Demonstranti v Tripolisu zapálili sídlo vlády, armáda prý město i bombardovala

  • 624
Demonstrace proti vládě Muammara Kaddáfího se rozšířily do libyjské metropole Tripolisu. Protestující zapálili sídlo parlamentu a v ulicích byla slyšet střelba. Armáda zasáhla údajně ze vzduchu - někteří svědci uvedli, že do protestujících střílí z letounů a město prý dokonce i bombardovala. Média začala také spekulovat, že Kaddáfí uprchl ze země.

Režim v metropoli Libye proti demonstrantům nemilosrdně zasáhl. Ze střech prý stříleli odstřelovači a palba přicházela i z projíždějících aut s podobiznami Kaddáfího, jejich posádky údajně zároveň najížděly do chodců. Hořela prý stanoviště policie a sídla revolučních výborů. Zpravodaj agentury Reuters v metropoli viděl hořet vládní budovu, kde obvykle zasedá libyjský parlament.

Záběry z amatérského videa, které údajně zachycují hořící policejní stanici v libyjském Tobruku (21. února 2011)

"Viděl jsem sídlo parlamentu v plamenech, jsou tam hasiči a snaží se oheň zneškodnit," popisoval ráno jeden ze svědků dění v metropoli. Budovu prý zapálili demonstranti, kteří už několik dnů protestují proti režimu osmašedesátiletého Muammara Kaddáfího, jenž vládne severoafrické zemi už skoro 42 let.

Jak přesně se vyvíjí situace v zemi, lze jen těžko ověřovat. Světová média se informace dozvídají pouze prostřednictvím telefonních hovorů s lidmi v centru dění. V Libyi podle BBC není ani jeden zahraniční reportér, jejich vlastní zpravodaj monitoruje dění z Káhiry.

Zprávy se rozcházejí: jedni líčí bombardování, druzí "jen" střelbu

Jedno je však jasné - situace v Tripolisu je vyhrocená. A to navzdory mnohdy rozcházejícím se informacím o tom, co se ve městě vlastně děje.

Vojenská letadla střílí do davu protivládních demonstrantů, hlásila k večeru televizní stanice al-Džazíra s odvoláním na svědky v Tripolisu. O chvíli později uvedla, že armáda z letounů město dokonce bombarduje.

"To, co dnes vidíme, je nepředstavitelné. Vojenská letadla a helikoptéry bombardují jednu oblast za druhou. Je tady mnoho, mnoho mrtvých," popisoval dění v metropoli Adíl Mohamed Salíh. "Stále to pokračuje. Každý, kdo se pohne, i když je ve svém autě, toho zasáhnou," dodal.

Tak jako mnoho dalších, ani tuto informaci ale zatím nelze ověřit, upozornila agentura Reuters. Kaddafího syn navíc tyto informace později popřel. Tvrdí, že rezidenční čtvrti nebyly cílem náletů.

Otázky a odpovědi

Kaddáfí je připraven bojovat do posledního muže

Někteří další obyvatelé metropole po telefonu naopak uvedli, že bombardování z vojenských letadel neslyšeli. Popisovali jen přelétající helikoptéry a střelbu v ulicích. Na Maltě mezitím přistáli dva libyjští piloti, kteří dezertovali kvůli tomu, že jím velení nařídilo bombardovat protestující ve městě Benghází, citovala agentura Reuters maltské úřady.

Televize al-Arabíja s odvoláním na svědky uvedla, že při srážkách v Tripolisu přišlo v pondělí o život nejméně 160 lidí. Pokud se její informace potvrdí, stoupne celková bilance pětidenních násilností. V posledních dnech totiž zemřelo podle organizace Human Rights Watch přes 233 obětí (jen v neděli zemřelo v Benghází přes 60 lidí). Podle jiných odhadů zemřelo až 400 lidí.  Agentura AFP uvedla, že při střelbě poblíž egyptských hranic zemřelo deset Egypťanů.  

Tvrdý zásah libyjských vojsk proti demonstrantům už v předchozích dnech rozlítil jen další Libyjce a mnozí z nich se přidali na stranu protestujících. Postup armády odsoudil i někdejší předseda parlamentu Mohammad Bayou, který odstoupil před necelým měsícem.

"Vedení udělalo chybu, když vyhrožovalo opozici násilím," řekl a vyzval Kaddáfího syna Sajfa Isláma, aby s opozicí zahájil dialog. "Doufám, že změní svůj postoj s vědomím existence vnitřní opozice a zahájí dialog, který povede ke změnám libyjského systému," dodal v prohlášení.

PROFIL: „Vzteklý pes“, jenž se smířil se Západem

Libyjský plukovník Kaddáfí zemi vládne přes 40 let

Sajf Islám v ranním projevu, který vysílala státní televize, varoval před občanskou válkou. Libyjští demonstranti se podle něj totiž "zmocnili některých vojenských objektů a zbraní včetně tanků". Kaddáfího syn zdůraznil, že armáda zajistí bezpečnost "za každou cenu", zároveň ale Libyjcům slíbil reformy. Sám "vůdce libyjského lidu" se k protestům dosud nevyjádřil. 

Islámovo vystoupení zkritizovala řada blízkovýchodních médií, některé deníky předvídají libyjské revoluci úspěšný konec a poukazují na pády vlád v Tunisku a Egyptě. Jeden arabský deník popsal Kaddáfího éru jako "ostudnou", napsala BBC.

Duchovní vyhlásil na Kaddáfího fatvu

Vlivný islámský duchovní egyptského původu Júsuf Kardáví večer vyzval pomocí fatvy k zabití libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "Kdokoli z libyjské armády může vystřelit kulku na Muammara Kaddáfího, aby se ho Libye zbavila. Ať to udělá," prohlásil Kardáví podle agentury AFP.

Pětaosmdesátiletý duchovní, který požívá v arabském světě velké vážnosti a často vystupuje i v programech satelitních televizí včetně Al-Džazíry, vybízel například také egyptského prezidenta Husního Mubaraka k rezignaci s tím, že je to jediné řešení pro tamější krizi.

Kaddáfího opouštějí stoupenci

Nepokoje se do metropole Trupolisu rozšířily z východu země, hlavně z přístavních měst Benghází a Bajdá. I přes tvrdý zásah bezpečnostních složek, které na protestující vyrazily s tanky a minomety, demonstranti města údajně ovládli. Vládní budovy tam prý byly vydrancovány a zapáleny. V Benghází přešla na stranu protivládních demonstrantů i vojenská jednotka.

Záběry z libyjského Benghází, jak je zveřejnila agentura AP. Ta zároveň uvedla, že nemá, jak informace o snímku ověřit (21. února 2011)

Kaddáfího opouštějí i další spojenci. Na svou funkci na protest proti násilnému zásahu vůči demonstrantům rezignoval libyjský ministr spravedlnosti Mustafa Mohamed Abúd al-Dželeil a BBC s odvoláním na arabské zpravodajské weby oznámila, že v zemi rezignovala i řada dalších vládních úředníků.

Také někteří diplomaté odstoupili. Kupříkladu zvláštní vyslanec pro Arabskou ligu Abdal Moneim al-Honí už dříve oznámil, že "se přidává k demonstrantům", a rezignoval i velvyslanec v Indii.

Libyjská delegace při OSN vyzvala Kaddáfího k odstoupení a mezinárodní společenství k zákroku. Vyzvala také k zastavení "genocidy" a vytvoření bezletové zóny nad Tripolisem. Poslušnost Kaddáfímu vypověděla také většina významných kmenových vůdců. K povstání proti vládě vyzvala i koalice libyjských islámských představitelů.

Protesty podpořila i skupina libyjských armádních důstojníků. Ti podle al-Džazíry vyzvali vojáky, aby se "připojili k protestujícím" a pomohli tak odstranit Kaddáfího.

Těžaři stahují zaměstnance

Na východě Libye demonstranti pronikli i do jedné z největších rafinerií Ras Lanuf, která leží nedaleko Benghází. Informoval o tom místní list Quryna s odvoláním na zaměstnance závodu. U rafinerie prý dochází k potyčkám mezi protivládními aktivisty a dělníky, kteří se údajně snaží chránit ropný závod před zničením.

Různé firmy z něj stahují své zaměstnance. Jeden z libyjských profesorů Aríf Alí Najád, který zemi nedávno opustil, vyzval mezinárodní společenství, aby zasáhlo. Libyjci jsou podle něj v nebezpečí a nemohou nikam jít, protože hrozí, že je vojáci zastřelí. "Potřebujeme mezinárodní pomoc, tahle krev je na rukou každého," uvedl Najád na webové stránce stanice BBC.

EU i mezinárodní firmy se připravují na evakuaci

V Bruselu se kvůli nepokoji zmítanému arabskému světu sešli šéfové evropských diplomacií, aby probrali případnou evakuaci občanů Evropy.

"Koordinujeme případnou evakuaci občanů EU," potvrdil španělský ministr zahraničí Trinidad Jimenez. Zatím je jasné, že portugalská vláda v nejbližší době vyšle do Libye letadlo pro své občany a další Evropany. Bruselské schůzky se zúčastnil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, podle kterého je "Kaddáfího pozice hluboce otřesena".

Spojené státy doporučily většině zaměstnanců svého ministerstva zahraničí v Libyi, aby zemi i s rodinami opustili.

Také rakouský energetický koncern OMV začal připravovat evakuaci svých zaměstnanců a není jediný. Podle ČTK ke stejnému kroku přistoupil italský výrobce vojenské techniky Finmeccanica, norská ropná společnost Statoil či petrolejářský gigant British Petroleum. Všechny tyto společnosti také podle BBC dočasně pozastavily svou činnost. Sledovat dění v zemi podle AFP doporučil svým podnikatelům také Peking.

Kde je Kaddáffí? Spekuluje se o Venezuele i Syrtě

Šéf britské diplomacie William Hague na okraj schůzky ministrů zahraničí v Bruselu řekl, že má informace, které naznačují, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ze země uprchl. Arabská televize al-Džazíra před tím uvedla, že Kaddáfí utekl do Venezuely.  "Už dříve jste se mě ptali, jestli je plukovník Kaddáfí ve Venezuele. Nemám žádné zprávy o tom, že tam je, ale viděl jsem informace, které naznačují, že tam právě teď směřuje," prohlásil Hague.

Katarská televizní stanice tvrzení o Kaddáfího útěku do spřízněné latinskoamerické země opírá o informace tajemníka libyjského velvyslanectví v Pekingu.

Venezuela zprávu striktně popřela a také Kaddáfího syn Sajf Islám v noci na dnešek v televizním projevu tvrdil, že otec je navzdory spekulacím v Libyi a má podporu armády.

Další zdroje citované BBC uvedly, že libyjský vůdce odjel z libyjského hlavního města Tripolisu do Syrty, kde se narodil, nebo na pouštní základnu Sabhá.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue