Bahrajnská policie rozehnala demonstranty, šedesát lidí se pohřešuje

  • 6
Bahrajnské bezpečnostní složky rozehnaly tisíce protivládních demonstrantů, kteří nocovali v centru metropole Manámy. Stovky policistů vpadly na místo odporu krátce před úsvitem a se slzným plynem a obušky vyklidily hlavní náměstí. Na místě zemřeli nejméně čtyři lidé. Šedesát lidí se pohřešuje. Demonstranti umírali v Jemenu a Libyi.

Podle Ibrahima Šarifa z opoziční strany Wa´ad policie zasáhla bez varování okolo třetí hodiny ráno místního času. "Během dne se objevovaly zvěsti, že by do čtyřiadvaceti hodin mohl přijít útok bez varování," řekl Šarif.

"Byly tady stovky žen a dětí, lidé tu spí ve stanech. Je tady hustá mlha ze slzného plynu," popsal britské stanici BBC.

Na centrální Perlové náměstí, které teď protestující překřtili na náměstí Mučedníků, vtrhlo asi sto členů bezpečnosti. Lidé před nimi začali prchat na všechny strany. Ukrývali se v uličkách okolo náměstí, ke kterému se přesunulo i přes padesát obrněných vozidel a tanků, napsala agentura Reuters.

Nepokoje v Bahrajnu (16. února 2011)

Nepokoje v Bahrajnu (16. února 2011)

"Máme potvrzené čtyři mrtvé, pětašedesátiletého člověka a jednoho mladšího, třetí je ve velmi vážném stavu," upřesnil Šarif s tím, že další desítky raněných skončily v manámské nemocnici Salmaníja. Bahrajnské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněných je celkem 231.

Náměstí se po zásahu policie takřka vylidnilo. Zůstaly na něm jenom prázdné stany a přikrývky. Několik desítek lidí ale zmizelo beze stopy. 

"Myslíme, že chtěli (policie) ranit lidi," míní představitel šíitského opozičního Sdružení národní muslimské dohody (Vifák) Ibrahim Mattár s tím, že se pohřešuje šedesát lidí. Hnutí cifru stanovilo podle telefonátů zoufalých příbuzných.

Nepokoje v Bahrajnu (16. února 2011)

"Jsou ve věznicích nebo utekli a někde se schovávají? Nevíme," dodal s tím, že se poslanci z Vifáku rozhodli rezignovat. Sdružení má 18 poslanců z celkových 40 zákonodárců v Národní radě. "Všichni členové rezignují. Už jsme se rozhodli," řekl Reuters. Kvůli protestům rezignoval už v noci ministr zahraničí Nasr Baharn.

Bahrajnské úřady tvrdí, že neměly jinou možnost než zasáhnout. "Bezpečnostní složky evakuovaly Perlové náměstí poté, co se zcela vyčerpal jakýkoli dialog, na což někteří odpověděli pozitivně a v klidu odešli," řekl mluvčí ministerstva vnitra generál Tarík al-Hassan místní agentuře BNA.

Armáda později ve státní televizi oznámila, že převzala kontrolu nad klíčovými částmi hlavního města a zakázala shromažďování osob.

Protesty v Bahrajnu stály život několik lidí

Na pohřbu demonstranta zemřel další muž

Bahrajnští demonstranti volají po politických reformách již od pondělka. Stejně jako obyvatelé řady jiných arabských států, i lidé ostrovního státečku na jihu Perského zálivu se inspirovali egyptskými a tuniskými událostmi z posledních týdnů.

Většinu demonstrantů tvořili šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje. Do dnešního zásahu si nepokoje vyžádaly dva mrtvé.

V Libyi nastal "den hněvu", v Jemenu létaly vzduchem kameny

Nejméně deset lidí zemřelo při protivládních demonstracích v libyjském městě Bajdá. Na webu to tvrdí libyjská exilová opozice Libya Watch. Dnešek označila za den hněvu a vyzvala Libyjce k demonstracím.

Zřejmě více než šest lidí zahynulo během potyček s policisty ve městě Benghází. Další čtyři lidé zemřeli při protivládní demonstraci ve městě Bajdá poté, co policisté začali střílet do davu. Několik desítek lidí bylo zraněno.

Jiná opoziční skupina, která sídlí v Ženevě hovoří dokonce o 13 mrtvých. Účastníky demonstrace podle ní ze střech likvidovali odstřelovači. Internetem kolují snímky z nočního shromáždění v Bajdá a lidé na nich volají po svržení režimu.

Ve středu někdo jménem "libyjské mládeže" rozeslal po libyjské mobilní síti SMS zprávy, v nichž jsou specifikovány čtyři nedotknutelné záležitosti: vůdce Muammar Kaddáfí, územní celistvost Libye, islám a bezpečnost.

Nejmenovaný vysoký libyjský představitel vydal po střetech v Benghází prohlášení, že úřady "nikomu nedovolí potloukat se po nocích ulicemi a ohrožovat bezpečnost Libye". Podle tohoto materiálu se v Benghází sešlo jen 150 lidí, zatímco svědci hovoří až o 2000 demonstrantech.

Protesty ve čtvrtek pokračovaly i v Jemenu. V centru hlavního města Saná se spolu střetlo na 1500 demonstrantů s příznivci vlády. Vzduchem létaly kameny. Policisté se rozvášněný dav snažili uklidnit střelbou do vzduchu. Situace se ale nakonec vymkla z rukou, policejní kulky zasáhly a zranily na pět desíttek demonstrantů, jednoho člověka smrtelně.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video