Dáreček od Google | foto: montáž Technet.cz, Profimedia.cz

Usnadněte si den méně známými vychytávkami. Devět dárečků od Google

  • 69
SMS zdarma, nástroje pro překladatele, svatba od začátku do konce, rychlý internet, spolupráce on-line a užitečné klávesové zkratky. To jsou některé z málo známých googlích službiček.

Služeb Google je tolik, že existují celé plejády blogů a firem věnujících se výhradně jim. A ani ty nejspíš nevědí o každé funkci a vychytávce, která se v Googleplexu zrodila. Mít dokonalý přehled je nemožné, zvlášť, když služby vznikají, zanikají a dublují se. Místo marných pokusů o úplný přehled, který by unudil i nejskalnější fanoušky, přinášíme pár drobných tipů na služby, o kterých možná nevíte, ale kterými si můžete snadno usnadnit práci a zábavně experimentovat.

Překladatelský nástroj s možnosti spolupráce

Pokud jste někdy překládali delší text, víte, že nebývá jednoduché udržet si v něm orientaci. Vět je moc a času málo. Navíc, pokud odkazovanou kapitolu "user-friendly environment" jednou přeložíte jako "uživatelsky přívětivé prostředí" a podruhé jako "rozhraní pamatující na lidí", zmatete čtenáře, editory i sebe.

Překladač Google

Google Translate umožňuje strojový překlad slovíček, souvislých textů i celých webových stránek. Pěknou novinkou je i výslovnost, syntéza řeči vám ale přečte jen kratší úseky maximálně několika vět.

Existují profesionální nástroje určené překladatelům, ale napřed se podívejte, jestli by vám nestačil Google Translator Toolkit. Kromě asistence při překladech (využívající dobře známý Překladač Google) nabídne i možnost on-line spolupráce, schvalování a hodnocení překladu nebo paměť na nové termíny.

Služba umožňuje pracovat na několika překladatelských projektech, přičemž na každém můžete spolupracovat s jinou skupinou lidí. Projekt si můžete také kompletně stáhnout nebo opět nahrát.

Google Translator Toolkit - nahrání souboru s překládaným textem

Větu po větě, možnost využít nabízený překlad

Škoda je, že nástroj není lépe integrován s Google Docs, a texty tak musíte nahrávat přes některý z povolených formátu (rtf, txt, doc apod.). Neuškodil by také lepší thesaurus. Výhodou je zachované formátování (plus minus), již zmíněná spolupráce a hlavně asistovaný překlad, který je často celkem kvalitní.

Přetahování příloh do Gmailu

Když jsme poprvé zaznamenali tuto službu, žasli jsme. Už jsme se totiž smiřovali, že s nástupem webových aplikaci přijdeme o důležitou součást moderního operačního systému, totiž drag&drop (táhni a pusť). V prostředí Windows nebo Linux (a v prostředí OS X ještě víc) můžete takřka libovolnou akci s dokumentem provést myší: přetažením na tiskárnu ho vytisknete, přetažením do Koše odstraníte, přetažením do jiného dokumentu zkopírujete obsah, přetažením na program otevřete, přetažením do mailu přiložíte ke zprávě.

V prohlížeči ale toto přetahování nefunguje, a lidé málem zapomněli, že by něco takového mohli chtít. Naštěstí to vypadá, že drag&drop se zase vrátí. Přetahování příloh do rozepsané zprávy v Gmailu je první vlaštovka, a přibývají další.

Narozdíl od jiných aplikací, nepotřebuje gmailové přetahování Flash. Funguje v prohlížeči Google Chrome, Firefox a některých dalších. Vyzkoušejte.

Google DNS

Alternativa

Na DNS se zaměřuje také OpenDNS, které registrovaným uživatelům nabízí i možnost filtrování obsahu.

Kdo neví, co je DNS, může tento odstaveček přeskočit. Kdo Domain Name Server zná, možná ocení, že Google provozuje ten svůj na snadno zapamatovatelných adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4. Server má dobrou odezvu a může urychlit vaše brouzdání, zvláště, pokud je DNS vašeho poskytovatele pomalé.

Google Shared Spaces

Když se začínala vzdouvat Google Wave, služba, která měla být revolucí ve způsobu, jakým komunikujeme on-line, byli jsme skeptičtí. Několik drobností nás ale nadchlo a těšili jsme se, že se z nich postupem času vyklube něco použitelného.

Když služba o rok později splaskla, Google slíbil, že užitečné vychytávky zachová a dále rozvine v rámci jiných aplikaci. Jednou z nich jsou experimentální Google Shared Spaces.

Alternativa

Dohodnout se na termínu setkání či akce můžete snadno pomocí služby Doodle.com. Nevyžaduje registraci, stačí odkaz poslat mailem.

Stejně jako ostatní pokusy v Google Labs i Spaces se ještě trochu hledají. Můžete jim v tom pomoci a vyzkoušet, které nabízené gadgety a funkce vám přijdou užitečné. Doporučujeme třeba gadget na hlasování o účasti na akcích, nebo on-line plánovat výlet na Google mapách. Spolupráce probíhá v reálném čase a vpravo můžete souběžně chatovat. 

SMS zdarma od Google Calendar

Hledáte kalendář, který se propojí s vaším mobilním telefonem, ale nechce se vám nic nastavovat? Nebo je váš mobil ještě stará dobrá krabička, která umí "jen" telefonovat a smskovat? Zkuste, jestli by vám třeba nevyhovoval Google Kalendář - posílá totiž smsky zdarma i na česká mobilní čísla.

On-line kalendář Googlu je velmi dobře integrovaný s Gmailem nebo Androidem a existuje mnoho (více či méně úspěšných) způsobů jeho synchronizace s desktopovými aplikacemi a la Microsoft Outlook.

Jednou z příjemných vedlejších funkcí Kalendáře Google je právě možnost zaslat upozornění textovou zprávou na mobil. SMS si přiřadíte ke konkrétnímu záznamu v kalendáři, zvolíte, jak dlouho před začátkem má zpráva dorazit, a je to. Počet SMS není omezen (respektive jsme na limit nenarazili) a zprávy jsou zdarma.

Kalendář Google - nová událost

Vyberte SMS upozornění a jeho předstih v minutách

Je potřeba nastavit mobilní číslo a toto číslo ověřit

Nevýhodou může pro některé být nutnost zadat své číslo telefonu, ale v tomto případě lze Google těžko kritizovat za to, že by po vás chtěl zbytečný údaj. Kritiku si ale Google zaslouží za zcela nedotažený nástroj na správu úkolů, který v porovnání s Microsoft Outlookem nebo Remember The Milk opravdu zaostává. Google si to naštěstí uvědomuje, požádal uživatele, aby mu pomohli vymyslet, jak Úkoly zdokonalit a přitom nezkomplikovat. Dostal přes 17 tisíc připomínek, tak uvidíme, co se z nich vyklube a kdy.

YouTube a klávesové zkratky

Nezapomínejme, že pod společnost Google patří i YouTube, nejoblíbenější videoserver světa. Při takovém návalu uživatelů je ošemetné dělat významné změny. Ovládání klávesovými zkratkami je funkce velmi nenápadná, ale pro fanoušky rychlého ovládání užitečná. Video musí mít fokus, jinak zkratky nefungují.

Další zkratky

Google nabízí klávesové zkratky u většiny svých projektů. Zkuste třeba "j" a "k" pro posun mezi zprávami v Gmailu, Shift + kliknutí k označení souvislého výběru v seznamu dokumentů v Google Docs nebo mezerník pro přidání hvězdičky fotkám v Picase.

  • při přehrávání videa se klávesami 1 - 9 skokem přesunete na bod 10 % až 90 % klipu
  • šipkami doleva a doprava se posunete o pět sekund zpět nebo vpřed
  • mezerníkem video pozastavíte a znovu spustíte
  • Ctrl + šipky se pohybují po desetinových úsecích

Přesouvání po videu si našlo i vtipně alternativní uplatnění. Někteří uživatelé (evidentně s nadbytkem volného času) vymýšlejí, jak těmito skoky proměnit různá videa v originální zásobárnu zvukových efektů. Dostali jsme třeba tento tip (mačktejte střídavě klávesy 4 a 6). Ha!

A ještě jeden starší vtípek, o kterém jsme již psali: pozastavte přehrávané video, podržte šipku doleva a současně zmáčkněte šipku nahoru. Po videu se vám začne prohánět starý známý had a můžete s ním sbírat kuličky, zatímco se video nahrává, nebo třeba i přehrává.

Google Graph API

Google Graph API

Ať už jste vývojář, který chce do své on-line aplikace vložit nějaké komplikované analýzy, nebo student, co rychle potřebuje nějaký ten malý grafik, podívejte na Google Graph API.

Je to další z těch Google služeb, které nemají žádný monetizační záměr. Nemají vydělávat peníze, mají si získat srdce vývojářů a uživatelů.

Užitečné funkce v Google Spreadsheet

Tabulkový kalkulátor Google Spreadsheet (online obdoba "excelu") disponuje několika nenápadnými experimentálními funkcemi. Podívejte se zvláště na tyhle dvě, když to zkusíte poprvé, sotva budete věřit tomu, kolik času jste právě ušetřili.

  • Překlad - pomocí funkce GoogleTranslate můžete překládat textové řetězce (slovíčka i celé věty) automatizovaně a hromadně (viz video). Hodí se například k překladům slovíček ze slovníku nebo jako asistence při překládání aplikací.
  • Vyhledání - méně spolehlivá, ale stále zajímavá funkce GoogleLookup umožní hromadně vyhledat různé entity k různým atributům. Podobnou tabulku zemí a jejich počtů obyvatel nebo hlavních měst tak můžete mít hotovou za necelou minutu.

Google Lookup - snadné dohledávání konkrétních údajů z webových zdrojů

"I do" feel lucky

Portál Google Wedding není samostatnou službou, spíše přehledným návodem, jak ostatní služby Google používat, a to k jednomu konkrétnímu účelu - zorganizovat svatbu. Pro přípravu tohoto velkého dne zde najdete pro své dokumenty mnoho pěkných šablon (a samozřejmě i mnoho kýčovitých, aby si vybral každý a každá) .

Google Wedding

Google Wedding - ukázka výsledných stránek

Google Wedding - výběr z několika šablon

Připravit můžete:

Alternativy

V Česku jsme našli několik podobných služeb, které jsou ale zpoplatněny: SvatebniWebovky.cz, WebSvatba.cz nebo SvatebniWeby.cz.

  • Seznam darů (Google Docs)
  • Stránky o svatbě (Google Pages)
  • Upravit fotografie (Picnic)
  • Galerii fotografií (Picasa)

Cílem projektu je zřejmě dostat do širšího povědomí své on-line aplikace (tzv. cloudové aplikace, umožňující ukládání dat on-line, jejich sdílení a společné úpravy v prohlížeči apod.) a ukázat na konkrétním příkladě jejich užitečnost.

Třeba Google doufá, že se do něj zamilujete a zůstanete s ním celý život. Dokud vás provider nerozdělí.