Sparťanský gólman Jaromír Blažek (vlevo) v souboji s Joem Colem z Liverpoolu. | foto: Profimedia.cz

Spartu dlouho držel skvělý Blažek. Kuijtův gól? Naše chyba, říká

• 287
Liverpool (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz a MF DNES) - V Praze neměl pořádný zákrok, v brance se nudil. A aby nezmrzl, pořád se protahoval. Zato v Liverpoolu už se sparťanský brankář Jaromír Blažek zapotil. "Počítal jsem s tím, že domácí tým bude hrát jinak." A jeden míč přece jen za jeho zády skončil.

"Je to obrovská škoda. Mohli jsme zápas dotáhnout aspoň na penalty," povzdechl si Blažek. "Jenže při rohu jsme udělali chyby." A Sparta po porážce 0:1 v odvetě v Evropské lize končí.

Až do 86. minuty byl skvělý, úspěšně krotil nájezdy jednoho z nejslavnějších klubů světa. Mrštně se vrhnul k tyči třeba po nepříjemné hlavičce stopera Kyrgiakose, v druhé půli zase díky rychlým nohám pohotově vyběhl a překazil šanci N'Gogovi.

A především chvíli před přestávkou se osmatřicetiletý veterán vytáhl. Nejdřív kryl N'Gogovu střelu v jasné šanci, když bleskurychle vystrčil ruce nad hlavu. Tím však akce Liverpoolu nekončila, vyražený míč mířil ke Coleovi, ale hnal se po něm i Blažek. Natahoval se po něm nohou, rukou, jakkoli ho chtěl zastavit.

Nakonec se přes protihráče natáhl a pravačkou vyboxoval míč do bezpečí. A tři tisíce sparťanských fanoušků mu na dálku z protější tribuny hlasitě děkovaly.

Liverpool vs. Sparta 1:0

vše o odvetě play-off Evropské ligy

Ovšem chvíli před koncem kapituloval. Po rohu se před brankou prosadil Kuijt a hlavou trknul míč do sítě. "Naše chyba," litoval. "Liverpool postoupil zaslouženě, v odvetě si vytvořil rozhodně víc šancí."

Další měl i po gólu, mohl definitivně rozhodnout, ale Blažek v souboji jeden na jednoho odolal a nechal Spartu ještě pár desítek vteřin v naději na vyrovnání.

Hrdina domácích

Dirk Kuijt strach neměl

"Byl to těžký zápas, ale věřili jsme si. Máme kvalitní tým," řekl střelec jediného gólu. Byl během utkání nervózní? "Neřešte to, je mi fajn," smál se. Pohoda byla znát: ležérně oblečený ve sportovní soupravě, tkaničky rozvázané...

"Jenže takové příležitosti jako Liverpool my jsme fakt neměli. Za pořádnou šanci počítám, když jde hráč sám na brankáře nebo když pak gólman musí udělat těžký zákrok. Proto je to asi zasloužené."

S čím se Sparta s evropskými poháry pro tento ročník loučí?

"Nás může těšit, že jsme vylepšili koeficient. Ale teď už se musíme soustředit na naši ligu, kde budeme muset hrát víc dopředu."

Blažek v Liverpoolu završil své sparťanské nájezdy na slavné anglické stadiony. Chytal tu postupně proti Chelsea, Manchesteru United i Arsenalu, teď také proti Liverpoolu. Na Old Traffordu dostal od Manchesteru čtyři góly, na Highbury od Arsenalu tři. Ovšem proti Chelsea před sedmi lety udržel cenou nulu, která by teď Spartu dovedla do prodloužení.

Ale Kuijtova hlavička znamenala konec...