Zabijeme je, když to chtějí, hřímal před svými stoupenci Kaddáfí

  • 542
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vystoupil před svými stoupenci na Zeleném náměstí v centru Tripolisu. Vyzval je, aby bránili Libyi a její ropné zájmy. Mezitím ale plukovníka opustil jeho bratranec údajně i jeden ze synů. Tripolis se snaží uplatit lidi zvýšením mezd a dávek. Represe ale pokračují, v metropoli se odpoledne střílelo.

Libyjský vůdce vystoupil před svými jásajícími stoupenci v centru metropole v zimní bundě a čepici. V krátkém projevu, který přenášela státní televize, hřímal, že je připravený zvítězit nad nepřítelem.

"Muammar Kaddáfí je mezi vámi. Jsem s lidem a budeme bojovat a zabijeme je, pokud chtějí," prohlásil Kaddáfí a vyzval své příznivce, ať hájí Libyi a její ropné zájmy.

"Za pomoci ozbrojeného lidu dokážeme zvítězit nad všemi útoky. Pokud to bude nutné, otevřeme skladiště zbraní, abychom vyzbrojili libyjský lid. Libye bude hořet červeným plamenem," řekl Kaddáfí ve svém čtvrtém projevu od začátku protestů.

Tripolisem zněla střelba

Podle zdrojů z Libye má dlouholetý autoritářský vůdce pod kontrolou už jen Tripolis, který je domovem třetiny z šesti milionů Libyjců. A zřejmě částečně ovládá i okolí metropole, které se snaží za každou cenu udržet. Jeho věrní se střetli s protestujícími, kteří vyšli do ulic po pátečních modlitbách.

Bezpečnostní složky prý začaly střílet do protivládních demonstrantů na tripoliském náměstí, přičemž zabily přinejmenším sedm lidí. Policisté se snažili protestující rozehnat střelbou do vzduchu a potyčky v různých částech metropole pokračovaly až do podvečera.

Podle některých informací jsou už i částí Tripolisu v rukou povstalců. Kolem silnice k tripoliskému letišti jsou rozmístěné tanky a policisté prohledávají každé auto. Několikanásobné kordony jsou kolem mešit, tedy kolem míst případných nepokojů.

Východ země a také část západu už Kaddáfí ztratil. Ve městě Adžedábíja se na stranu bouřících se Libyjců přidala policie i armáda. "Oznamujeme, že obětujeme své životy za tento region a vynaložíme všechny své možnosti na osvobození Libye," prohlásil policejní plukovník Šuajb Ibrahim Akuki a podotkl, že se k opozici přidaly i místní vojenské jednotky.

Libyjského vůdce přestal podporovat už i jeho poradce Kaddaf Dam, uvedla agentura MENA. Oznámil prý, že rezignuje na všechny své funkce v libyjském vedení na protest proti tomu, jak Tripolis řeší současnou krizi. Předtím měl na starosti kromě jiného vztahy Tripolisu s Káhirou. Z Libye odcestoval už před týdnem.

Íránská televize Pres TV hlásí, že na stranu protestujících přešel i Kaddáfího syn Sajf Arab. Otec ho prý vyslal, aby spolu s policisty potlačil nepokoje, ale Sajf Arab se prý ve čtvrtek připojil k opozičnímu táboru v Benghází.

Sajf Arab, o němž na rozdíl od starších Kaddáfího synů sdělovací prostředky moc neinformovaly, podle íránské televize také řekl, že očekává, že otec buď spáchá sebevraždu, nebo prchne do Latinské Ameriky.

Jeho starší bratr Sajf Islám, o němž je naopak hodně slyšet, turecké redakci stanice CNN řekl, že rodina nikam neodejde: "Plán A je žít a zemřít v Libyi, plán B je žít a zemřít v Libyi, plán C je žít a zemřít v Libyi." Kaddáfímu zatím také zůstává věrná brigáda syna Chámise.

Kaddáfí uplácí Libyjce vyššími platy

Libyjská vláda mezitím zvýšila mzdy zaměstnancům státní správy a zřídila mimořádné rodinné dávky, oznámila státní televize. Každá rodina má dostat 500 libyjských dinárů (7 tisíc korun), které mají lidem pomoci pokrýt zvyšující se výdaje za potraviny. Až o 150 procent vláda navýší mzdy některým zaměstnancům veřejné správy. Agentura Reuters toto rozhodnutí považuje za pokus Tripolisu udržet si moc.

Protivládní protesty v Libyi trvají od půlky února a vyžádaly si už stovky mrtvých, podle některých hlasů jsou obětí a raněných tisíce.

Rada OSN pro lidská práva na svém zasedání v Ženevě přijala rezoluci požadující pozastavit členství Libyi ve svých řadách a zahájit nezávislé vyšetřování násilností spáchaných režimem Muammara Kaddáfího na protivládních demonstrantech. Rada bezpečnosti chce ještě dnes jednat o sankcích.

Členské země Evropské unie se shodly na balíku sankcí proti libyjskému režimu. Má mezi nimi být zbrojní embargo nebo zákaz dodávek zboží, které může být použito k represím. USA přerušily s Tripolisem styky a o situaci jednali i velvyslanci při NATO (více o reakci světa čtěte zde).

V Libyi je 22 Čechů, někteří zvažují evakuaci

V Libyi jsou stále více než dvě desítky Čechů. Podle české diplomacie odletěli ráno dva Češi pravidelnou linkou do Paříže a tři další čekají na podvečerní rumunský letecký speciál. Dalších 22 zatím zůstane, avšak část už projevila zájem o evakuaci.

Na dovolené zůstává šestice českých turistů, kteří se rozhodli i nadále pobývat v poušti se zkušenými průvodci. Do Tripolisu se mají vrátit 4. března. Na českém velvyslanectví působí nadále pět pracovníků.

"Zastupitelský úřad Tripolis zatím neuvažuje o evakuaci diplomatů. Členské země EU a jejich diplomaté zatím zůstávají, zemi opustili rodinní příslušníci a případně zbytný personál," řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Zájem o evakuaci má podle českého velvyslanectví krajanka se čtyřmi děti žijící v Benghází. "Pokoušíme se ji nějakým způsobem dostat domů, i když z Benghází je to horší," uvedl český konzul v Libyi Jiří Hušner.

Ze země by ráda odletěla i česká matka se čtyřmi dětmi. V pondělí má odletět jeden český občan libyjského původu. Konzul nevylučuje to, že v Libyi jsou i další Češi, kteří nekontaktovali ambasádu s žádostí o pomoc při odjezdu.

Mluvčí šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové mezitím v Bruselu odhadla, že celkem v Libyi stále je kolem 3 600 občanů Evropské unie. Ještě ve čtvrtek to bylo kolem šesti tisíc lidí.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue