V motolském krematoriu se lidé loučili s Pavlem Vondruškou

  • 19
Krematorium v Praze-Motole se kolem poledne zaplnilo smutečními hosty, kteří se přišli naposledy poklonit herci a muzikantovi Pavlovi Vondruškovi. Zemřel 5. února ve věku 85 let.

S projevem vystoupil jménem vedení Národního divadla v Praze Bedřich Gregorini, neboť Vondruška více než dvě desítky let vedl jako dirigent činoherní orchestr české první scény. Za soubor populárních cimrmanologů připojil několik vět Zdeněk Svěrák. Členem Divadla Járy Cimrmana se Vondruška stal už v roce 1969 a během čtyřiceti let se objevil ve 13 z patnácti her - naposledy začátkem loňského roku.

Gregorini připomněl bohaté Vondruškovy umělecké aktivity. "Byl korepetitorem, dirigentem, vedl činoherní orchestr, aranžoval, skládal scénickou hudbu a byl činný i jako herec," uvedl.

Zdeněk Svěrák v krematoriu v pražském Motole při rozloučení s hercem a muzikantem Pavlem Vondruškou

Svěrák ocenil přínos Pavla Vondrušky pro soubor Divadla Járy Cimrmanna. "Poznali jsme ho v nejlepších letech jako člověka, který byl velice činorodý. Spěchal z jedné práce do druhé," řekl. Miláčkem publika byl podle něj v úloze neodbytného dirigenta v představení Cimrman v říši hudby.

"Právě tuto inscenaci na smutečním obřadu připomněla melodie nazvaná České ručičky, zlaté ručičky ve společném podání muzikantů z obou scén, s nimiž spolupracoval. Na závěr zaznělo ze záznamu Largo z Dvořákovy Novosvětské.

V krematoriu v pražském Motole se 17. února lidé loučili s hercem a muzikantem Pavlem Vondruškou

Pavel Vondruška se narodil 15. listopadu 1925. Po válce nastoupil na konzervatoř a později na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Chtěl se stát dirigentem, ke konci studií byl korepetitorem v Národním divadle.

Dirigenta dělal také v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

Troška na pohřbu

Posledního rozloučení s Pavlem Vondruškou se zúčastnil i režisér Zdeněk Troška, jehož otec zemřel v pondělí.

Díky své popularitě cimrmanologa se často objevoval i ve filmu a televizi – celkem ztvárnil téměř sedmdesát menších rolí. Do svých Postřižin, Slavností sněženek a snímku Obsluhoval jsem anglického krále ho obsadil i režisér Jiří Menzel.

"Hrál jsem s ním i na jevišti, když jsem byl krátce členem souboru Járy Cimrmana. Měl jsem ho rád, byl to něžný a jemný člověk. Člověk neobyčejně inteligentní, mistr v luštění křížovek a jazykově velice nadaný. Přitom byl velice pokorný a laskavý," řekl Menzel.

Vondruška ležel v Motole o Vánocích, kdy byl do nemocnice převezen poté, co jako průvodce zahraničních turistů po budově Stavovského divadla spadl nešťastnou náhodou do orchestřiště. Podle mluvčího činohry české první scény Tomáše Staňka klasifikovala policie úraz jako nešťastnou náhodu.

,