Libyjci vyšli do ulic Tripolisu, režim je rozehnal slzným plynem

  • 272
V Tripolisu po skončení pátečních modliteb vyrazily do ulic stovky odpůrců libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Despotovy jednotky proti demonstrantům zasáhly slzným plynem. V hlavním městě vládne strach ze zatýkání a krvavých represí.

V tripolské čtvrti Tažúrá se po tradičních pátečních modlitbách shromáždilo několik stovek odpůrců osmašedesátiletého vládce. "Kaddáfí je nepřítelem Boha!" skandovali, když vyšli z mešity, a pálili zelené libyjské vlajky.

Podle BBC byla vzpurná čtvrť od rána pevně obklíčena Kaddáfího jednotkami, které proti demonstrantům použily slzný plyn. V ulicích hlavního města se ozývala střelba a Kaddáfího ozbrojenci demonstraci po tři čtvrtě hodině rozehnali.

Atmosféra v Tripolisu byla napjatá už od rána, kdy se lidé začali shromažďovat k pátečním modlitbám. V ulicích bylo mnoho Kaddáfího mužů, policisté zřídili silniční zátarasy a prohledávali auta.

Exodus z Libye

Tunisané uprchlíkům nabízejí jídlo i nocleh

Informace o chystaných demonstracích proti despotovi, který Libyi vládne už dvaačtyřicet let, se Tripolisem šířily od ucha k uchu. V metropoli panuje mezi Kaddáfího oponenty velký strach.

Tajní policisté a žoldáci tu po nocích stále zatýkají a vraždí. Mrtvoly zmizelých lidí se podle svědectví obyvatel posléze objevují pohozené na ulici.

Noční zátahy

Tajní policisté vytahují účastníky demonstrací z jejich domů, hledají je mezi zraněnými a odvážejí je z nemocnic. Podle exilových skupin zatýkali stoupence opozice celý týden. Identifikovali je podle fotografií z demonstrací pořádaných minulý pátek.

Tajná policie je všude a lidé se bojí hovořit na ulici. Režim před týdnem proti manifestacím brutálně zasáhl. Kaddáfího střelci spustili palbu hned, jakmile lidé vyšli z mešit a začali provolávat svobodu Libyi. 

Podívejte se na fotografie

reportéra MF DNES

Libyjci demonstrují v centru Tobruku. (3. března 2011)
Libyjské děti v centru Tobruku. (3. března 2011)
Uprchlíci na přechodu Salúm mezi Egyptem a Libyí. (3. března 2011)
Uprchlíci na přechodu Salúm mezi Egyptem a Libyí. (3. března 2011)

Lékaři zraněné schovávali do sklepů nemocnic, aby je uchránili před ozbrojenci. Vyzbrojení muži dohlíželi i na pohřby, a lidé se proto bojí své blízké pohřbívat.

"Několik mých přátel bylo zatčeno," řekl podle listu The Daily Telegraph nejmenovaný obyvatel metropole. "Nevím, kde jsou, v pátek očekáváme velké protesty. Inšálláh, s Boží pomocí se Kaddáfího zbavíme," dodal. Městem se šíří zvěsti, že ozbrojenci vozí zatčené lidi do kasáren Bab al-Azízia jižně od Tripolisu.

"Jedno vím jistě. Je to čím dál horší. Ta cena, kterou tady lidi platí za změnu, je moc vysoká," řekl podle ČTK majitel jedné z tripolských kaváren. Představitelé režimu podle televize al-Džazíra zabránili před začátkem dnešních modliteb západním novinářům opustit hotel Rixos.

Poté je naložili do autobusů a odvezli na místa, kde se demonstrace nekonaly. Některým novinářům se přesto podařilo do čtvrti Tážúrá proniknout. Opozice věřila, že přítomnost zahraničních novinářů by mohla zabránit opakování masakru z minulého týdne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue