Veronika S. z Karlovarska se pokusila otrávit svou šestiletou dceru fridexem. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Znalec ochutnal fridex, u soudu s matkou-travičkou popsal jeho chuť

  • 100
Soudní lékař Rudolf Macháček, když zpracovával posudek k případu dítěte otráveného fridexem, dal všanc své zdraví. Aby byl dokonale připraven na otázky soudu, ochutnal stejnou nemrznoucí směs, kterou dala podle obžaloby matka vypít své šestileté dceři.

"Je extrémně hořká a pálivá. Není to látka, kterou by člověk s nějakým prožitkem požil," popsal Rudolf Macháček u soudu své zkušenosti s experimentem kvůli znaleckému posudku.

Mstila se bývalému příteli

Soudní jednání s ženou z Karlovarska, která chtěla dceru otrávit fridexem, začalo v pondělí čtením obžaloby a výpověďmi prvních znalců (více čtěte zde). Motivem jejího činu byla zřejmě pomsta bývalému partnerovi a otci dítěte.

Dnes jsou naplánovány výslechy dalších svědků a ve středu má před soud předstoupit právě otec dítěte. Rozsudek by mohl zaznít v pátek. Ženě hrozí až 20 let nebo výjimečný trest.

Dříve byly fridex i další nemrznoucí směsi na bázi etylenglykolu sladké. Právě proto, aby chutí nelákaly děti, výrobci do nich začali přidávat odporně hořké přísady.

"Zkusil jsem si kapalinu ochutnat, ale už ne přehlušit její chuť nějakým sirupem," odvětil soudní znalec na otázku advokáta Zdeňka Honzíka, čím se dá chuť tekutiny přebít, aby ji dítě vypilo.

Jako protijed slouží alkohol

Soudní znalec vysvětlil, že nemrznoucí kapalina s více než 90 procenty etylenglykolu není nebezpečná sama o sobě. Extrémně jedovaté jsou ale látky, které vznikají v těle při jejím odbourávání. Vnitřní prostředí těla se jimi silně okyselí. Přestávají fungovat ledviny. Člověk má pocity, že je opilý, ztrácí vědomí, zvrací, těžce dýchá, selhává mu srdce, přicházejí křeče.

Jako protijed se používá alkohol, hladina v organismu se pohybuje od 1 do 1,5 promile. Jak znalec vysvětlil, pacient musí být při záchraně napojený na dialýzu, aby se jedy dostaly z těla co nejrychleji.

Macháček s toxikologem vypočítali, že dítě muselo jed vypít loni 30. srpna v průběhu odpoledne až večera. Druhý den v šest hodin ráno, když mu v pražské nemocnici odebrali krev na rozbory, v ní laboranti odhalili 1 116 miligramů jedu na litr krve.

"Smrtelná dávka je přitom od 890 miligramů. Jsou známé případy, kdy se podařilo zachránit lidi s ještě vyššími hodnotami. Ale tam se začalo s léčbou bezprostředně po požití tekutiny," vysvětlil Macháček.

I když souzená matka dítěte záchranářům zpočátku tvrdila, že dítě nic jedovatého nevypilo ani nesnědlo, podle znalce bylo pro lékaře už od pohledu patrné, že se dítě otrávilo.

"Ale konkrétní látku takhle nepoznáte. Lékaři na ARO karlovarské nemocnice, kam bylo dítě nejprve převezeno, dávali možnosti od fridexu přes houby až po jiné látky. K přesnému určení je zapotřebí toxikologický rozbor. Bez něho není možné začít správnou léčbu. Pokud by léčba nezačala, troufnu si říct, že by pacient zemřel," prohlásil soudní lékař Rudolf Macháček.

Dívenka, které matka fridex podle obžaloby dala, chodí pravidelně na kontroly do nemocnice. Jinak je ale zdravá a navštěvuje školku. Žije u otce.

7. března 2011


Video