Dobeš cítil podporu premiéra. Nečas nechce nad aférami jen mávnout rukou

  • 180
Ministr Josef Dobeš uvedl, že při jednání s premiérem Petrem Nečasem cítil jeho podporu. Předseda vlády sice ve svém prohlášení o podpoře mlčí, případ "Dobešových mailů" ale podle něj má rysy osobního útoku. Nečas řešil s ministrem školství hned několik kauz, v nichž figuruje.

"Pan ministr mě pak krátce seznámil se svým pohledem na úniky své soukromé korespondence a údajném sledování mailů vedoucích pracovníků na ministerstvu," uvedl v prohlášení premiér.

Dobeš totiž čelí podezření, že byl zapojen do tajného špehování počítačů a mailové korespondence vybraných úředníků svého ministerstva. Dobeš tvrdí, že o sledování mailů nic nevěděl a naopak byl jednou z první obětí takového slídění.

Dobeš prý premiérovi oznámil, že ve věci podal trestní oznámení a považuje ji za osobní útok.

"Vzal jsem tuto informaci na vědomí a zopakoval jsem, že pokud by se opravdu ukázalo, že někdo sledoval maily zaměstnanců a nezákonným způsobem je prohlížel a shromažďoval, tak by se jednalo o protiprávní krok. Nad tím nejde mávnout rukou, jako nejde mávnout rukou nad ukradením mailové korespondence pana ministra a jejím zveřejněním ve sdělovacích prostředcích, což má rysy osobního útoku," uvedl Nečas. 

Úředník dává trestní oznámení

Vadí mu šmírování mailů na Dobešově ministerstvu

Dobeš po setkání tvrdil, že schůzka byla naplánována již měsíc a týkala se hlavně  státních maturit. Všechny aféry prý byly jen okrajovými tématy. 

Jméno ministra Dobeše totiž v posledních týdnech figuruje i v několika dalších kauzách. Řada jeho podřízených dostala nadstandardní prémie, ministr také pomáhal šéfce svého kabinetu Janě Machálkové se seminární prací.

Dobeš ale odpovědnost za všechny aféry odmítá. Za očerňováním by podle něj mohla být i jeho role v kauze Sazka, příprava státních maturit a další případy.

Ke kauze, kdy jeho bývalí podřízení špehovali počítače úředníků uvedl, že takové šmírování se dělo už před jeho příchodem na ministerstvo. Podle ministra je naopak zvláštní, že na špehování neupozornili jeho předchůdci, když nyní bývalí zaměstnanci mluví o tom, že podobné praktiky na úřadu fungují léta.

"Toto, co se děje, mě vede k tomu, že zatnu zuby," popsal Dobeš své pocity po zveřejnění několika kauz, kvůli kterým je ostře kritizován.

Střídání? Nic o tom nevím, říká Dobeš

V médiích se objevila spekulace, že by Dobeše mohl ve vládě nahradit poslanec VV a starosta Litvínova Milan Šťovíček. "Já cítím podporu a o ničem takovém nevím. Už jsem se naučil brát některé informace s rezervou," řekl ke spekulacím Dobeš.

Také Šťovíček popřel, že nabídku vést ministerstvo školství dostal. "Mám své práce dost a o žádné vládní funkci vůbec neuvažuji," řekl iDNES.cz. "Nikdo mě neoslovil, byl jsem překvapený, když jsem se to ráno dočetl. Jsem poslanec, ve Sněmovně předseda výboru životního prostředí a starosta v Litvínově a zatěžuje mě to až až," dodal Šťovíček. 

Poslanec VV Milan Šťovíček

Poslanec VV také uvedl, že ministra školství podporuje. "Pana Dobeše považuji za slušného, pracovitého a poctivého člověka. Nezjistil jsem nic, co by mělo můj názor na něj změnit," uvedl litvínovský starosta.

Spíše než "personální hašteření" ve vládě, je prý pro něj důležitější společná práce na reformách.

"O výměně či rezignaci ministra Dobeše na jednání poslaneckého klubu nepadlo jediné slovo," ujistila iDNES.cz šéfka poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí.

Klub si podle ní Dobeše předvolal v úterý. "Pan ministr situaci vysvětlil a poslanci jeho vysvětlení přijali. Aktuálními informacemi se určitě budeme zabývat na dalším jednání klubu 1. března," uvedla poslankyně.

Prohlášení Petra Nečase

Na pracovní schůzce s ministrem školství, která byla dlouhodobě plánována, jsme diskutovali především o státních maturitách, konkurenceschopnosti, reformě vysokých škol, vědě, výzkumu a o plánech ministra na zeštíhlení ministerstva.

Shodli jsme se, že nejdůležitějším úkolem ministra školství jsou v současnosti státní maturity a že je hlavním garantem úspěšné realizace tohoto projektu.

Pan ministr mě pak krátce seznámil se svým pohledem na úniky své soukromé korespondence a údajném sledování mailů vedoucích pracovníků na ministerstvu.

Ministr Dobeš mi sdělil, že ve věci podal trestní oznámení a vnímá to jako osobní útok na jeho osobu. Vzal jsem tuto informaci na vědomí a zopakoval jsem, že pokud by se opravdu ukázalo, že někdo sledoval maily zaměstnanců a nezákonným způsobem je prohlížel a shromažďoval, tak by se jednalo o protiprávní krok. Nad tím nejde mávnout rukou, jako nejde mávnout rukou nad ukradením mailové korespondence pana ministra a jejím zveřejněním ve sdělovacích prostředcích, což má rysy osobního útoku.

Na častý dotaz médií uvádím, že si nedovedu představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství. Takovou věc jako předseda vlády odmítám.

Petr Nečas, předseda vlády ČR

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue