Strašlivé, rychlé, silné. Zemětřesení na Novém Zélandu bylo jako nálet

  • 34
Novozélandský Christchurch vypadá jako po náletu. Před několika hodinami ho zasáhlo jedno z nejničivějších zemětřesení v historii země, které si vyžádalo nejméně 65 životů. "Nedalo se utéct, nemohli jsme dělat vůbec nic, jen čekat," řekl místní technik.

"Bylo strašlivé, strašně rychlé, strašně silné," popsal Grant Beedie. Zemětřesení přišlo krátce před jednou hodinou odpoledne (před půlnocí našeho času). Asi třicetiletý technik byl zrovna v knihovně druhého největšího města Nového Zélandu, když začaly nesilnější otřesy.

"Nedalo se utéct. Nemohli jsme dělat vůbec nic. Prostě jsme si lehli na zem, zavřeli oči a čekali, až to skončí," popisoval telefonicky stanici BBC.

Zemětřesení na Zélandu zabilo nejméně 65 lidí

Silné otřesy zdecimovaly novozélandský Christchurch

V čítárně začaly padat stoly, židle i police plné knih. Ty lítaly všude kolem. "Upřímně... myslel jsem, že ten dům spadne. Vůbec jsem nevěřil, že by budova mohla vydržet," pokračoval vyděšený otec malé dcery. Několik vteřin po skončení otřesů propukl v knihovně chaos.

"Všichni jsme byli v šoku a v panice jsme utíkali ven," pokračoval Beedie s tím, že teprve tam si uvědomili, jak silné zemětřesení přežili. "Všude byly poničené domy a auta, ulice byly zaplavené, všude jen bahno a písek, bylo to děsivé."

Češi v Christchurchu

Vedoucí konzulátu ČR v australském Sydney Pavel Pitel sdělil, že zatím nemá informace o tom, že by čeští občané na Novém Zélandu utrpěli zranění nebo přišli o život. Upozornil však, že spojení s postiženým městem je složité a situace se nadále vyvíjí.

Článek o české komunitě v Christchurchu čtěte zde.

Zdroj: ČTK

Všichni se snažili dostat co nejrychleji domů ke svým blízkým, lidé ignorovali semafory i dopravní značení. Na mnoha místech docházelo k nehodám.

Chvíle podivného ticha, které nastalo těsně po skončení otřesů o síle 6,3 stupňů Richterovy škály, záhy prořízl ostrý zvuk sanitek a hasičských vozů. Záchranáři dosud vyprostili nejméně 65 mrtvých, dalších asi dvě stě lidí uvázlo pod troskami zbořených domů.

Takřka čtyřistatisícový Christchurch vypadá podle mnohých jako po náletu. "Ve vzduchu je prach a kouř, všude se povalují kusy skla a suti. Lidé, kteří procházeli kolem, byli od krve a plakali," popsal 27letý Christopher Ratcliffe, který do pobřežního města na jižním ostrově přijel před měsícem na studijní pobyt.

Starosta Bob Parker použil podobná slova. "Střed města připomíná válečnou zónu, škody jsou obrovské. Každý musí pochopit, že dnešek bude dnem černých zpráv," citoval ho místní zpravodajský server nzherald.co.nz.

Očima blogera: Zmizí jednou Christchurch z map

Ještě ráno to pro mě byla jen další turistická destinace

Sám Parker přišel málem o život. "Seděl jsem v kanceláři v šestém patře a s asistentem jsem procházel podklady na jednu schůzku, když začaly otřesy," řekl. "Přeletěl jsem stůl a dopadl skoro na druhé straně místnosti, ale to se vůbec nedá srovnat s tím, co se stalo některým dalším lidem, které jsem viděl na ulici. Vlastně vůbec nelze popsat, co se tady teď děje."

Město se sotva vzpamatovalo z minulých otřesů

Christchurch zasáhlo zemětřesení naposledy loni v září. Bylo nejsilnější za posledních 80 let. Otřesy tehdy měly přes 7 stupňů Richterovy škály, ale nikdo nezemřel. Bylo to i tím, že epicentrum otřesů se nacházelo ve větší hloubce než tentokrát.

Zemětřesení jsou na Novém Zélandu poměrně častá. Země se nachází v seismicky aktivní oblasti známé jako tichomořský ohňový prstenec, kde do sebe narážejí dvě zemské desky. Seismologové zaznamenají ročně na čtrnáct tisíc zemětřesení, jen kolem dvacítky z nich ale přesáhne 5 stupňů Richterovy škály.

mapka - Zemětřesení - Nový Zéland


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue