Některá psí plemena mívají vrozené dispozice k určitým chorobám. U šarpejů to jsou problémy s kožními záhyby. | foto: Profimedia.cz

Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii

  • 13
Nejenže psi trpí podobnými nemocemi jako člověk. Některé jsou dokonce typické pro určitá plemena. U jezevčíka se tak dají dopředu očekávat problémy s páteří, u vlkodava, boxerů, dobrmanů a molosů se srdcem a u šarpeje s kůží.

Klouby labradorů nesmíte přetěžovat
Labradorští i zlatí retrívři často trpí degenerativním onemocněním kyčelních kloubů zvaným dysplazie či artróza, které je z velké části podmíněno geneticky. Vývoj kyčelního kloubu by se měl u těchto plemen sledovat rentgenologicky. Postižená zvířata se nesmějí přetěžovat, někdy je nutná operace. Plemeno trpí také paralýzou hrtanu, projevující se náhlou nádechovou dušností bez vnějších příčin.

Labradorský retrívr

Německý ovčák

Jezevčík

Kluzké podlahy a led škodí "vlčákům"
U německých ovčáků se objevuje syndrom Cauda Equina, což je porucha skloubení bederní páteře a křížové kosti, která způsobuje stlačení konečné části míchy. Prevence v podstatě neexistuje, lze ale dávat pozor na přetěžování a podkluzování zadních nohou na kluzké podlaze či ledu. Problém se léčí medikamenty a přísným klidem. Eventuálně se dá provést chirurgický zákrok, při kterém se uvolní stlačené nervové kořeny.

Německý ovčák též často trpí hlubokými hnisavými záněty kůže a postižením očí způsobovaným poruchou vlhčení rohovky.

Jezevčíci doplácejí na dlouhou páteř
Degenerace meziobratlových plotének je problém, který trápí snad každého druhého jezevčíka. Pokud není mícha přerušená úplně (což z velké většiny případů není) a pes se včas dostane ke specialistovi, je velká šance, že ho operace postaví zase na nohy. V opačném případě ochrne na zadní nohy.

"Odoperoval jsem 1 280 jezevčíků, 90 procent z nich chodí," říká veterinář Lukáš Duchek. Problém je v tom, že řada veterinářů nepošle psa ke specialistovi a majitelům tvrdí, že se nedá nic udělat. Víc informací najdete v předchozím článku Špičkový neurochirurg vám opraví i čivavu, která si ulomila hlavu.

Joršírské teriéry trápí zubní kámen
Pro jorkšíry je typická vrozená cévní vada jater, která se může projevovat jak trávicími, tak neurologickými příznaky. Zároveň se u nich často tvoří zubní kámen, podobně jako u všech malých plemen.

U těchto drobných pejsků je také potřeba dávat pozor na zhmoždění krku obojkem, aby nedošlo ke kolapsu (zborcení) průdušnice. Účinná prevence ani léčba neexistují. U plemene se také často objevuje luxace (vykloubení) čéšky, která se řeší operativně.

Labrador a jorkšír

Irský vlkodav

Dobrman

Vlkodava může zabít srdeční arytmie
Bývá ohrožen postižením srdce ve formě kardiomyopatie (onemocnění srdeční svaloviny vedoucí k srdeční slabosti a poruše srdečních rytmů), což je velmi obtížně preventivně zjistitelná choroba. Možnými projevy nemoci jsou kašel, dušnost, neochota k pohybu, někdy dokonce ztráta vědomí.

V tom nejhorším případě dochází k náhlému úmrtí zvířete právě v důsledku srdeční arytmie. Při zjištění bývají nasazeny léky na snížení výskytu arytmií. Objevuje se i u boxerů, dobrmanů a molosoidních plemen.

Na srdíčko trpí i "španělé"
U Kavalíra King Charles Španěla veterináři považují za typické onemocnění srdce ve formě degenerativního postižení cípatých chlopní. Důležitá jsou preventivní vyšetření, při akutním záchvatu je nutná hospitalizace, pes bere dlouhodobě léky a měl by přejít na speciální výživu.

Plemeno trpí i na záněty zevního zvukovodu, při nichž pes třepe hlavou, škrábe se v okolí ušní báze, ucho jej bolí, tvoří se v něm sekret, může i zapáchat. Pomáhají zpravidla ušní kapky. Podobné problémy jsou typické i pro německé ovčáky.

Černý šarpej

Kavalír King Charles španěl

West highland white teriér

Šarpejové doplácejí na svoji velkou kůži
Objevuje se u nich onemocnění kůže, především v kožních záhybech. Většinou je to vinou alergie. Víc informací najdete v článku Pes alergik bývá nejčastějším pacientem veterinárního dermatologa.

Za normálních okolností nevyžaduje srst šarpeje žádnou zvláštní péči, postačí pravidelně vyčesávat a v případě potřeby vytřít měkkým hadříkem. Pokud se vyskytne potravinová alergie, je nutno přejít na hypoalergenní stravu. Odborníci také doporučují vyhnout se dráždivým šamponům. 

Westíci kašlou a potřebují dietu
West Highland White Teriér často trpí chronickou bronchitidou, která se projevuje obtěžujícím kašlem a velmi špatně se léčí. Používají se protizánětlivé léky na bázi kortikosteroidů, antibiotika a látky tlumící kašel. U westíků se objevuje také onemocnění trávicího traktu, konkrétně zánět střev (takzvané IBD) – v těchto případech se doporučuje nasadit psovi speciální krmivo.