Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Postižení budou demonstrovat kvůli škrtům, Drábek připouští ústupky

  • 372
Zdravotně postižení se obávají, že jim kvůli připravované sociální reformě klesne životní úroveň. Na 22. března proto naplánovali demonstraci před ministerstvem práce a sociálních věcí, po kterém žádají, aby návrhy zákonů stáhlo. Ministr Jaromír Drábek protesty nepovažuje za vhodné řešení, úpravám návrhů se ale nebrání.

"Navržené zákony narušují zachování důstojnosti osob se zdravotním postižením, možnost uplatnění ve společnosti a udržení přijatelné životní úrovně," uvedl po mimořádném jednání republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením předseda Václav Krása.

Reforma počítá například s tím, že se bude jinak posuzovat stav postiženého kvůli příspěvku na péči. Někteří lidé by tak o peníze mohli přijít. Zrušit se mají i některé z příspěvků na pomůcky či auto. Dávky pro osoby se zdravotním postižením se podle Krásy sníží zhruba o polovinu.

"Tyto zákony jsou pro nás ponižující, budou z nás dělat žebráky, chceme být rovnými občany," prohlásili postižení v reakci na normy, které předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Co lidem s handicapem vadí na sociální reformě

Důvody, které zdravotně postižené přiměly demonstrovat

Proto vyrazí demonstrovat. "Protestu se zúčastní pět set až tisíc zdravotně postižených," podotkl Václav Krása.

"Pořád se mluví o tom, že se úroveň státu pozná podle toho, jak pečuje o ty nejslabší. Pokud by to bylo pravda, tak bychom se brzy dostali někam za Kambodžu," uvedl Krása pro Český rozhlas.

Změna není možná, návrhy vezměte zpět

Podle Krásy jsou změny v zákonech tak zásadní, že nejdou připomínkovat a postižení budou žádat jejich úplné stažení. "Obrátili jsme se na premiéra Nečase a budeme jej informovat o situaci," řekl Krása.

Šéf rezortu Jaromír Drábek (TOP 09), který je na schůzce ministrů v Bruselu, po mluvčí ministerstva Viktorii Plívové vzkázal, že jej čeká schůzka, na které se minulý týden s Krásou dohodl. "Z toho pohledu nepovažujeme ohlášenou demonstraci za konstruktivní řešení. Dialog nastaven byl a pan ministr se nebrání případným změnám, které by z diskuze vyplynuly," uvádí mluvčí.

Ministerstvo podle Krásy nedodrželo dva základní sliby, které zástupcům zdravotně postižených při předchozích jednáních dalo. "Slíbilo, že nebude snížena podpora osob se zdravotním postižením a že nebudou rušeny jednotlivé nástroje podpory," uvedl.

Drábkův úřad oponuje, že dávky rušené nejsou, jen se mění systém jejich administrace, správy a vyplácení. "To ale neznamená, že by v celkovém součtu příjemce na dávce nějak tratí. Určitě nechceme handicapované připravit o výhody, které jim samozřejmě přísluší," doplňuje Plívová.

Má tím na mysli například výhody, které vyplývají z průkazu ZTP. Jejich držitelé například dostávají příspěvek na provoz auta nebo mají nárok na bezplatnou dopravu. Podle ministerstva část lidí vlastní průkaz neoprávněně. "Naší snahou je tyto lidi eliminovat a ne zasáhnout do výčtu výhod," podotýká mluvčí. 

Ministerstvo chystá upravit zákon o dávkách, změnový zákon a novelu zákona o zaměstnanosti. "Jde nám v první řadě o zjednodušení systému, který je sám o sobě velmi nákladný a komplikovaný," tvrdí Plívová. 

Předsedkyně sněmovního Podvýboru pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné Lenka Kohoutová (ODS) se domnívá, že výhrady Národní rady osob se zdravotním postižením jsou předčasné a některé neopodstatněné. "Teprve probíhá připomínkové řízení. Jsem překvapená, že místo toho, aby se aktivně rozvíjela diskuzi, se mezi lidmi vyvolává panika. To je to poslední, co potřebujeme," říká poslankyně.

Podle ní je už například rozhodnuté, že některé změny budou upravené. Například nebude zrušené náhradní plnění, tedy podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením.  

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video