Oscary ovládla Králova řeč, krok s ní nečekaně srovnal snový Počátek

  • 157
Z letošního udílení Oscarů odcházejí se čtyřmi cenami tvůrci filmu Králova řeč. Příběh o koktajícím britském panovníkovi se stal filmem roku. Ceny mají i režisér Tom Hooper a herec Colin Firth. Portál iDNES.cz sledoval dění minutu po minutě a nabízí svým čtenářům podrobnou reportáž.

Tažení britského favorita nicméně nakonec nebylo tak triumfální, jak předpovídali bookmakeři a filmoví kritici. S výsledky zamíchal thriller Počátek režiséra Christophera Nolana, který šel do souboje s osmi nominacemi (Králova řeč jich měla dvanáct). Král sice obsadil hlavní kategorie, počtem získaných sošek jsou si filmy nicméně rovny.

Sandra Bullock gratuluje Colinu Firthovi k Oscaru za nejlepší výkon v hlavní roli ve filmu Králova řeč

Komorní drama Králova řeč se stalo filmem roku, pro pozlacenou sošku si došel i režisér Tom Hooper. "Jsem tady jenom díky vám, kluci," řekl Hooper a v publiku vyhledal Colina Firtha a Geoffreyho Rushe. "Doufám, že nežárlíš," nezapomněl ani na Helenu Bonham Carterovou.

A právě Colin Firth ho o několik minut později na jevišti losangeleského Kodak Theatre vystřídal.

"Mám pocit, že moje kariéra právě vyvrcholila. Zároveň cítím takové vnitřní napětí, které mě patrně přiměje k tanci a bojím se, aby to k mým nohám nedorazilo dříve, než opustím tuto scénu," řekl Firth v jedné z nejlepších, ne-li nejlepší děkovačce večera a odkvačil do zákulisí "ukojit své pohybové touhy".

Zlatou sošku Natalii Portmanové předával Jeff Bridges, loňský držitel prestižního ocenění.

Zatímco Firth ke svému projevu přistoupil s britským nadhledem, vítězka hlavní ženské kategorie Natalie Portmanová (Černá labuť) Oscara oplakala.

"Jsi nebojácný vůdce a vizionář, Darrene," obrátila se těhotná Portmanová směrem k režisérovi Aronofskému a se slzami v očích pak poděkovala všem od soupeřek přes kostymérky až po maminku.

Obě herecké kategorie ve vedlejších rolích opanovali zástupci boxerského dramatu Fighter: Melissa Leová a Christian Bale. Doposud nepříliš známá herečka, která na Oscara čekala bezmála třicet let své kariéry, nejspíš vstoupí do oscarové historie díky použití vulgarismu v přímém přenosu. Cenu převzala z rukou čtyřiadevadesátiletého Kirka Douglase, který ji složil sveráznou poklonu. "Vypadáte ještě lépe než v tom filmu," řekl.

Snímky Králova řeč a Počátek získaly shodně čtyři Oscary. Který film je podle vás lepší?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 21. března 2011. Anketa je uzavřena.

Králova řeč
Králova řeč 2359
Počátek
Počátek 2023

Zarostlý Bale se drsným slovům vyhnul. "A sakra, místnost plná talentovaných lidí, co já tady dělám? Taková čest," glosoval.

Oscar za rok 2010

Vítězové hl. kategorií

  • Film roku: Králova řeč
  • Anim. film: Toy Story 3: Příběh hraček
  • Režie: Tom Hooper (Králova řeč)
  • Herec v hl. roli: Colin Firth (Králova řeč)
  • Herečka v hl. roli: Natalie Portmanová (Černá labuť)
  • Herec ve vedl. roli: Christian Bale (Fighter)
  • Herečka ve vedl. roli: Melissa Leová (Fighter)
  • Adap. scénář: Aaron Sorkin (The Social Network)
  • Původní scénář: David Seidler (Králova řeč)

Jak již bylo řečno, černým koněm se od počátku vyhlášování cen stal Počátek. "Zmatený" thriller získal čtyři ceny: z toho dvě za zvuk a jednu hned v úvodu (překvapivě) za kameru. "To, co jsem dokázal, by nebylo možné bez režiséra Christophera Nolana. Je to geniální filmař," prohlásil oceněný kameraman Wally Pfister. V polovině přenosu přibyla Počátku na konto i soška za speciální efekty.

