakonec vítězky daly nejvyšší počet bodů v historii All Stars a vyhrály také nejvyšším rozdílem. Hlavní zásluhu na tom měla pivotmanka Galatasaraye Istanbul Sylvia Fowlesová, která si připsala 16 bodů a odnesla si cenu pro nejužitečnější hráčku. V závěru se dokonce pokusila o dvě smeče, v prvním případě uspěla, ve druhém se jí míč odrazil od obroučky.

Nejlepšími střelkyněmi Evropy byly spolu s Kateřinou Elhotovou další čtrnáctibodové: Sandrine Grudaová a Liron Cohenová.