Ministr práce Jaromír Drábek chápe prezidentovu kritiku reformy penzí. Čas na její vysvětlování je podle Drábka ale až teď. O reformě penzí ale znovu bude jednat koalice. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klausova kritika zabrala, vládní koalice se vrátí k reformě penzí

  • 688
Po palbě kritiky od prezidenta Václava Klause se vládní politici nejspíš vrátí k diskusi o důchodové reformě. Podle šéfa klubu TOP 09 Gazdíka už ve čtvrtek při koaličním jednání. Ministr práce Jaromír Drábek uvedl, že rozumí Klausovu kritickému názoru. Hejtman David Rath pohrozil, že jeho ČSSD by mohla soukromé penzijní fondy znárodnit.

Podle Drábka je čas na vysvětlování reformy až nyní, když s projektem souhlasily všechny tři vládní strany - ODS, TOP 09 a Věci veřejné. To už ovšem jen po pár dnech od oznámené dohody není tak zcela jasné.

Prezident nejprve vládnímu konceptu vytkl, že je neprodiskutovaný a nepromyšlený a v pondělí ještě přitvrdil. Prohlásil, že není možné míchat dohromady "hrušky a jablka" - tedy důchodovou reformu a zvýšení DPH.

Ministr dopravy Vít Bárta, prezident Václav Klaus a primátor Pavel Bém slavnostně otevřeli nový úsek jihozápadní části okruhu kolem Prahy. (20. září 2010)

"Veřejná podpora tohoto projektu je na úrovni nula," říká nyní otevřeně faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta, který na důchodovou reformu změnil názor poté, co se minulý týden s Klausem sešel a když zjistil, že návrh reformy není pod palbou kritiky jen zleva, ale i od přirozených spojenců vlády.

Kromě Klause Bártu nalomil i postoj Hospodářské komory, která považuje zvýšení DPH na 20 procent s výjimkou sedmi vyjmenovaných typů potravin za zbytečně velké. O důchodové reformě jednal v úterý poslanecký klub VV více než tři hodiny.

"O prezidentově kritice i o tom, co bude dál s reformou, bude určitě řeč na čtvrtečním koaličním jednání. Ještě před tím se o tom bude bavit náš klub. Já jsem nikdy neřekl, že už je to celé hotové, protože to dosud neschválil náš poslanecký klub," řekl iDNES.cz Gazdík. On sám prosazuje stejně jako ministr kultury Jiří Besser to, aby výjimku ze zvýšení DPH dostaly knihy, spíše než některé potraviny.

Paroubek neslyší hlas ČSSD "proti ožebračování lidí"

Do sociální demokracie se kvůli z jeho pohledu chabé kritice důchodové reformy opřel bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek

"Neslyším silný opoziční hlas ČSSD proti tomuhle ožebračování lidí, lžím a ponižování lidské důstojnosti. Místo toho, aby ČSSD stála v čele kritiky této prolhané politiky, aby bránila nejen své voliče, ale i ty, kteří slibům ODS, TOP 09 a VV naletěli, slyším jen nesmysly typu, že v případě vítězství ČSSD tyto kroky vlády nezvrátíme, či že vyšší DPH na knihy či kulturu je vlastně v pořádku," uvedl Paroubek.

"Místo toho, aby kritiku vládní důchodové reformy vedli pánové Sobotka a Hašek, nahradili jejich nepochopitelné mlčení pánové Klaus a Bárta," zkritizoval pár dní před stranickým sjezdem oba hlavní kandidáty na předsedu ČSSD Paroubek.

Rath: Kdyby vláda lidem vnutila povinné spoření, penzijní fondy znárodníme

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v úterý vyzval vládní koalici, aby s jeho stranou o důchodové reformě jednala. Přivítal Klausovu kritiku projektu, podle které by si lidé mohli převést tři procenta ze současných sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů, což by doprovázelo masivní zvýšení DPH. "Jsem rád, že přejímá částečně naši argumentaci," uvedl Zaorálek na Klausovu adresu.

Se silným prohlášením, které od ČSSD chybělo Paroubkovi, přišel středočeský hejtman David Rath. Podle něj by sociální demokracie mohla "znárodnit" soukromé penzijní fondy po vítězství jeho strany ve volbách.

„Pokud by vláda silou prosadila povinné vyvádění peněz do soukromých fondů, já bych se vůbec nebránil nechat se inspirovat třeba v orbánovském Maďarsku. Hrozilo zhroucení financí a sáhl k tomu, že soukromé fondy převedl pod stát. Nic jiného takovému státu pak do budoucna nezbude, to je evidentní,“ uvedl Rath pro Radiožurnál. Vláda ale neplánuje povinné, ale dobrovolné spoření ve fondech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue