Video dokládá násilí v Libyi, ukazuje spoutané oběti masové popravy

  • 44
U opuštěné libyjské cesty leží těla dvaadvaceti mužů. Všichni jsou čelem k zemi, ruce mají svázané za zády, každý má prostřelený zátylek. Na internetu se objevilo mobilem natočené video, které má dokazovat zvěrstva páchaná během povstání v Libyi. Kdo jsou mrtví a kdo je zabil, se ale neví.

Masovou vraždu mohli spáchat Kaddáfího věrní, vyloučit nelze ani jeho odpůrce, píše na webu list The Times, jemuž video poslali tuniští aktivisté. Ti ho našli na internetu, kde se objevilo kolem 23. února. Kdo ho natočil a zveřejnil, se také neví.

Dnes se stalo

- Kaddáfiho jednotky postupují na východ země, který ovládají povstalci. Vojáci se prý zmocnili města Brega a letouny bombardovaly město Adžedábíja. Brega se ale později znovu ocitla v rukou povstalců.

- Libyjskou metropolí otřásla exploze, poblíž jednoho hotelu explodoval kamion. Zatím není jasné, zda jde o sabotáž, nebo o nehodu. Tripolis stále ovládá Kaddáfí.

- Ukrajinská zdravotní sestra a důvěrnice Kaddáfího Halyna Kolotnycká věří ve vítězství svého patrona nad vzbouřenci a hodlá se do Libye vrátit. Napsal to ukrajinský tisk s odvoláním na zprávy z jejího okolí.

- Do Suezského průplavu vpluly dvě americké bojové lodě, které mají namířeno k Libyi. USA ale zatím neplánují vojenskou intervenci.

Zhruba minutové video bylo natočeno brzy ráno a jeho autory jsou pravděpodobně Libyjci, kteří se báli o svou bezpečnost. Je na něm slyšet hlas muže, který odříkává modlitbu za mrtvé, zatímco kamerou v telefonu natáčí těla obětí.

"Příliš mnoho mrtvých, je to nespravedlnost," říká a v tom se ozývá další muž: "Rychle, rychle, nebo nás někdo uvidí," popsal britský list, který zveřejnil pouze fotografii z videa. Samotné záběry na jeho webových stránkách nejsou.

Byli to dezertující vojáci?

Jednou z verzí je, že povražděnými byli libyjští vojáci sloužící nedaleko Tripolisu, kteří byli "popraveni" poté, co se pokusili o dezerci. Někteří z nich mají na sobě zelené vojenské oblečení, další namodralé uniformy patřící policistům nebo polovojenským jednotkám. Několik obětí je v civilu.

"Záběry jsou opravdu znepokojivé, ukazují těla lidí, kteří zjevně byli chladnokrevně zabiti a jsou zřejmě oběťmi mimosoudních poprav," okomentoval video ředitel Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Malcolm Smart.

Stejně tak je ale možné, že se masové vraždy dopustili rebelové. Kdo skutečně může za toto zvěrstvo, asi zůstane předmětem domněnek a spekulací. Přesto to svědčí o tom, že lidové povstání proti autoritářskému plukovníkovi Kaddáfímu provází hrubé porušování lidských práv.

Je z něj obviňován výhradně libyjský režim, který se snaží udržet u moci a s povstalci svádí tvrdé bitvy o každou píď země. Ve středu jednotky loajální Kaddáfímu začaly postupovat na východ země ovládaný už týdny rebely a vojsko autoritářského plukovníka se opět zmocnilo města Brega, vzápětí o něj ale přišlo.

OSN vyloučila Libyi z rady pro lidská práva

Vládní jednotky čelí obviňování z porušování lidských práv už delší dobu, a v posledních dnech se množily neověřené zprávy, že šéfové bezpečnostních jednotek nařídili popravy vojáků, kteří dezertovali nebo odmítli střílet do demonstrantů, připomněl The Times.

Uprchlíci z Libye na tuniskolibyjské hranici (1. března 2011)
Záchranářská auta směřují v Tripolisu na místo, kde explodovala cisterna (2. března 2011)
Vojáci v Benghází, kteří se přidali na stranu povstalců (1. března 2011)

Jeden z případů popsal například lékař Idris Foubayed, který sám coby politický vězeň strávil část života v libyjském vězení. Nyní žije ve Švýcarsku, ale členové jeho rodiny, kteří žijí na předměstí Tripolisu, dle něj detailně popsali popravu osmi vojáků, kteří kolem 22. února odmítli střílet do protestujících.

Kvůli násilnostem, jimiž se režim snaží potlačit protivládní povstání v zemi, valné shromáždění pozastavilo členství Libye v Radě OSN pro lidská práva. Libye byla členem rady od loňského května. Je to vůbec poprvé, co se tato rada vyjádřila k situaci lidských práv u jednoho ze svých členů, a dokonce přijala rezoluci pozastavující jeho členství. OSN a EU na Tripolis už dříve uvalily ze stejného důvodu i sankce.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video