Slávistický kouč Michal Petrouš

Slávistický kouč Michal Petrouš | foto: Michal Šula, MF DNES

Body teď musíme přivézt z Liberce, říká Petrouš po remíze s Brnem

• 126
Fotbalisté Slavie chtěli ligové jaro rozjet vítězstvím, jenže jejich počáteční elán v domácím utkání s Brnem rychle vyprchal. "Pětadvacet minut jsme hráli výborný fotbal, ale bohužel jsme byli málo důrazní v koncovce," postěžoval si trenér Michal Petrouš.

Slavia v pátek s Brnem remizovala 1:1. Uprostřed největšího náporu, kdy brněnská obrana jen s vypětím všech sil odolávala příboji domácích útoků, přišel pro domácí šok. Dalekonosná střela hostujícího Pernici skončila za Vaniakovými zády.

"Nakonec jsme byli rádi, že jsme po přestávce vyrovnali," poznamenal Petrouš ke gólu veterána Stanislava Vlčka, který do zápasu přišel až na druhý poločas. "Ale výsledkem jsem samozřejmě zklamán, protože jsme přišli o dva body."

Jediný klad této remízy v souboji s rovněž ohroženým Brnem vidí kouč Slavie ve vzájemné bilanci těchto soupeřů.

"V Brně jsme vyhráli, takže kdyby se nakonec lámal chleba mezi námi a Brnem, jsme na tom líp," řekl Petrouš.

Utkání Slavia versus Brno ve videoreportáži

Jak si vysvětlujete fakt, že po úvodním náporu hra Slavie ztratila na té obdivuhodné dynamice?
Hlavně mladí hráči během přípravných zápasů nezažili, co je to prohrávat. A najednou tu bylo soupeřovo vedení v prvním důležitém utkání. A to je zaskočilo a psychicky poznamenalo.

Jenže podle předchozích vyjádřeních vašich i hráčů se mužstvo během zimní přestávky dalo dohromady především po psychické stránce. A získalo prý velkou dávku sebevědomí...
Je to tak, ale prostě přišla situace, se kterou se řada hráčů z páteční sestavy zatím nesetkala. Znám to z vlastní zkušenosti, když jsem v lize jako mladý začínal. Když to prostě na člověka padne, přestane si věřit a to pak jeho výkon poznamená.

Možná je tedy dobře, že tahle zkušenost přišla hned v úvodním jarním zápase.
Nejspíš ano. Vždyť nás čeká ještě dvanáct kol. V utkání s Brnem si někteří naši hráči ten nečekaný šok vyzkoušeli a sebevědomí prostě musí ukázat v dalším zápase. Musíme ty ztracené body přivézt z Liberce.

Mladým talentovaným slávistům jste však po zimní přípravě hodně věřil.
V přípravě byli opravdu znamenití. Například Koreš byl přímo vynikající, ale teď proti Brnu byl neviditelný. Přičemž to samé se dá říct o Milutinovičovi.

Naštěstí vyšlo poločasové střídání.
Bylo jasné, že po té prohrané půli se něco musí změnit. Tak jsem bylo samozřejmě rád, že zrovna dvojice čerstvých hráčů Vlček s Jandou se postarala o vyrovnání. Ale ve druhém poločase se o poznání zvedli i ostatní.

Vlček je už po listopadové artroskopii poraněného kolena v pořádku. Proč tedy nehrál od začátku?
Standa měl přece jen herní i kondiční výpadek, takže jsme byli domluvení, že ho nasadíme až bude soupeř unavenější. Ale není vyloučené, že příští sobotu v Liberci bude hrát od začátku.

A Janda?
Ten v týdnu prodělal těžkou virózu, byl dokonce na kapačkách. Takže i s jeho nasazením jsem počítal až v průběhu zápasu. A kdyby to situace nevyžadovala, šel by na hřiště až později a ne hned po přestávce.

Pro příští zápas v Liberci se nejspíš v základní sestavě dají očekávat změny. Proti Brnu nemohl podle dohody nastoupit útočník Zbyněk Pospěch, který ve Slavii hostuje právě z Brna, zkušený obránce Hubáček stál kvůli žlutým kartám.
Mluvit o sestavě na Liberec je v tuhle chvíli předčasné. Čeká nás týden tréninků. Ale například Pospěch by do koncovky určitě něco nového přinést mohl.