Blíží se bitva o Tripolis, Kaddáfí svádí revoluci na bin Ládina a drogy

  • 684
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vystoupil v televizi. Podle něj mají jeho oponenti mozek zatemněný narkotiky a jsou pod vlivem al-Káidy. Dlouholetý despota zoufale bojuje o udržení pozic na západě země. Povstání se blíží k hranicím jeho opevněné bašty Tripolisu.

V přibližně půlhodinovém projevu Kaddáfí promluvil k obyvatelům města Závíjá. Podle něj lidé v ulicích bojují navzájem mezi sebou pod vlivem halucinogenních drog a teroristické organizace al-Káidy. "Vyjděte ven a promluvte svým synům do duše. Bin Ládin, to on je nepřítel, který manipuluje lidmi," řekl Kaddáfí po telefonu státní televizi.

"V noci jim dávají pilulky, halucinogenní pilulky do pití, mléka, kafe, Nescafe," vypočítával údajné léčky teroristů tyran, který se u moci drží od roku 1969. Oběti nepokojů nazval "dětmi Libye" a pozůstalým vyjádřil soustrast. Zopakoval, že nemůže odstoupit, protože je jen symbolickým vůdcem země - prý podobně jako královna Alžběta II. v Británii.

Bylo to jeho třetí vystoupení od začátku protestů a podle BBC na rozdíl od úterý zněl jeho hlas mnohem smířlivějším dojmem.

Proti Kaddáfímu se protestuje na celém Blízkém východě (24. února 2011)

Protivládní milice na východě LIbye (24. února 2011)

Lékař ošetřuje jednu z obětí násilností v Libyi (24. února 2011)

O město Závíjá přibližně 50 kilometrů západně od metropole sváděly ve čtvrtek Kaddáfího jednotky prudké boje. Ostřelovaly mešitu, na kterou dopadlo i několik protiletadlových raket. Podle svědků je ve městě silná přítomnost armády, libyjské noviny uvedly, že ve městě zemřelo nejméně 23 lidí a 44 dalších bylo zraněno. Stanice al-Džazíra ale udává desetinásobný počet obětí.

Smyčka kolem Tripolisu se stahuje

Poté, co Kaddáfí zcela ztratil kontrolu nad východem země, kde před týdnem začaly protesty proti jeho autoritářské vládě, začíná se povstání blížit k Tripolisu.

Dnes se stalo

Do rukou rebelů padlo město Zuára. Podle svědků přecházejících hranici do Tuniska nejsou ve městě žádní policisté ani vojáci a kontroly se chopili povstalci vyzbrojení samopaly.

Odpůrci dlouholetého despoty ovládají i město Misuráta ležící přibližně 200 kilometrů východně od metropole. Na místním letišti se dnes odehrály prudké střety, proti povstaleckým milicím údajně zasáhly elitní jednotky Kaddáfího syna Chámise.

"Kaddáfího brigádě se podařilo ovládnout oblast, ale stále se je snažíme zahnat zpět," popsal agentuře Reuters dění v okolí třetího největšího libyjského města nejmenovaný svědek.

Právníci a soudci z Misuráty prohlásili, že s pomocí "čestných důstojníků libyjské armády odstranili agenty tyranského režimu" a získali kontrolu nad městem.

Vlajky povstalců už dávno vlají nad Bengházím a lidé si tady vládnou sami. Také v Tobruku Kaddáfího oponenti slavili vítězství nad osmašedesátiletým despotou ohňostroji a průvody s libyjskými vlajkami. Povstalci mají údajně pod kontrolou klíčové ropné terminály Ras Lanúf a Marsá al-Baríka.

Noční nepokoje v Benghází (24. února 2011)

Nepokoje v Benghází (24. února 2011)

Příslušníci protivládní milice v Benghází (24. února 2011)

Na východě země už operují zahraniční novináři, z oblasti se hlásí reportéři katarské televize al-Džazíra, britské BBC i americké CNN. Zesílila i zahraniční reakce na krveprolití. USA podporují vyloučení země z rady OSN pro lidská práva.

O situaci v zemi má ještě během dne americký prezident Barack Obama jednat se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem.

 Švýcarsko oznámilo, že s okamžitou platností zmrazilo veškeré účty, které by mohly patřit Kaddáfímu nebo jeho blízkým.

Lidé berou zbraně a jdou bojovat o metropoli

Podle BBC lidé v Benghází stojí ve frontách, aby si vyzvedli zbraně zabavené armádě a policii. Chtějí s nimi a s podporou jednotek z východu země vyrazit do takzvané bitvy o Tripolis.

Jenže metropole je baštou Muammara Kaddáfího a jeho věrných. Ulice jsou plné ozbrojenců a těžké techniky a sám Kaddáfí už prohlásil, že bude bojovat do posledního momentu a chce zemřít jako mučedník. Metropole podle svědků připomíná město duchů.

Bývalý libyjský ministr spravedlnosti naznačil, že Kaddáfí raději spáchá sebevraždu. "Kaddáfího dny jsou sečteny. Skončí jako Hitler, spáchá sebevraždu. To není něco, co si jenom myslím, jsem si tím na sto procent jistý," řekl Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl.

Demonstrant v Benghází nese karikaturu libyjského despoty Muammara Kaddáfího. "Pes na prodej," hlásá nápis v arabštině (23. února 2011)

Vládce, který drží moc pevně v rukou už 42 let, se teď chytá i sebemenších šancí zvrátit nepříznivý vývoj. Nabídl beztrestnost lidem, kteří odevzdají zbraň a projeví lítost, a navíc nabídl finanční odměnu těm, kteří poskytnou informace o vůdcích protestů.

Ze země se stále snaží utéct tisíce cizinců. Podle televize al-Džazíra je situace na letišti v Tripolisu zoufalá, v hale se mačkají davy lidí. Jejich jediným přáním je co nejrychleji zmizet z nepokoji zmítané země, ale byrokracie a chaos nutí některé z nich trávit v terminálu již několikátý den za sebou.

Opozici chybí vůdce

Revoluce v Libyi je jako nezkrotný živel

"Zmatek. Žádná hygiena, nic k jídlu. Lidé tam čekali celé dny," řekl BBC těžař ropy Bryan Richards, který prý ze země odletěl na palubě polského prezidentského speciálu do Varšavy. Další stovky lidí se tísní v přístavech, Německo vyslalo k břehům Libye tři válečné lodě.

Přes východní i západní hranici stále proudí stovky Egypťanů a Tunisanů prchajících ze země. Uprchlíci na přecpaných automobilech a povozech často vezou veškeré své živobytí.

Nepokoje těžce zasáhly i nejdůležitější sektor libyjského hospodářství - těžbu ropy a zemního plynu. Libye je osmým největším producentem v rámci kartelu OPEC a ropa Brent dopoledne zaútočila na hranici 120 dolarů za barel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue