Náměstí Tahrír opět zaplavili Egypťané. Pochodem vítězství tlačí na reformy

  • 3
Káhirské náměstí Tahrír se po týdnu opět zaplnilo. Srdce egyptské revoluce zaplavily po tradičních pátečních modlitbách desetitisíce Egypťanů s vlajkami, aby v rámci takzvaného Pochodu vítězství oslavili svržení dlouholetého autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Pochod má nejen oslavit konec Mubarakovy vlády, ale zároveň vyvinout tlak na nové vojenské vedení země, aby uskutečnilo žádané demokratické reformy, uvedli vůdci nedávných protivládních demonstrací s tím, že pochody by se měly uskutečnit i v dalších egyptských městech.

Lidé po modlitbách proudili na náměstí Tahrír (Osvobození), přestože hlavní přístupovou cestu blokoval vojenský džíp a barikáda. Ti, kdo přišli pěšky, museli strážícím vojákům předložit průkaz totožnosti.

Káhirské náměstí Tahrír zaplavily desetitisíce Egypťanů v rámci Pochodu vítězství (18. února 2011)

Na náměstí zavládla sváteční atmosféra a někteří prodavači tam dokonce začali nabízet vuvuzely - tradiční jihoafrické trumpety, které se v létě loňského roku staly symbolem mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice.

"Přišli jsme sem, protože jsme nadšení z egyptské revoluce. Chtěli jsme svobodu a změnu, a proto jsme šťastní, že je vidíme přicházet, vysvětloval osmačtyřicetiletý Ašraf Abdal Azím, který na náměstí dorazil s manželkou a devítiletým synem Ahmadem. Jeho žena mezitím připravovala nápis "Lidé chtějí očistit zemi od korupce".

EGYPTSKÁ REVOLUCE ROZDĚLILA RODINY

Desítky lidí marně hledají své blízké

V jedné části rozlehlého náměstí postavili lidé památník obětem povstání, kterých bylo podle ministerstva zdravotnictví nejméně 365. Na tomto místě se dnes mnozí zastavovali, pokládali květiny nebo si pořizovali snímky vystavených fotografií těch, kdo byli zabiti.

Navzdory sváteční náladě ale situace v Egyptě zůstává neklidná, provázená protesty odborů a obavami, že vojenská vládní Nejvyšší rada ozbrojených sil neprovede slibované reformy. Ministr obrany maršál Muhammad Husajn Tantáví, který vládní radu vede, se od Mubarakova odstoupení dokonce ještě ani neobjevil na veřejnosti (více o Muhammadovi Tantávím čtěte zde).

Káhirské náměstí Tahrír zaplavily desetitisíce Egypťanů v rámci Pochodu vítězství (18. února 2011)

A jakkoli byla revoluce dobrá pro egyptskou hrdost, znamenala ránu pro místní ekonomiku. Banky a burza byly po začátku povstání 25. ledna uzavřeny a armáda už dvakrát vyzvala obyvatele, aby nestávkovali (čtěte Egyptem se šíří stávková vlna, generálové chtějí skřípnout odbory).

Přesto nejméně 1 500 zaměstnanců správy Suezského průplavu vstoupilo do stávky za lepší platy, bydlení a výhody. Podobných případů, kdy dělníci využijí této příležitosti, aby upozornili na dlouholeté křivdy a stesky, může podle analytiků přibývat.

Káhirské náměstí Tahrír zaplavily desetitisíce Egypťanů v rámci Pochodu vítězství (18. února 2011)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue