VIDEO: Na klavír za několik týdnů – 26. díl

  • 1
V 26. lekci internetové konzervatoře se naučíme nový typ doprovodu, který by měl znít "vzdušněji" než jednoduchý akordický doprovod. Rovněž je zde dávka nezbytných stupnic a akordů.

"F dur  a f moll už umíme každou rukou zvlášť, takže je čas ji začít trénovat oběma rukama dohromady, k tomu si přidáme kadence," vydává pokyn lektor Václav Kalenda úvodem 26. lekce.

A hned se vrací k písničce Holubí dům, kterou "naťuknul" v minulé lekci. Zkoušeli jsme zatím melodickou linku v pravé ruce. Dnes vyzkoušíme jednoduchý akordický doprovod. "Teď si to zahrajte takto jednoduše, později si ho obohatíme," slibuje.

Zatím jsme se naučili doprovody 1–5–10, 1–3–7. Dnes lektor ukáže nový doprovod: 1–7–3–5. To znamená, že se v levé ruce zahraje první a sedmý tón, v pravé ruce třetí a pátý tón. Takže například v akordu Cmaj se levou hraje C a H, v pravé E a G. Tím, že jsou tóny dále od sebe, zní doprovod čistěji. A hned lektor předvádí, jak bude tento systém doprovodu znít v různých akordech. "Zkuste si to u všech akordů, které znáte," doporučuje Kalenda.

Proč kombinovat různé druhy doprovodu? "Nikdy nezní moc dobře, když se opakují stejné tóny v pravé i levé ruce," doporučuje.

A je tu domácí úkol: F dur a f moll obouruč s akordy i kadencemi, Holubí dům s jednoduchým akordickým doprovodem. Lektor přidá další akordy: C7, G7, D7, A7, E7, Gmi7, Cmaj, Ddim, a Emi7. Všechny vyzkoušejte v kombinaci 1–7–3–5.

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuózy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.