Podporu protivládním demonstrantům v Libyii přišli vyjádřit i lidé k Bílému domu ve Spojených státech (19. února 2011) | foto: AP

Benghází se změnilo v peklo, na odpůrce Kaddáfího cílí odstřelovači

  • 220
Libyjské Benghází se proměnilo ve válečnou zónu. Proti demonstrantům, kteří nesouhlasí s vládou Muammara Kaddáfího, zasáhli odstřelovači i vojáci s minomety. Při protestech už zemřelo více než sto padesát lidí. Jsme "uprostřed pekla", uvedl podle BBC jeden z lékařů, kteří ošetřují zraněné.

Lékař dodal, že s kolegy ošetřil už několik set raněných včetně mnoha žen a dětí. Celý den k místní nemocnici v druhém největším městě Libye přinášejí postřelené a raněné, přiblížil agentuře Reuters jeden ze svědků.

Bezpečnostní složky a zvláštní jednotky, takzvané Chamísovy brigády, kterým velí syn dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího, přitvrdily v potlačování protestů v sobotu. Vojáci začali střílet na desítky lidí, kteří šli v pohřebním průvodu.

Na místě zemřelo nejméně patnáct lidí, uvedly shodně agentura AP a katarská stanice Al-Džazíra. Podle svědka Reuters si střet vyžádal obětí mnohem víc.

Libyjské úřady hrozí EU

Maďarské předsednictví Evropské unii oznámilo, že libyjské úřady povolaly zástupce EU v Tripolisu a pohrozily mu, že přestanou spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude unie nadále "podporovat" bezprecedentní demonstrace v zemi.

Unie i Spojených státy mezitím vyzývaly k ukončení násilností a zahájení dialogu. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vyzval unii ke zdrženlivosti, vměšování do libyjských záležitostí by teď podle něj nikomu neprospělo.

Zdroj: ČTK

"Desítky byly zabity... ne patnáct, desítky," řekl. Jeden lékař agentuře AP řekl, že viděl těla "nejméně 200" zabitých demonstrantů. Úřady žádná čísla o obětech v Benghází ani jinde v zemi neoznámily. Humanitární organizace Human Right Watch uvedla, že obětí je už nejméně 173.

Proti demonstrantům stojí žoldáci

Chamísovi vojáci stříleli na lidi z minometů i dalších zbraní, jež prý nejspíš pocházejí z bývalého Sovětského svazu, popsali svědci. Na střechách domů byli odstřelovači, kteří údajně pálili takřka "bez rozmyslu". Libyjská armáda rekrutovala na potlačení demonstrací mnoho žoldáků, hlavně ze zemí subsaharské Afriky.

Podle britské stanice BBC se nepokoje a chaos rozšířily i do dalšího pobřežního města Al-Bayda na východě Libye. Z metropole Tripolisu, která leží asi tisíc kilometrů od Benghází, ale žádné zprávy o velkých protestech nepřicházejí.

Libyjský prezident Muammar Kaddáfí

Autoritářský prezident Muammar Kaddáfí vládne zemi už dvaačtyřicet let, tedy nejdéle ze všech arabských vůdců. K moci se libyjský plukovník dostal po státním převratu v roce 1969.

Šestimilionová Libye patří k řadě arabských států, jejichž nespokojení obyvatelé se inspirovali nedávnými revolucemi v Tunisku a Egyptě, které vedly k pádu dlouholetých vlád tamních vůdců. (více zde)

Učenci vyzývají ke klidu

Boje samozřejmě mnohé děsí. Skupina padesáti libyjských muslimských předáků a učenců vyzvala místní úřady a bezpečnostní síly, aby přestaly páchat násilí proti civilistům. Kopii výzvy zveřejnila agentura Reuters.

"Toto je naléhavá výzva od náboženských učenců, intelektuálů a klanových vůdců," uvádí se v dokumentu. V textu jsou vyjmenována všechna významná libyjská města, odkud pocházejí, a to včetně Tripolisu, která se zatím stále jeví jako solidní bašta režimu.

"Vyzýváme každého muslima, aby pomohl," píše se ve zprávě, která apeluje: "Nezabíjejte své bratry a sestry, zastavte ten masakr teď hned"

Rakousko vyslalo letoun pro případnou evakuaci

Rakousko vyslalo na Maltu vojenský letoun pro případnou evakuaci občanů EU z Libye a jiných neklidných zemí oblasti. Nikdo zatím žádný příkaz nevydal.

"Vzhledem ke zhoršení bezpečnostní situace v Libyi v posledních hodinách se vláda rozhodla vyslat jeden stroj C-130 a pomocné prostředky do jižní Evropy. Eskalace situace si vyžaduje přípravu na evakuaci rakouských a evropských (unijních) občanů," oznámilo rakouské ministerstvo obrany.

České ministerstvo zahraničí zatím doporučilo českým občanům v Libyi, aby se vyhýbali jakýmkoli shromážděním na veřejných prostranstvích a necestovali na východ země.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue