Liverpool slaví gól do sítě Sparty. V popředí střelec Dirk Kuijt.

Liverpool slaví gól do sítě Sparty. V popředí střelec Dirk Kuijt. | foto: AP

Prokletý roh. Český mistr selhal v závěru a je venku: Liverpool - Sparta 1:0

• 767
Liverpool (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sparťanští fotbalisté v Evropské lize skončili. V odvetě play-off v Liverpoolu je čtyři minuty před koncem srazil rohový kop a hlavička střelce Kuijta. Do osmifinále tak postoupil anglický klub.

Čas ubíhal, schylovalo se k prodloužení. Trval stav 0:0, bezbrankovou remízou skončil i zápas v Praze, kde se hrálo před týdnem.

Čtyři minuty před koncem řádné hrací doby odvety však byl souboj rozřešen. Po centru z rohu sparťané neuhlídali Dirka Kuijta. Ač není zrovna čahoun, na malém vápně se prosadil k hlavičce a poslal míč mimo dosah brankáře Blažka.

on-line

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Spartě už na vyrovnání, které by ji poslalo do dalšího kola, zbývalo málo času.

Proto Liverpool - Sparta 1:0

Do osmifinále jde anglický tým, jeden z nejslavnějších klubů světa. Jde dál po vyrovnaném boji. V úvodním utkání v Praze byla mírně lepší Sparta, v odvetě měl lehce navrch Liverpool. Především však dal gól. Jediný ve dvou duelech.

Hrdinou je blonďatý nizozemský útočník. V dalším kole se utká s portugalskou Bragou, jež vyřadila Lech Poznaň.

Sparťany může mrzet, že v odvetě nedotáhli ke gólu alespoň jednu z nadějných možností. Alespoň jeden ze slibných brejků. A znovu je zradilo bránění standardních situací. Z nich dostali nejvíc gólů na podzim. A nezvládnutý roh je stál i účast v pohárovém osmifinále.

Tutovky na obou stranách

Liverpool se představil v lepším formě než před týdnem v Praze. Byl nebezpečný, vytvářel si nadějné příležitosti i šance, ale Spartu pod drtivý tlak nedostal.

Domácí se pokusili o razantní nástup, ale sparťané jim ho rušili častými a nepříjemnými brejky. Sparťanská obrana měla největší starosti po standardních situacích a centrech ze stran. Prosadit se k hlavičce dokázali nejen vysoký stoper Kyrgiakos, ale i menší Joe Cole. A nakonec zkázu hostům přinesl roh.

Libor Sionko (vlevo) ze Sparty kontroluje míč před Raulem Meirelesem z Liverpoolu.
Kenny Dalglish, kouč Liverpoolu, během zápasu se Spartou.
Léo Kweuke (vlevo) ze Sparty kontroluje míč před Christianem Poulsenem z Liverpoolu.
David Ngog z Liverpoolu hlavičkuje před Tomášem Řepkou ze Sparty.

Domácí mohli skórovat už v první půli. A vždycky poté, když sparťané špatně vyřešili své slibné možnost. Kdyby Sionko a pak Kadlec lépe zakončili, na druhé straně by se Meireles a N´Gog do příležitostí nedostali.

Tutovku stejně jako před týdnem doma měl však až Matějovský. V závěru půle vedl akci středem pole, dal přihrávku na pravé křídlo Kušnírovi, který místo centru vrátil míč Matějovskému. Ale ten ho z 12 metrů pořádně netrefil.

Liverpool na Letné ani jednou nevystřelil na branku, doma se polepšil. Blažek musel rychle na zem při jedovaté hlavičce Kyrgiakose. Skvěle zasáhl proti ráně N´Goga, kterého nezištně uvolnil Kuijt. Při pokusu Meirelese, který byl sám deset metrů od branky, se jen díval, jak jde míč nechytatelně nad.

Shovívavý k hostům byl i srbský sudí, když po pár vteřinách během  první akce domácích v pokutovém území neodpískal ruku Pamiče.

Sparťané každý zisk míče využívali k brejku. Ten nejslibnější, při kterém běželi tři na dva obránce, však zkazil Kadlec, protože si míč nechal a Kweukemu a Sionkovi nepřihrál. Sionko byl jediným novicem v základní sestavě proti utkání v Praze, nahradil Keriče. Domácím opět chyběl zraněný kapitán Gerrard.

Po přestávce, až na jeden rychlý útok a zoufalé zakončení N´Goga, hrála hlavně Sparta. Ale jen do 70. minuty. Pak se zase chytil Liverpool, urostlý útočník N´Gog měl další možnost, ale Blažka opět nepřelstil.

Hosté se pak soustředili na udržení výsledku, dopředu se už nehnali a směřovali zápas k prodloužení, ale selhali při jedné z obranných standardek.