Dominic Moore z Tampy Bay se snaží proměnit šanci před Bradenem Holtbym, který v brance Washingtonu vystřídal otřeseného Michala Neuvirtha. | foto: AP

Neuvirth odstoupil po zásahu do masky a jen sledoval obrat Ovečkina

• 0
V duelu favoritů na prvenství v Jihovýchodní divizi NHL mezi Tampou Bay a Washingtonem trvalo účinkování hostujícího Michala Neuvirtha pouze úvodních 20 minut. Český gólman odstoupil po tvrdém zásahu kotoučem do masky a ze střídačky pak pouze sledoval obrat skóre režírovaný ruskými forvardy Sjominem a Ovečkinem.

V neděli Michal Neuvirth pomohl Washingtonu 32 zákroky k výhře 3:2 po prodloužení z ledu Floridy, díky čemuž dalším vychytaným triumfem (22. v sezoně) vylepšil nováčkovský klubový rekord a především mohl se spoluhráči oslavit návrat do čela Jihovýchodní divize.

ČEŠI V NHL

1. Havlát (Minnesota, 66z., 57 bodů - 20+37)
2. Plekanec (Montreal, 64z., 51 bodů - 20+31)
3. Krejčí (Boston, 58z., 50 bodů - 10+40)
4. Hejduk (Colorado, 58z., 47 bodů - 19+28)
5. Eliáš (New Jersey, 64z., 47 bodů - 14+33)
6. Voráček (Columbus, 63z., 44 bodů - 13+31)
7. Hemský (Edmonton, 47z., 42 bodů - 14+28)
8. T. Kaberle (Boston, 65z., 39 bodů - 3+36)
9. Vrbata (Phoenix, 64z., 38 bodů 16+22)
10. Erat (Nashville, 50z., 36 bodů 11+25)

Hned v dalším utkání ovšem Capitals zavítali právě na led Tampy Bay, kterou na čele divize o jediný bod předstihli. V klíčovém duelu pak postavili do branky znova Neuvirtha, pro kterého to byl už sedmý start v řadě. Tentokrát ovšem účinkování českého brankáře trvalo jen úvodních dvacet minut.

Stála za tím tvrdá střela útočníka Lightning Natea Thompsona, který svým pokusem sestřelil rodákovi z Ústí nad Labem masku z hlavy. Dvaadvacetiletá jednička Washingtonu sice pokračovala ve hře, kvůli malým úlomkům z masky uvízlých v očích ovšem po prvním dějství přepustila místo z farmy povolanému Bradenu Holtbymu.

"Michal je v pohodě. Kovové úlomky masky se mu dostaly do očí a chvíli to nemohl vytáhnout. Pak se to ale povedlo a je v pořádku," komentoval stav svého svěřence kouč Bruce Boudreau, jehož tým po první třetině prohrával 0:1 přesilovkovým gólem Seana Bergenheima.

Nejtěsnější vedení Tampa udržela do 55. minuty, kdy veterána Dwaynea Rolosona pokořil prudkou střelou zápěstím Alexandr Sjomin - 1:1. Asistenci si přispal i kapitán hostí Alexandr Ovečkin - hrdina následujících okamžiků. Útočník s číslem osm na zádech měl po skvělé akci velkou šanci rozhodnout už v prodloužení. To ještě úspěšný nebyl. Reparát ale složil v nájezdech, kdy byl jediným neomylným exekutorem.

Washington tak divizního rivala porazil 2:1SN a na čele Jihovýchodní divize má už náskok dvou bodů. Lightning se v posledních týdnech příliš nedaří i kvůli slabší produktivitě hvězdného Stevena Stamkose, jenž sice nadále suverénně vévodí NHL s 41 góly ovšem z posledních dvanácti startů se trefil jen jednou. V tabulce produktivity Stamkose (79 bodů) navíc už dávno předstihl vancouverský Daniel Sedin (81 bodů).

SOUBOJ HVĚZD. Vincent Lecavalier z Tampy Bay (vlevo) tísní u mantinelu Alexandra Ovečkina z Washingtonu.

Voráček byl u dvou branek trápícího se Columbusu

Hokejisté Columbusu v pondělí na ledě divizních rivalů ze St. Louis uzavřeli svou pětidílnou venkovní sérii, během níž nedokázali ani jednou zvítězit. Naposledy padli 4:5 po samostatných nájezdech a shodně jako při předchozím nezdaru na ledě Calgary patřil mezi nejlepší hráče Blue Jackets Jakub Voráček.

Kladenský odchovanec proti Flames zaznamenal dvě asistence a v konfrontaci s Blues vyprodukoval gól a přihrávku. Produktivita českého forvarda ovšem Columbusu ukončit černou sérii nepomohla.

St. Louis, kterému vinou zranění chyběli Češi Vladimír Sobotka a Roman Polák, zvítězilo díky proměněnému nájezdu Alexandera Steena. Ten ve čtvrté sérii předčil Antoinea Vermettea. I v řádné hrací době měli domácí Bluesmani blíže dvěma bodům, když o vedení přišli až v 51. minutě, kdy srovnal na 4:4 za asistencí Voráčka s kapitánem Rickem Nashem útočník Derek MacKenzie.

Radost hokejistů St. Louis.

Talentovaný střelec Blues Chris Stewart si ještě z dob působení v dresu Colorada při bitce zlomil ruku. Ani nepříjemná zkušenost jej však neodradila od souboje s Derekem Dorsettem, domácí publikum poté navíc povzbuzoval máváním:

Tampa Bay - Washington 1:2 po sam. n. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
13. Bergenheim - 55. Sjomin, rozhodující sam. nájezd Ovečkin. Michal Neuvirth odchytal za Washington 20 minut, ze 7 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 28:30. Diváci: 16 835.

St. Louis - Columbus 5:4 po sam. n. (3:3, 1:1, 0:0 - 0:0)
13. a 27. McDonald, 2. Berglund, 14. Oshie, rozh. nájezd Steen - 7. Voráček, 8. Calvert, 11. Tjutin, 31. MacKenzie (Voráček). Střely na branku: 36:28. Diváci: 19 150.

Los Angeles - Dallas 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
9. Mitchell, 28. Williams, 43. Clifford - 27. Ribeiro, 42. Daley, 46. Benn, 61. Morrow. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18 118.