Stejný počet nominací jako Počátek, tedy osm, mělo i zpracování osudu zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga The Social Network. Na 83. udílení cen filmové akademie, jež moderovala Anne Hathawayová s Jamesem Frankem, posbíralo tři trofeje, z nichž asi nejzajímavější byla ta pro duo Reznor - Ross. Ti se svou ostřejší, převážně elektronickou hudbou vymezili vůči mohutným instrumentálním projektům konkurenčních skladatelů.

Ve sledované kategorii scénářů naplnili očekávání bookmakerů Aaron Sorkin i David Seidler. Prvnímu z nich se dostalo uznání za zpracování předlohy k filmu The Social Network. Druhý napsal nejlepší původní text k vítěznému titulu Králova řeč.

"Otec měl pravdu, když říkal, že se uplatním až v pokročilém věku," smál se oceněný čtyřiasedmdesátiletý Seidler a poděkoval i královně Alžbětě II. "Za to, že jste mě nezavřela do Toweru, protože jsem si ve filmu o vašem otci dovolil použít 'to sprosté slovo'," podotkl v narážce na sérii nadávek, jež v Králově řeči zazní .

V kostýmech očekávaně bodovala Alenka v říši divů, respektive dnes již trojnásobná držitelka Oscara Colleen Atwoodová. Burtonův film navíc získal první cenu večera za nejlepší výpravu. Králem masek se stali Rick Baker a Dave Elsey za práci na filmu Vlkodlak. (Baker je mimo jiné autorem přeměny Michaela Jacksona v klipu k písni Thriller.)

Nejlepší zahraniční film je In a Better World. Oscara přebírá Dánka Susanne Bierová.

Christian Bale s oscarem za vedlejší roli ve snímku The Fighter

Scénárista David Seidler s oceněním za práci na filmu Králova řeč

Překvapení se nekonalo ani na poli animovaných filmů. Očividně připravenou řeč přednesl tvůrce Toy Story 3: Příběh hraček Lee Unkrich. Nové postavičce z třetího dílu rodinné komedie Kenovi, jenž letos slaví narozeniny, musela udělat radost i cena za nejlepší filmovou píseň. Autora popěvku We Belong Together Randyho Newmana zaujalo, že proti němu stáli jen tři konkurenti: "Kameramanů je nominovaných pět, to se nenašlo pět dobrých písní?" komnetoval to Newman.

Na koho se nedostalo

Nejlepším zahraničním filmem roku akademici určili dánský snímek In a Better World. Naprázdno tak vyšel mexický film Biutiful s oscarovým Javierem Bardemem.

A kvůli neúspěchu Banksyho dokumentu Exit through the Gift Shop světu i nadále zůstane utajena identita populárního pouličního umělce, který před Oscary vyzdobil Hollywood svými grafitti. Akademii více zaujal titul Inside Job, který se pokouší vysvětlit příčiny světové finanční krize.

Melissa Leová má Oscara za nejlepší ženskou vedlejší roli. A Kirk Douglas má Melissu...

Zatímco loni byl oscarový večer soubojem dvou filmů - 3D velkofilmu Avatar a válečného thrilleru Smrt čeká všude, letos se o ceny muselo podělit hned několik různých snímků. Na některé tak nezbyla žádná, přestože s nimi předpovědi sázkových kanceláří počítaly.

Například (anti)western Opravdová kuráž sice dosáhl druhého největšího počtu nominací (měl jich deset), neproměnil však nakonec ani jednu. Stejně tak nepochodil ani oscarový režisér Danny Boyle a jeho minimalistický příběh horolezce 127 hodin. Černá labuť sice bodovala díky herečce v hlavní roli, minimálně v technických oblastech se však od filmu Darrena Aronofského očekávalo víc.

Čtěte recenze hlavních oscarových favoritů

, ,

Britská královská rodina