Olomoucký Martin Doležal (vlevo) dává branku, brání ho ústecký Michal Valenta.

Olomoucký Martin Doležal (vlevo) dává branku, brání ho ústecký Michal Valenta. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Doležal jako nový Hubník? Připadám si jako ve snu, zářil střelec Olomouce

• 0
Fotografům ukázal široký úsměv. A hned dvakrát. Trenér olomouckých fotbalistů Zdeněk Psotka v něm mohl spatřit náhradu za nejlepšího podzimního střelce Gambrinus ligy Michala Hubníka, který týden před startem jarní části odešel do Legie Varšava. Důrazný dvacetiletý mladík Martin Doležal dvěma góly výrazně pomohl olomouckým fotbalistům zdolat 3:0 Ústí nad Labem.

Po dvou a půl letech, které zaplnil hlavně hostováním ve druholigovém Třinci, se v neděli Doležal vrátil do nejvyšší soutěže - v pravý čas. V době, kdy Sigma lepí díru za oporou Hubníkem. A ve svém celkově desátém startu se dočkal premiérových ligových gólů.

"Konečně se mi daří," rozplýval se. "Ale jestli budu novým Hubníkem? To nevím," odpovídal zdrženlivě. Nedivte se jeho rozpakům, kouč Psotka ho překvapil už tím, když mu dal na půdě posledního týmu tabulky šanci od první minuty.

Vždyť nebýt Hubníkova odchodu, hostoval by Doležal ve Zlatých Moravcích. "Jsou typově podobní a už jsme ho chtěli dát zase na hostování," přiznal Psotka. O 190 centimetrů vysokého bijce, jenž byl s pěti zásahy nejlepším střelcem Hanáků v zimní přípravě, stálo i Ústí, které mohlo jen litovat, že zůstal v Olomouci.

Utkání Ústí nad Labem versus Olomouc ve videoreportáži

Doležal své zásahy vtěsnal mezi 74. a 78. minutu. Nejprve zblízka dorazil Přikrylovu ránu, pak po Vepřekově centru špičkou kopačky usměrnil míč mezi nohy brankáře Vorla. Mohl dát i hattrick, ale ve stoprocentní šanci byl Vorel na místě.

Olomouc vůbec neměla na těžkém terénu v Teplicích s nováčkem snadnou práci. Naopak. Do první branky, kterou ve 32. minutě vstřelil po perfektním vysunutí Šultese obránce Janotka, a vyloučení Stožického, jenž o sedm minut později fauloval Šultese v samostatném úniku, byli domácí nebezpečnější.

"Modré" uklidnil trefou až Doležal, odchovanec klubu, jenž se důrazem dokáže jako jediný z olomouckých útočníků Hubníkovi vyrovnat, tvrdí o něm Psotka. Zároveň zdůrazní: "Martin dal góly, ale ty byly výsledkem práce týmu. Ještě má před sebou dlouhou cestu a počítáme s tím, že jeho výkonnost bude hodně kolísat."

Přesto by Doležalův úsměv mohl rozzářit Hanou v boji o Evropskou ligu a zastínit vzpomínky na Hubníka. Sigma i díky němu vstup do jara bez nemocného kapitána Kučery zvládla. Na druhou Spartu, která ještě hraje v Ostravě, ztrácí tři body.

Jsem hlavně rád za góly, říká Doležal

V první lize se zase objevil takřka po třech letech a hned se dočkal premiérových dvou gólů. "Připadám si jako ve snu. Konečně se mi daří a jsem za to rád," usmíval se dvacetiletý útočník Sigmy Martin Doležal po vítězství 3:0 s Ústím nad Labem.

Martin Doležal, nový Michal Hubník?
To nevím. Já jsem hlavně rád za góly. Ani jsem nevěřil, že budu hrát. Trenér mi dal důvěru a konečně jsem vstřelil ligovou branku. Příprava se povedla a doufám, že se mi bude dařit i v lize.

Také jste typem důrazného útočníka jako Hubník. Dostal jste podobné úkoly, jaké míval on?
Ne, měl jsem hrát, jak umím. Nastoupili jsme na tři útočníky. Nejdřív jsem hrál z kraje, ale pak vystřídal Michal Ordoš a trenér mi řekl, ať jdu na hrot. Šťastná ruka! Ale že jsme vyhráli, je zásluha celého týmu. Byli jsme lepší, ale po červené kartě jsme se trošku unáhlili a nehráli jsme tak, jak jsme měli. Soupeř nás málem ztrestal, ovšem po druhém gólu už odpadl.

Snadné vítězství to nebylo?
To určitě ne, Ústí hrálo ze začátku dobře. Napadalo nás, tři body jsme vydřeli.

Sváděl jste souboje s kamarádem Pavlem Dreksou, který v Ústí hostuje z Olomouce. Bylo to pro vás zvláštní?
Měli jsme jeden ostřejší souboj o míč, ale jinak v zápase nejde řešit kamarád nekamarád. Po utkání jsme si podali ruce, ale v zápase je to padni komu padni.